Usred eskalacije prijeteće retorike između Teherana i Tel Aviva, Iran je otkrio obavještajnu operaciju historijskih razmjera. Iranci ne samo da tvrde da su pronašli hiljade povjerljivih izraelskih dokumenata, već sada upozoravaju Izrael da može napasti njihove tajne lokacije nuklearnog oružja u slučaju da budu ciljane.
Dana 7. juna, Al Mayadeen News i iranski državni emiteri počeli su objavljivati ekskluzivne priče o masovnoj obavještajnoj operaciji koju su izvele teheranske obavještajne službe "unutar cionističkog entiteta".
Prema originalnom izvještaju Al Mayadeena, zaplijenjene su "hiljade dokumenata vezanih za projekte izraelske okupacije i njena nuklearna postrojenja", a operacija se dogodila prije nekog vremena i tek sada se može otkriti zbog sigurnosnih razloga.
Zapadni korporativni mediji i izraelska štampa odmah su pokušali umanjiti značaj nedavnih otkrića o iranskoj zapljeni osjetljivih dokumenata, tvrdeći da "nema dokaza".
Rafael Mariano Grossi, generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), međutim, priznao je izraelsku zapljenu nuklearne dokumentacije, tvrdeći da se izvještaji o dobivenim nuklearnim dokumentima "izgleda odnose" na Soreq nuklearni istraživački centar.
Grossi je također tvrdio da bi Iran mogao razviti nuklearno oružje ako Izrael odluči ciljati njegova nuklearna postrojenja ili da bi se mogao povući iz sporazuma o neširenju nuklearnog oružja.
Iranski mediji su otkrili da je operacija koju je izvela obavještajna služba njihove zemlje bila višestruka i uključivala direktnu operaciju na terenu, vjerovatno koristeći špijune regrutovane za krađu osjetljivih dokumenata i njihovo prosljeđivanje svojim čuvarima. Stoga, ovo nije samo sajber napad ili hakerska operacija, već direktna infiltracija nekih od najosjetljivijih lokacija za Izraelce.
Do ponedjeljka, iranske vlasti su malo toga direktno rekle o ovom pitanju. To se promijenilo revolucionarnom izjavom Iranskog vrhovnog vojnog vijeća (SMC), koje je potvrdilo da su u operaciji od Izraelaca zaplijenjeni povjerljivi dokumenti.
Prema SMC-u, ne samo da su uspjeli zaplijeniti vrlo osjetljive dokumente koji se odnose na izraelski dosije o nuklearnom oružju i druge vladine dosijee, već Iran sada posjeduje sposobnost da direktno cilja i uništi skrivena izraelska nuklearna postrojenja.
Upućena je direktna prijetnja rukovodstvu u Tel Avivu, u kojoj se navodi da će u slučaju da odluče napasti iranska nuklearna postrojenja, napasti i njihova.

Još jedan važan događaj koji je otkrio SMC bio je da je "banka ciljeva" Izraelaca "sada na stolu iranskih oružanih snaga". Daljnji komentari iranskih zvaničnika potvrdili su da to znači da je Korpus islamske revolucionarne garde (IRGC) otkrio dosijee koji pokazuju koje ciljeve Izraelci planiraju pogoditi i da pojačavaju svoju protivzračnu odbranu kako bi odbranili ta područja.
General-major IRGC-a Hossein Salami kasnije je pozdravio pljačku obavještajnih podataka kao jednu od najvećih obavještajnih operacija ikada provedenih, dodajući da je "mit o Mossadu srušen" i da je Iran već iskoristio prikupljene obavještajne informacije kako bi svoje rakete učinio efikasnijim.
Istog dana, američki predsjednik Donald Trump obavio je telefonski razgovor s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom. To se dogodilo neposredno prije sastanka na visokom nivou u Kiryi s njegovim najvišim obavještajnim i vojnim rukovodstvom, čiji je sadržaj bio podvrgnut potpunoj medijskoj blokadi, ali je jasno stavljeno do znanja da su se i poziv i sastanak odnosili na Iran.
Američki predsjednik je kasnije, na konferenciji za novinare, istakao da neće dozvoliti bilo kakvo iransko obogaćivanje urana. S druge strane, Iranci se drže svojih prvobitnih zahtjeva i odbijaju čak i razgovarati o opciji potpunog odustajanja od obogaćivanja urana.
Sve je ovo važno jer ono što Iran tvrdi da je ovdje izveo nadmašuje sličnu izraelsku obavještajnu operaciju koja je otkrivena 2018. godine, kada je izraelski premijer tvrdio da je zaplijenio tajne dokumente o iranskom nuklearnom programu. Dok je Netanyahu predstavio informacije kao otkriće, u stvarnosti je IAEA izjavila da u to vrijeme ništa novo nije otkriveno.

Sve u svemu, ovo je ogroman udarac izraelskoj obavještajnoj zajednici i poljuljao je njihov ugled. To također potencijalno otežava napad na Iran, iako ga istovremeno potiče zbog činjenice da se izraelsko rukovodstvo nalazi u poziciji u kojoj želi projicirati snagu.
Dva izraelska protivnapada koja su se dogodila kao odgovor na iranske Operacije "Pravo obećanje 1" i "2" bila su, blago rečeno, slaba i nisu postigla mnogo osim što su pogodili nekoliko iranskih vojnih lokacija i nekoliko komponenti njihove mreže protivvazdušne odbrane. Znajući to, SAD i Izrael tvrde da je iranska protivvazdušna odbrana uništena ili barem kritično smanjena, što je očito laž u koju niko osim prosječnih vatrenih proizraelskih pristalica ne vjeruje.
"Operacija Gideonove kočije"
Kako tenzije između Irana i Izraela eskaliraju, koalicija Benjamina Netanyahua ponovo se suočava s prijetnjom koja bi mogla dovesti do njenog raspada, ovaj put od ultraortodoksnih (Haredi) stranaka.
"Operacija Gideonove kočije" pokazuje se kao dramatičan neuspjeh, a alternativa izgleda kao očajnički pokušaj Izraelaca da podrže gangstere povezane s ISIS-om, koji nemaju podršku u Gazi, a koji pljačkaju pomoć, kako bi svrgnuli Hamas.
U međuvremenu, izraelska agenda u Libanu ne uspijeva, a izraelska vojska je daleko od spremne da efikasno izvede kopnenu kampanju protiv Hezbolaha, nakon što je već potrošila svoje najveće karte u toj areni.
Izraelski režim se polako raspada na svim frontovima, a njegov premijer jednostavno odugovlači. Jedina jasna opcija čini se kao značajan napad na Iran, ali čak bi se i to moglo enormno obiti o glavu. Ipak, zbog slabosti Izraela, ovaj napad je sada vjerovatniji nego ikad. (Palestine Chronicle)