Najmanje 199 Izraelaca učestvovalo je u upadu koji je osiguravala policija, prema podacima jerusalemskog Islamskog vakufa, tijela odgovornog za upravljanje ovim lokalitetom.
Osim isticanja zastave i pjevanja himne, neki učesnici su viđeni kako obavljaju talmudske molitve.
Džamija Al-Aksa, koja se nalazi u okupiranom istočnom Jerusalemu, jedno je od najsvetijih mjesta u islamu.
Decenijama se njome upravljalo prema međunarodno priznatom dogovoru o statusu quo, skupu pravila i propisa koji se smatraju obavezujućom međunarodnom normom i koje su svjetske sile odavno priznale. Prema tom dogovoru, džamija je definirana isključivo kao islamsko sveto mjesto gdje je samo muslimanima dozvoljeno obavljanje vjerskih obreda.
Iako su unutar kompleksa dozvoljene samo muslimanske molitve, pristup, održavanje i upravljanje lokalitetom u nadležnosti je Islamskog vakufa, pod starateljstvom Jordana.
Izrael se decenijama optužuje za kršenje statusa quo, jer sve češće omogućava gotovo svakodnevne upade ultranacionalista koji se mole, plešu i podižu izraelske zastave unutar kompleksa.
U razgovoru za agenciju Anadolija, Omar Rajoub, direktor odjela za medije u Jerusalemskom guvernoratu, izjavio je da je "podizanje izraelske zastave u dvorištu džamije Al-Aksa, uz izvođenje provokativnih rituala, dio sistemske i namjerne zvanične izraelske politike koju provodi ekstremistička okupaciona vlada".
- Ove prakse imaju za cilj silom nametnuti novu stvarnost u okupiranom istočnom Jerusalemu i potkopati historijski i pravni status quo u džamiji Al-Aksa - dodao je.
Settlers held flags and sang Israel's national anthem during a raid of Al-Aqsa on Sunday.
— Middle East Eye (@MiddleEastEye) May 31, 2026
For years, police raids, visits by Jewish extremists and calls by ministers for Jewish prayers have increased, fuelling accusations that Israel is trying to change the site's status quo. pic.twitter.com/iCoVIXCPJY
Rajoub je upozorio da su postupci doseljenika dio tekućeg kolonijalnog projekta judaizacije grada i brisanja njegovog vjerskog i historijskog identiteta.
Istakao je da takvi upadi, izvedeni pod zaštitom izraelskih vlasti, predstavljaju "jasno kršenje međunarodnog prava", te je izraelsku vladu smatrao u potpunosti odgovornom za eskalaciju.
Dok su doseljenici u nedjelju upadali na lokalitet, izraelska policija je dodatno ograničila pristup palestinskim vjernicima koji su pokušavali ući u džamiju. Nekoliko njih je prijavilo da su im oduzete lične karte na vanjskim kapijama kompleksa.
Vakuf, koji djeluje pod starateljstvom jordanskog kralja, saopćio je da su doseljenici namjerno provocirali čuvare i vjernike fotografiranjem unutar dvorišta, uključujući i prostor ispred Kupole na stijeni.
Izrael je decenijama zabranjivao isticanje izraelske zastave i jevrejske molitve u džamiji Al-Aksa zbog straha da bi takvi postupci mogli izazvati nasilje u Jerusalemu i drugdje na okupiranim palestinskim teritorijama.
Međutim, ultranacionalističke grupe koje zagovaraju rušenje džamije Al-Aksa dugo su se protivile ovim ograničenjima. Desničarska vlada premijera Benjamina Netanyahua sve češće dozvoljava jevrejske molitve na ovom mjestu otkako je preuzela vlast 2022. godine, prenosi Middle East Eye.

