Kina je upravo otkrila najveće svjetsko nalazište bakra na Tibetanskoj visoravni, iz kojeg se nada izvući do 20 miliona tona, prema procjenama Ministarstva prirodnih resursa i geološkog istraživanja te zemlje. Ovo otkriće stavlja Kinu na prvo mjesto kada su u pitanju ovi prirodni resursi i predstavlja veliki poticaj njenoj ekonomiji.
Divovski rudnik se prostire na četiri glavne baze resursa bakra, identifikovane kao Yulong, Duolong, Julong-Jiama i Xiongcun-Zhuno, na takozvanom "krovu svijeta". Stručnjaci procjenjuju da bi ukupna potencijalna količina bakra u tom području mogla doseći 150 miliona tona, pozicionirajući Tibetansku visoravan, takođe poznatu kao Qinghai-Tibetska visoravan, kao budući globalni centar resursa bakra, javili su službeni mediji.
Prema članku koji je u junu objavio naučni časopis Green and Smart Mining Engineering, uz resurse koji su već u preliminarnoj fazi eksploatacije, postoji plan proširenja koji uključuje istraživanje 11 velikih resursnih kampova. S njima se očekuje da će se "rezerve bakra povećati za 11,95 miliona tona do 2025. godina, 20,2 miliona tona do 2030. i 26,9 miliona tona do 2035", navodi se u članku.
CCTV je citirala Tanga Juxinga, člana Kineske inženjerske akademije, koji je rekao da je bakar ključni metal u razvoju i korištenju zelene energije. "Potražnja za bakrom ključna je za tehnologije poput solarne, kopnene i pučinske vjetroelektrane, kao i za proizvodnju električnih vozila", objasnio je stručnjak.
Visoravan Qinghai-Tibet, također poznata kao "Treći pol" i po veličini slična Argentini, dobija sve veću ekonomsku važnost zbog golemih rezervi minerala i energetskih resursa. Smrznuta voda pohranjena na visoravni hrani rijeke kao što su Ganges, Ind, Mekong, Yangtze i Žuta rijeka i opskrbljuje stotine miliona ljudi na azijskom kontinentu izvorima vode za navodnjavanje, potrošnju i energiju.