Njemačka, najveća zemlja EU po broju stanovnika, čini se da se ubrzano okreće ekstremizmu. Nova politička dešavanja za AfD, ankete sa skoro petinom glasova, vjerovatno predviđaju učvršćivanje novog stuba krajnje desnice u modernoj njemačkoj politici.

Okidač za posljednji zaokret AfD-a bili su izbori za Evropski parlament u junu, na kojima su izabrani zakonodavci za kontinentalno tijelo za donošenje odluka.

Prije ovogodišnjih izbora za EU, AfD je izbačen iz svoje poslaničke grupe Identitet i demokratija nakon izjava glavnog kandidata stranke za EU Maksimilijana Kraha da članovi SS-a nisu nužno "kriminalci". Odluku su potpisali krajnji desničari, odnosno francuska delegacija koju predvodi Marine Le Pen i njen štićenik Jordan Bardella. Unatoč mogućnosti da ID na kraju popusti i povuče svoj stav, čini se da je isključenje AfD-a ratificirano.

Ova situacija navela je AfD da nastavi sa formiranjem sopstvene parlamentarne grupe – okupljajući stranke sa ekstremističkih rubova EU. Nova grupa AfD-a, Evropa suverenih nacija, uključuje među svoje redove stranke koje su pokazale javne simpatije prema fašistima iz doba Drugog svjetskog rata. Mađarski pokret "Naša domovina", naprimjer, neslavno je dospio na naslovnice jer je u nacionalni parlament unio bistu nacističkog lidera Mikloša Horthyja. Druga stranka, Republika, odvojila se od pokreta u Slovačkoj koji se opširno opisuje kao neonacistički.

Da su to partneri za koje se AfD osjeća ugodno udruživanjem frakcije, dovoljno govori o tome šta se dešava unutar stranke u Njemačkoj, gdje već dugo postoji ekstremni tabu, pa čak i zakonska zaštita od poistovjećivanja sa fašističkim ličnostima iz nacističke ere.

Ekstremistički lideri unutar AfD-a mogu se identificirati izvan Kraha koji ruše tu modernu barijeru. Najistaknutiji bi mogao biti Bjorn Höcke, šef AfD-a u Tiringiji i vođa AfD-ovog "Der Flugel", tvrdokorne desničarske frakcije koja želi ratificirati radikalni smjer stranke. Höcke je poznat po zapaljivim izjavama usmjerenim na manjine u Njemačkoj, uključujući osobe s invaliditetom. Nedavno je privukao pažnju u novom dokumentarcu PBS-a, German’s Enemy Within, identificirajući ga kao kanal za “izbjeljivanje” užasa nacista, uključujući i kritiziranje spomenika Holokausta kao nepotrebnog “spomenika srama”. Kako se navodi u dokumentarcu, rast stranke dogodio se tokom porasta nasilja nad etničkim manjinama i zavjera usmjerenih na vladu, što izaziva bojazan da bi politička klima mogla potaknuti aktivnost milicije.

Napor da se izmijeni historijsko pamćenje oko fašističkih i drugih autoritarnih režima odvija se u globalnom kontekstu. Sa usponom Höckea, čak ni Njemačka više nije izuzetak.

Čini se da je i Höcke sve hrabriji, s višestrukim novčanim kaznama u posljednjih nekoliko mjeseci zbog korištenja nacističkog slogana na skupovima. Dok AfD zatvara vrata demokratije, sada postoji veća zabrinutost među njihovim protivnicima da bi njihove snage na kraju mogle prevladati. Höckeova pokrajina Tiringija izaći će na izbore za manje od mjesec dana, jer lokalni AfD i dalje izlazi prvi. S obzirom na njegovu nečuvenu kampanju i pad AfD-a do ekstrema, predstojeći izbori u Tiringiji i dvije druge istočnonjemačke pokrajine sve se više doživljavaju kao test za njemačku demokratiju.

(Semafor.com)