Svijet | 10.06.2025.

Nosili pomoć za Gazu

Jedna od 12 aktivista s broda Madleen: Greta Thunberg deportovana iz Izraela

Izraelske pomorske snage zaplijenile su brod rano u ponedjeljak oko 200 kilometara od obale Gaze, prema Koaliciji flotila slobode, grupi koja je organizovala putovanje.

Autor:  Anadolija

Aktivistkinja Greta Thunberg deportovana je iz Izraela u utorak, saopćilo je izraelsko Ministarstvo vanjskih poslova, dan nakon što je brod na kojem se nalazila, koji je išao za Gazu, zaplijenila izraelska vojska. 

U objavi na X-u, Ministarstvo vanjskih poslova podijelilo je fotografiju Thunberg u avionu, navodeći da je napustila Izrael i da se uputila u Francusku prije nego što nastavi za Švedsku.

Adalah, grupa za pravna pitanja u Izraelu, a koja predstavlja Thunberg i ostale aktiviste, saopćila je da su Thunberg, još dvije aktivistice i jedan novinar pristali da budu deportovani i da napuste Izrael. Druge aktivistice su odbile deportaciju, bile su u pritvoru i njihov slučaj će razmotriti izraelske vlasti.

Thunberg je bila jedna od 12 putnika na brodu Madleen, broda koji je prevozio pomoć namijenjenu ljudima u ratom razorenoj Gazi.

Izraelske pomorske snage zaplijenile su brod rano u ponedjeljak oko 200 kilometara od obale Gaze, prema Koaliciji flotila slobode, grupi koja je organizovala putovanje. Brod, u pratnji izraelske mornarice, stigao je u izraelsku luku Ashdod u ponedjeljak navečer, prema izraelskom Ministarstvu vanjskih poslova.

Aktivisti su rekli da protestuju protiv rata koji je u toku i humanitarne krize u Gazi. Izrael tvrdi da takvi brodovi krše njegovu pomorsku blokadu Gaze.

Izraelsko Ministarstvo vanjskih poslova predstavilo je putovanje kao PR trik, rekavši na društvenim mrežama da se "selfi jahta slavnih" sigurno kreće prema obalama Izraela.

Na brodu za pomoć nalazilo se ukupno 12 ljudi, uključujući švedsku klimatsku aktivisticu Gretu Thunberg i francusko-palestinsku članicu Evropskog parlamenta Rimu Hassan.

Osim njih, na brodu su bili i Yasemin Acar iz Njemačke, Baptiste Andre, Pascal Maurieras, Yanis Mhamdi i Reva Viard iz Francuske, Thiago Avila iz Brazila, Suayb Ordu iz Turske, Sergio Toribio iz Španije, Marco van Rennes iz Nizozemske i Omar Faiad, novinar Al Jazeere Mubasher, također iz Francuske.

Oštre kritike

Senator upozorio na ponavljanje historije u Iranu, podsjećajući na invaziju na Irak: Američki narod se danas ponovo laže, Netanyahu je 2002. tvrdio da...

Razgovor u Moskvi

Putin nakon sastanka s Araghchijem: Napadi na Iran "neizazvana agresija" bez opravdanja

Nastavak sukoba

Izrael izvodi nove napade na ciljeve u Teheranu, na meti i nuklearni objekat Fordow

Namirivanje jastreba

Je li ovo šizofrena diplomatija: Ima li Trump, dok preklinje Kineze da intervenišu kod Iranaca, ikakvu svijest o mogućim posljedicama svojih poteza