Mučenje je zabranjeno u cijelom svijetu pod bilo kojim okolnostima i klasificirano je kao ratni zločin prema Rimskom statutu Međunarodnog krivičnog suda (ICC), ali Palestinci u izraelskom pritvoru prolaze kroz obrasce mučenja i zlostavljanja slične onima najozloglašenijih mučitelja modernog doba.

Uz neviđenu kontrolu koju je Međunarodni sud pravde (ICJ) proveo u vezi s navodno genocidnim radnjama Izraela u Gazi, akreditirani izvještaji UNRWA-e, stručnjaka Ujedinjenih naroda za prava te palestinskih i izraelskih udruženja za ljudska prava dokumentiraju šokantne detalje i snažan rast broja mučenih osoba od prošlog oktobra. Neke od metoda koje se primjenjuju protiv Palestinaca dobro su poznate jer su iste one koje koriste samoproglašeni Daesh ili takozvana Islamska država (IS) i drugi represivni režimi poput sirijskog režima Bashara al Assada.

IS se istakao po diskriminaciji i seksualnom nasilju nad ženama. U ratu protiv Gaze, Izrael je neproporcionalno ubio, ozlijedio ili utjecao na palestinske žene i djevojke, što UN Women naziva "ratom protiv žena".

Prema stručnjacima Ujedinjenih naroda za ljudska prava, stotine palestinskih žena i djevojaka su zatočene u Gazi i na okupiranoj Zapadnoj obali; neke od njih su "okrutno pretučene" i podvrgnute "višestrukim oblicima seksualnog napada".

Seksualno nasilje nad muškarcima i dječacima također se prakticira u izraelskim pritvorima. UNRWA je dokumentirala da su dvojica Palestinaca dobili vreli metalni ili električni štap umetnut u anus što je uzrokovalo smrt jedne od žrtava od posljedica ozljeda. Seksualni napadi i prijetnje seksualnim napadima nad maloljetnicima u vojnom pritvoru u Izraelu već neko vrijeme izazivaju uzbunu.

IS je ubio stotine zatvorenika u prijekim pogubljenjima, neke žrtve zakopao žive i ostavio njihova tijela u masovnim grobnicama. Izraelske snage u Gazi sumnjiče se da su počinile slične zločine, a stručnjaci Ujedinjenih naroda za ljudska prava izrazili su zabrinutost da su "palestinske žene i djevojke navodno samovoljno pogubljene u Gazi, često zajedno s članovima svoje porodice", uključujući njihovu djecu.

Početkom maja, pomoćnik glavnog sekretrara Ujedinjenih naroda za ljudska prava izrazio je užasnutost masovnim grobnicama pronađenim u Gazi nakon što je više od 520 tijela iskopano u bolnicama Nasser i Al Shifa, „od kojih su mnoga pokazivala očite znakove mučenja i pogubljenja po prijekom postupku i moguće slučajeve da su ljudi živi zakopani“.

I IS i Izrael prakticirali su zatvaranje zatočenika u kaveze, dehumanizirajući ih i izlažući elementima. IS je držao žene u metalnim kavezima s ljudskim lobanjama u Raqqi, a također je zatvorio zarobljenog jordanskog pilota u kavez i spalio ga živog.

Izrael je zatočio Palestince iz Gaze, uključujući žene i djecu, u metalnim kavezima bez zaštite od hladnoće, sunca ili kiše. U nekim je slučajevima zabilježeno da su psi pušteni na zatvorenike. Izraelske su snage snimile i objavile nebrojene isječke i slike zlostavljanja palestinskih zatočenika. Izraelsko osoblje snimalo je sebe kako čine zlostavljanje – često u očitom stanju zabave uživajući u svojoj nekažnjivosti – i objavilo je slike na društvenim mrežama.

I pripadnici IS-a i izraelske vojske nasilno su tukli zatočenike do smrti kundacima, palicama i metalnim šipkama. IS je također bičevao svoje žrtve. Čak ni u izraelskom pritvoru maloljetnici nisu imuni na batine; također trpe verbalno zlostavljanje i prijetnje te su držani u izolaciji i samici. Neki su pretrpjeli prijelome kostiju.

Brojni su Palestinci podvrgnuti amputacijama zbog inficiranih rana na rukama i nogama nakon što su bili vezani sajlama ili patentnim zatvaračima dok su bili u izraelskom pritvoru.

Dokumentirano je da su i Izrael i IS koristili metode mučenja kao što su "shabeh" ili "ghosting", u kojima je žrtva visila za svoja čvrsto vezana zapešća satima ili danima, što uzrokuje ekstremnu bol zbog dislokacije zgloba. I IS i izraelske snage također su primjenjivale elektrošokove na zatočenike. Izraelske snage su također optužene da su zatočenim Palestincima čupale nokte kliještima, gasile im cigarete po tijelima i protiv njih koristile pištolje za čavle.

Palestinski zviždači osudili su grotesknu i ponižavajuću praksu mučenja u izraelskom pritvoru Sde Teimana, gdje Palestince skidaju do gola, tjeraju ih da nose pelene, vežu ih za krevete i hrane na slamke. Druga dokumentirana djela ponižavanja uključuju mokrenje po zatvorenicima, prisiljavanje da oponašaju životinje i korištenje izraelske nacionalne himne kao metode zvučnog mučenja.

Kada zatočenici umru, i IS i Izrael skrivaju tijela od porodica, sprječavajući ih da pokopaju svoje najmilije u skladu sa svojim uvjerenjima i tradicijama.

Najveća razlika između IS-a i Izraela odnosi se na mjere donesene na međunarodnom nivou kako bi se mučenja zaustavila. Nasilno osvajanje teritorija od strane IS-a, obilježeno sistematskim mučenjem zatočenika i drugim zločinima, izazvalo je proteste diljem svijeta, stvaranje vojne koalicije predvođene SAD-om za borbu protiv njega i sankcije Vijeća sigurnosti UN-a, EU-a i drugih organa.

Izraelski napad na Palestince i sistematska primjena mučenja i drugih zločina, iako su izazvali proteste diljem svijeta, i dalje podržavaju u velikom dijelu globalnog sjevera.

Neil Sammonds je istraživač i branitelj ljudskih prava. Radio je u Medicinskoj pomoći za Palestince i Amnesty Internationalu, gdje je istraživao obrasce mučenja i drugih zlostavljanja; ovaj je članak objavio u magazinu Viento Sur