Prvi značajni dijamanti u Bocvani otkriveni su 1967. godine, samo godinu nakon što je ova zemlja stekla nezavisnost od Velike Britanije. Otkriće je došlo u pravom trenutku, jer je nova vlada tražila načine za ekonomski razvoj. Rudnik Orapa, otvoren 1971. godine, bio je prvi veliki rudnik dijamanata u zemlji i ubrzo je postao jedan od najvećih na svijetu.

Ekonomski razvoj

Dijamanti su postali glavni izvor prihoda za Bocvanu, čineći približno 80 posto njenog izvoza i znatan dio bruto domaćeg proizvoda (BDP). Vlada Bocvane, u partnerstvu s kompanijom De Beers, osnovala je Debswana, zajedničku kompaniju koja upravlja rudnicima dijamanata. Ovaj model partnerstva omogućio je zemlji da zadrži znatan dio prihoda od dijamanata koji je potom uložen u infrastrukturu, obrazovanje i zdravstvo.

Bocvana je zabilježila prosječni godišnji rast BDP-a od približno 5 posto tokom protekle decenije. Rast zaposlenosti u privatnom sektoru iznosio je približno 10 posto godišnje tokom prvih trideset godina nezavisnosti zemlje. Transparency International ocijenila je Bocvanu kao najmanje korumpiranu zemlju u Africi. Afrička Razvojna Banka istaknula je da je Bocvana održala jedan od najdužih ekonomskih procvata na svijetu zahvaljujući mudrom upravljanju resursima i stabilnoj politici.

Socijalni utjecaj

Prihodi od dijamanata omogućili su ovoj državi da postigne visoke standarde u obrazovanju i zdravstvu u usporedbi s mnogim drugim afričkim zemljama. Vlada je uložila u izgradnju škola, bolnica i cesta, što je značajno poboljšalo kvalitetu života stanovništva. Također, Bocvana je uspjela održati političku stabilnost i nizak nivo korupcije, što je dodatno doprinijelo njenom razvoju.

Daron Acemoglu i James Robinson, autori knjige Zašto nacije propadaju, naveli su Bocvanu kao primjer kako inkluzivne institucije mogu transformirati ekonomiju i društvo. Transparency International također je pohvalila Bocvanu kao svijetli primjer borbe protiv korupcije u Africi.

Najveći dijamanti

Bocvana je poznata po otkriću nekih od najvećih dijamanata na svijetu. Jedan od najpoznatijih je dijamant Lesedi La Rona, otkriven 2015. godine, težak 1.109 karata. Nedavno, 2024. godine, u rudniku Karowe otkriven je dijamant težak 2.492 karata, drugi po veličini ikada pronađen. Ovi dijamanti ne samo da su vrijedni zbog svoje veličine i kvalitete već i zbog simbolike koju nose kao blago Bocvane.

Održivi razvoj

Bocvana je također posvećena održivom razvoju rudarske industrije. Korištenje naprednih tehnologija, poput rendgenske tehnologije za identifikaciju dijamanata, omogućava očuvanje dragocjenih kamenja tokom procesa vađenja. Vlada također radi na zakonodavstvu koje osigurava da lokalne zajednice imaju koristi od rudarskih aktivnosti, uključujući prijedlog zakona koji zahtijeva da rudarske kompanije prodaju dio svojih udjela lokalnim investitorima.

Dijamanti su omogućili zemlji da izgradi snažnu ekonomiju i poboljša kvalitetu života svojih građana. Kroz mudro upravljanje resursima i posvećenost održivom razvoju, Bocvana je postala primjer kako prirodni resursi mogu biti korišteni za dobrobit cijele nacije.