Advokatica udruženja za ljudska prava Milena Vasić izjavila je u petak, u povodu 25. godišnjice izbacivanja hrvatske porodice Barbalić iz njihovog stana u Zemunu, tada pod vlašću Srpske radikalne stranke, da se očekuje "bar djelimično pozitivan odgovor" Evropskog suda za ljudska prava.

Tri generacije porodice Barbalić živjele su u dvosobnom stanu Zemunu, kada su ga, iskoristivši njihovo odsustvo, pripadnici Srpske radikalne stranke, po nalogu Vojislava Šešelja, zaposjele i opljačkle, ostavivši Barbaliće bez krova nad glavom, tvrdeći da imaju imovinu u Hrvatskoj.

Danica Barbalić, majka Ivana Barbalića, koja je bila nositeljica stanarskog prava, podnijela je zahtev za otkup stana u Zemunu, koji im je 1997. godine oduzet.

O tom zahtjevu nikada nije odlučivano, već je stan dodijeljen članici SRS-a, čiji su tadašnji članovi bili predsjednik Srbije Tomislav Nikolić, te aktualni šef države u drugom mandatu Aleksandar Vučić.

Kako su pisali mediji u Srbiji, radikali su, dok je Vojislav Šešelj bio predsjednik Općine Zemun, Barbalićima oteli stan kako bi u njega uselili Ljiljanu Mijoković, kasnije udanu Mihajlović, sekretaricu Šešeljeve Srpske radikalne stranke.

Mijoković i njen suprug Ognjen Mihajlović, urednik "Zemunskih novina", po noći su upali I provalili i promijenili bravu na stanu Barbalića koji su tada bili na godišnjem odmoru. Ova provala dogodila se bez svjedoka ili prisutnosti policije, a uzurpatori nisu imali nikakav dokument kojim bi opravdali svoj postupak. Susjedi su sve to javili Barbaliću koji se odmah vratio u Zemun gdje su ga dočekala samo zatvorena vrata njegovog stana.

Advokat porodice Barbalić, Nikola Barović, pokušao je razgovarati i dogovoriti se s Vojislavom Šešeljem, tadašnjim predsjednikom Općine Zemun, ali to nije riješilo probleme.

Kako bi dobili podršku javnosti, u listovima koje je izdavao SRS pokrenuta je agresivna kampanja protiv Barbalića koje su optuživali da su ustaše. Odluka suda u korist Barbalića nikad nije izvršena.

A kako bi radikali uspješno priveli kraju svoju kampanju, prema pisanju srbijanskog portala Mašina, Aleksandar Vučić, tadašnji glavni sekretar SRS-a, organizirao je kontrademonstraciie spred ovog stana, a okupljeni su došli s transparentima na kojima je pisalo "Barović i Barbalić su ustaše" i "Ne damo Zemun ustašama".

Na tribini "Pamtimo progon porodice Barbalić", Milena Vasić podsjetila je da se taj predmet i zahtjev za obeštećenje nalazi pred Evropskim sudom za ljudska prava od 2019. i da se čeka odluka tog suda.

"Žalili smo se na povredu prava na pravično suđenje, suđenje u razumnom roku, prije svega, i na pravo na obrazloženu sudsku odluku, te na povredu prava na imovinu", rekla je je Vasić na tribini u organizaciji udruženja Komitet pravnika za ljudska prava.

Odbijanje ili odbacivanje te predstavke bio bi, po njezinoj ocjeni, "veliki poraz za sve one koji se bave ljudskim pravima".

Prvostepenom odlukom sud je stan vratio porodici Barbalić, ali ta odluka je vraćena na ponovno suđenje, i to nekoliko puta, da bi "na kraju pravnomoćno bilo da nemaju pravo na taj stan".

Ona je kao "zlonamjerno" ocijenila stajalište Ustavnog suda  da se stanarsko pravo ne smatra imovinom.

Vasić je podsjetila da je Ustavni sud "dosudio sramnih 600 eura nadoknade nematerijalne štete zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku".

"Pravda, i ako dođe, bit će simbolična u odnosu na štetu koja je napravljena, ali će postojati neki dokument u kom piše da je država Srbija povrijedila prava (Barbalićima)", poručila je Vasić.

Ivan Barbalić, koji se sudionicima tribine obratio video porukom, rekao je da "ne gubi nadu".

Nevladino udruženje inicijativa mladih za ljudska prava  ocijenila je da su poslije pada Slobodana Miloševića vlasti zemunske općine nastavile "pravosudnu lakrdiju i nastojanje da opravdaju postupke radikalskih razbojnika".

Slučaj Barbalić je "nesumnjivo manifestacija ogoljenog nasilja prema građanima nesrpske nacionalnosti", te "pojavni oblik fašizma" koji su od 1992. i progona Hrvata iz Vojvodine, demonstrirali Vojislav Šešelj i njegovi sljedbenici, istaknula je Inicijativa mladih.

Inicijativa mladih zatražila je od Skupštine općine Zemun da uputi ispriku porodici Barbalić, a od vlasti Srbije da prizna "počinjeno bezakonje i hitno obešteti porodicu Barbalić, ne čekajući odluku Evropskog suda".