Almir Zalihić: Antologija savremene poezije Bošnjaka iz Sandžaka /izbor poezije i eseji o poetičkim okvirima odabranih pjesnika/, BUKS, Novi Pazar; BDP, Sarajevo; 2024.

„Antologija savremene poezije Bošnjaka iz Sandžaka“, koju je priredio ugledni bošnjački književnik Almir Zalihić, donosi impresivan odabir pjesnika koji su ostavili trag u poetskom stvaralaštvu ovog regiona. Tekstovi o autorima pružaju uvid ne samo u njihov literarni opus već i u kontekst iz kojeg su potekli, što je od ključne važnosti za razumijevanje njihove poezije.

Jedan od ključnih elemenata koji se ističe u analizama je bogatstvo različitih poetika. Od mističnih, gotovo apokaliptičnih vizija, Ćamila Sijarića, Muhameda Abdagića, Kadrije Elmazbegovića, Alije Džogovića, Ismeta Rebronje, Ibrahima Hadžića, Huska Džigala, do modernističkog i postmodernističkog izraza autora kao što su Sinan Gudžević, Refik Ličina, Šaban Šarenkapić, Faiz Softič, Dino Burdžović, Asmir Kujović, Zehnija Bulić, Dina Murić, Nadija Rebronja i drugi, antologija pruža pregled pjesničkih stilova koji reflektuju vrijeme i prostor iz kojeg potiču. Svaki od autora, izabranom poezijom, pokazuje svoj jedinstven pjesnički glas, što doprinosi raznovrsnosti i bogatstvu ovog izbora.

Autori su predstavljeni s naglaskom na njihova iskustva, umjetničke izazove i tematske preokupacije, koje su duboko ukorijenjene u sandžačkom kulturnom i historijskom kontekstu. Kroz tekstove se jasno nazire specifična senzibilnost pjesnika prema dualnostima njihovog društvenog i ličnog života, uključujući pitanja identiteta, egzistencije, i kulturne pripadnosti. Ovaj pristup pomaže čitaocima da povežu pjesnike sa njihovim djelima na dubljem nivou.

Tekstovi o autorima često ističu da su pjesnici Sandžaka fokusirani i na tradicionalno i na savremeno, moderno i postmoderno. Njihove pjesme kombinuju elemente filozofske refleksije i lične introspekcije, uz stalnu prisutnost kulturnih motiva specifičnih za bošnjačku zajednicu u Sandžaku. Kroz pjesničke portrete, vidimo borbu za očuvanje individualnosti u svijetu koji često nameće kolektivne identitete, kao i potragu za univerzalnim istinama kroz lokalne narative.

Ova Antologija ne samo da osvjetljava značaj savremene bošnjačke poezije iz Sandžaka, već  pruža i dragocjen uvid u poetike pjesnika koji su oblikovali ovu literarnu scenu. Tekstovi o poetičkim konceptima autora zastupljenih u antologiji balansiraju između povijesno-analitičkog i strukturalističkog pristupa estetici poetskog jezika, pružajući čitaocu dubinsko razumijevanje njihovog stvaralaštva.