Svijet | 16.07.2025.

Presuda Vrhovni sud EU-a

Kćerke desničara Jean-Marie Le Pena dužne su 300.000 eura Evropskom parlamentu

Evropski sud pravde odbacio je žalbu na raniju odluku kojom je Le Penu naloženo da nadoknadi iznos, potvrđujući da njegove kćerke, Marine Le Pen, Yann Marechal i Marie-Caroline Olivier, kao zakonske nasljednice, moraju vratiti novac.

Autor:  Anadolija

Vrhovni sud Evropske unije (EU) u srijedu je presudio da kćerke preminulog krajnje desničarskog francuskog političara Jean-Marieja Le Pena moraju vratiti skoro 300.000 eura (326.000 dolara) Evropskom parlamentu.

Le Pen, koji je preminuo u januaru ove godine, bio je zastupnik u Evropskom parlamentu od 1984. do 2019. Prema presudi, bivši političar je tokom mandata nepravilno prijavljivao lične troškove kao parlamentarne izdatke.

Evropski sud pravde odbacio je žalbu na raniju odluku kojom je Le Penu naloženo da nadoknadi iznos, potvrđujući da njegove kćerke, Marine Le Pen, Yann Marechal i Marie-Caroline Olivier, kao zakonske nasljednice, moraju vratiti novac.

Evropski parlament je saopćio da "prima k znanju" presudu, objavio je "Ouest-France".

Jean-Marie Le Pen je preminuo 7. januara, a član Evropskog parlamenta bio je od 1984. do 2019. godine.

Godine 2024. Jean-Marie Le Pen je uložio žalbu na odluku parlamenta o povratu novca. Sud je u srijedu odbacio tužbu i naložio nasljednicima Le Pena da isplate navedeni iznos.

Ova najnovija presuda dio je niza postupaka i odluka protiv porodice Le Pen u vezi s evropskim sredstvima.

Jean-Marie i Marine Le Pen više su puta bili dužni vratiti nepravilno primljene isplate.

Marine Le Pen, koja je bila članica Europskog parlamenta od 2004. do 2019. osuđena je u martu na sudu u Parizu zbog pronevjere sredstava EU-a u drugom slučaju, na što je uložila žalbu.

Video postao viralan

Pogledajte žestok govor španske zastupnice u Evropskom parlamentu: Ursula BOMB der Leyen hrani monstrume SAD i Izrael

Uložila amandmane

Usvojio Odbor za vanjsku politiku EP; Draganova Željana se pohvalila: U izvještaj o BiH ugurala sve šefove želje

Odbor za vanjske poslove

Izvještaj iz Evropskog parlamenta: Osuda Dodikovih secesionističkih poteza, Rusija ometa približavanje BiH Evropskoj uniji

Članica EP-a

Ko o čemu, desničarka Zovko o federalizaciji BiH: "To će ponuditi način za pravi suživot, da se svi ostvare..."