Odabir Rijada od administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa kao mjesta za ključne razgovore o Ukrajini, naglašava u koliko se velikoj mjeri Kraljevina Saudijska Arabija diplomatski pomaknula od države koja je bila gotovo izolovana nakon stravičnog ubistva saudijskog novinara Jamala Khashoggija - koji je pisao i za slavni The Washington Post - 2018. godine.
Čini se, kako piše BBC, da je sjena sumnje koja se tada nadvila nad zemlju i posebno njenog de facto vođu, prijestolonasljednika Mohammeda bin Salmana, praktično nestala, iako se još povremeno tematizira zabrinutost na međunarodnim forumima zbog stanja ljudskih prava u Saudijskoj Arabiji.
Na mnogim poljima, posebno u zabavi i sportu, zemlja troši goleme sume novca kako bi unaprijedila svoje ambicije da postane glavni igrač na svjetskoj sceni. A u diplomatskom pogledu, saudijsko vodstvo također je pojačalo svoju ulogu na svjetskoj pozornici. Tokom mandata Joea Bidena, Rijad se pod pritiscima iz Washingtona odmaknuo od oslanjanja na SAD kao ključnog međunarodnog saveznika.
Saudijci su jasno dali do znanja da će slijediti ono što vide kao svoje interese prije svega - a to je bilo i uspostavljanje bližih odnosa sa zemljama koje se smatraju ključnim rivalima SAD-a, poput Rusije i Kine.
Očekivalo se, stoga, da će Saudijci pozdraviti povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću. Njegova prva inostrana posjeta u prvom mandatu bila je upravo Rijadu, a transakcijska priroda njegove vanjske politike više odgovara sadašnjem saudijskom vodstvu.
Jedno od eventualnih postignuća koje bi Trump najviše volio upisati kao svoje naslijeđe bio bi mirovni sporazum između Saudijske Arabije i Izraela, što bi bio vrhunac provedbe Abrahamovog sporazuma, koji je on pokrenuo u svom prvom mandatu.
Ipak, rat između Izraela i Hamasa u Gazi je stao na put tome i mogao bi povisiti cijenu koju će Saudijska Arabija tražiti za mirovni sporazum, a Saudijci su također promptno objavili da apsolutno odbacuju Trumpov "plan za Gazu", kojim se predviđa preseljenje Palestinaca sa svoje teritorije i obnova Pojasa Gaze kao mondene turističke destinacije.
U skladu s tim, Rijad je krenuo u osmišljavanje izvedivog alternativnog plana s drugim arapskim državama, prema kojem bi stanovništvo ostalo u Gazi tokom obnove te insistiralo na dvodržavnom rješenju sukoba.
Čini se kako je trenutno razmišljanje Trumpove administracije u suprotnosti s ovim kada je u pitanju politika prema Gazi i okupiranoj Zapadnoj obali.
Način na koji će to biti riješeno bit će ključan za dinamiku razvoja odnosa između Saudijske Arabije i SAD-a, pri čemu je jasno da Saudijci nemaju namjeru obuzdati svoje ambicije da postanu ključni igrač na globalnoj diplomatskoj sceni, zaključuje u svojoj analizi BBC.