Kako su Izrael i Hezbolah pojačali napade preko libanonske granice, a mogućnost potpunog rata bliža je nego ikada, "psihološki rat" između dvije zaraćene strane se također zahuktao.

Od izraelskih prijetnji raspoređivanjem oružja "nikad prije" do vladinih zvaničnika koji obećavaju da će "Bejrut pretvoriti u Gazu", Izrael je vodio psihološki rat protiv Libana u proteklih osam mjeseci, a i mnogo prije.

Libanska šiitska muslimanska grupa, udružena s Hamasom u Gazi i podržana od Irana, obećala je da će nastaviti udarati na izraelsku imovinu sve dok Izrael vodi rat u Gazi.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu u nedjelju je otkrio da će vojnici uskoro biti prebačeni na sjevernu granicu Izraela s Libanom u "odbrambene svrhe" nakon što se invazija Rafah zaustavi, i ponovio svoj cilj da osigura da se izraelski civili mogu vratiti u pogranične gradove.

Prijetnje 'novim oružjem'

Netanyahuove primjedbe poklopile su se s izvještajem izraelskog Channel 12 u nedjelju u kojem se navodi da je Izrael rekao SAD-u da namjerava koristiti "nespecificirane nove sisteme oružja" u sukobu s Hezbolahom.

Glasnogovornik izraelske vojske rekao je prošle sedmice da je "odobrio i potvrdio" operativne planove za ofanzivu u Libanu, dajući najeksplicitniji komentar u vezi s neminovnim ratom.

Sa svoje strane, Hezbolah je predstavio novo oružje i strategiju proteklih sedmica, uključujući raketu zemlja-vazduh koja je uspješno natjerala izraelski borbeni avion da se povuče, što je prvi put da je grupa uticala na izraelske zračne snage.

Lider Hezbolaha Hasan Nasralah je u prošlosedmičnom govoru rekao da su njegovi borci spremni za invaziju i čak je tvrdio da su militanti iz drugih bliskoistočnih i azijskih zemalja voljni da se pridruže njegovoj borbi protiv Izraela.

U proteklih deset dana objavila je dva video snimka koji otkrivaju praćenje izraelske imovine, uključujući luku Haifu, i njenu sposobnost da se neprimijećeno infiltrira u izraelski sistem protuzračne odbrane.

Vraćanje Libana u 'kameno doba'

Visoki članovi izraelske vlade koristili su zapaljivu retoriku kako bi pozvali na veću vojnu eskalaciju protiv Hezbolaha i pozvali su na okupaciju južnog Libanona.

Ministar za nacionalnu sigurnost krajnje desnice Itamar Ben-Gvir, koji je pozvao Palestince da napuste Gazu, pozvao je da se Hezbolahova "uporišta" spale u komentarima ranije ovog mjeseca.

"Oni spaljuju nas ovdje. Sva uporišta Hezbolaha treba spaliti, treba ih uništiti. Rat!" rekao je Ben-Gvir.

Prošlog augusta, dva mjeseca prije izbijanja rata u Gazi, ministar odbrane Yoav Gallant je tokom putovanja na granicu rekao da će Izrael „vratiti Liban u kameno doba“, ako dođe do sukoba.

Ranije ovog mjeseca, krajnje desničarski ministar finansija Bezalel Smotrich pozvao je Gallantovu prijetnju da se ostvari.

Kritikujući izraelski ratni kabinet čiji nije član, Smotrić je na X napisao da je „Prije godinu dana ministar odbrane rekao da ćemo Liban vratiti u kameno doba. Gospodine premijeru, gospodine ministre odbrane, g. osoblja: Došlo je to vrijeme".

U međuvremenu, Netanyahu je rekao da će Bejrut i južni Liban biti pretvoreni u "Gazu i Kan Younis" ako Hezbollah "odluči da započne sveopći rat".

Ratoborna retorika navela je generalnog sekretara UN-a Antonija Guterresa da kaže da "svijet ne može priuštiti da Liban postane još jedna Gaza".

Kršenja međunarodnog prava

Izrael je optužen da je prekršio međunarodne zakone o sukobu raspoređujući bijeli fosfor, zapaljivu otrovnu supstancu, municiju u naseljenim područjima u južnom Libanu.

Upravo u ponedjeljak, video snimci koje su libanonski korisnici podijelili na internetu prikazuju potoke bijelog dima kako padaju na brda u noći. Fosforne bombe ostavljaju jasne tragove bijelog dima kroz nebo.

Stručnjaci su upozorili da će akcije Izraela uzrokovati dugoročnu štetu okolišu, kao i ozbiljnu prijetnju sigurnosti civila.

Human Rights Watch je potvrdio upotrebu supstance u najmanje 17 opština na jugu od strane izraelskih snaga od oktobra.

Rano u borbama, libanski novinar je ubijen, a šest drugih ranjeno od izraelskog tenka dok su izvještavali o prekograničnom granatiranju u blizini sela Alma al-Chaab.

Istraga UN-a u martu potvrdila je da je izraelski tenk ispalio metak na grupu novinara i otkrio da nije bilo razmjene vatre 40 minuta prije izraelskih tenkovskih napada.

U ljeto 2006. Izrael i Hezbolah su vodili 34-dnevni rat u kojem su dijelovi južnih predgrađa Bejruta uništeni izraelskim zračnim napadima, a dijelovi juga razbijeni.

Međunarodne istrage o sukobu su kasnije otkrile da je Izrael rasporedio milione kasetne municije širom južnog Libana u posljednja tri dana rata, zasipajući krajolik i sela opasnim neeksplodiranim ubojnim sredstvima.

Kasetne bombe nisu nezakonite prema međunarodnim ratnim zakonima, ali žestina s kojom ih je Izrael koristio tokom tog sukoba navela je UN i aktiviste da traže njihovu zabranu.