Nakon što je Stav posljednjeg dana maja objavio da, nakon Sarajeva, gdje je bezuspješnoo pokušao izbrisati ljiljan iz logotipa Memorijalnog centra Sarajevo, nekadašnjeg Fonda memorijala Kantona Sarajevo, Ahmed Kulanić, direktor tog memorijala, kadar Naroda i pravde, uz snažnu podršku ambasada pojedinih država u Bosni i Hercegovini sa svojim istomišljenicima pokušava nametnuti vlastiti narativ i vlastitu verziju “događaja” u Prijedoru, uslijedile su brojne reakcije.

Naime, u Prijedoru je, dan prije obilježavanja Dana bijelih traka, počela kvazinaučna “međunarodna” konferencija široko nazvana “Logori u Bosni i Hercegovini”, u suštini stranački skup NIP-a, na kojoj se nije pojavio niko ni bitan ni relevantan kada je historijska nauka u pitanju. Najavljena gradonačelnica Sarajeva, Benjamina Karić, se razboljela baš pred početak skupa a zbog "brojnih obaveza" nije došao ni Ćamil Duraković.

Na tu je činjenicu reagirao Stav što je izazvalo (ne)kontroliran bijes Ahmeda Kulanića a sve je kulmniralo nakon istupa Jasmina Medića, historičara iz Prijedora u programu TV Sarajevo. To je toliko naljutilo Kulanića i njegovog političkog istomišljenika, Jusufa Arifagića, da su napisali zajedno demantij i objavili ga na internet-stranici Memorijala.      

Demantij nećemo prenositi, ko želi čitati to može na ovom linku ali jasno je da je ono što je objavljeno, polunepismeno, baš u stilu DIF-zvaničnika NIP-a, jadan napad na ličnost Jasmina Medića. Ostale činjenice Arifagića i Kulanića previše i ne zanimaju.

Međutim, tu stvar nije okončana. U cijelu se priču uključila prijedorska SDA koja je objavila saopćenje u kojem odbacuje Kulanićeve i Arifagićeve navode.

„Da nije bilo zločina u Prijedoru - Kozarcu 1992. godine možda bi dr. Medić bio matematičar, arhitekta ili nešto sasvim drugo. Ali kao sin šehida iz Kozarca, svoj život je posvetio istraživanju zločina u Prijedoru i Bosni i Hercegovini. Želimo istaknuti da djielimo mišljenje doktora Medića da se konferencija o logorima u Bosni i Hercegovini, ako je već organizovana u Prijedoru trebala biti održana na godišnjicu uspostavljanja prijedorskih logora, kroz koje su prošli preko 30.000 Bošnjaka i Hrvata sa područja Prijedora, stoji na početku reagiranja prijedorske SDA u kojem se nastavlja:

„Smatramo da je dr. Medić, na osnovu do sada objavljenog, najkompetentniji da o tome govori, pa i gostima koje su dotični pozvali. Bila bi nam i čast da su pozvali i uvaženog dr. Muju Begića koji je svih ovih godina bio s nama kada je sa svojim timom pronalazio posmrtne ostatke ubijenih, Satka Mujagića i Sudbina Musića koji su svojim aktivizmom kao bivši logoraši pričali cijelom svijetu o zločinima nad nesrpskim stanovništvom u prijedorskim logorima.

Ako su organizatori dobronamjerni i ako je g. Arifagić imao dobre namjere i htio pokazati svoju lidersku sposobnost, širinu i veličinu jednog predsjednika udruženja logoraša, onda je trebao okupiti obrazovane i kompetentne bosanskohercegovačke naučnike. A da je u tome uspio, naučnici bi prisutnima objasnili kako se Bošnjaci osjećaju 30. maja u posljednjih nekoliko godina kada se u Prijedoru kroz prizmu revizionizma i negiranja zločina obilježava tzv. “Napad na Prijedor od strane muslimanskih ekstremista”.

Mi koji živimo na ovome području, a i naučnici i aktivisti koji se bave tematikom održane „naučne konferencije“ jako dobro znamo kako se osjećamo tog dana. Zato nas uopšte i ne iznenađuje Medićevo oštro suprotstavljanje da se konferencija održi 30. i 31. maja. Pita li se uopšte iko od organizatora kako je ova „naučna konferencija“ odjeknula među onima koji ne žele da se o zločinima u logorima sazna istina? Je li mislite da ne osjećaju zadovoljstvo što ona druga strana, kako kažu „muslimanska“, nije ponudila ništa bolje?

Naglašavamo da smo zahvalni svim ljudima koji obilaze Prijedor bilo to iz Bosne i Hercegovine ili van nje, uvijek smo bili dobri domaćini, i uvijek ste dobrodošli u nas kraj! Ali ne možemo da ne reagujemo kada dva ili tri pojedinca naprave skup na koji se obraćaju isključivo članovi stranke Narod i pravda. Ako su organizatori već odlučili dati prostor političarima, kako je moguće da se na isti skup pozove predsjednik Skupštine Kantona Sarajevo, a ne npr. naš dr. Jasmin Musić u svojstvu predsjednika Skupštine Unsko-sanskog kantona čiji je otac ubijen na Hrastovoj glavici?

Sve ukazuje nedvosmisleno na to da je ovo bilo ništa drugo nego sakupljanje političkih poena i ne možemo prešutjeti da s ovakvim demantijima vrijeđate one na koje smo ponosni i koji su nas uvijek u javnom prostoru dostojanstveno predstavljali. GO SDA nikada nije i nikada neće organizovati naučnu konferenciju koja je politički obojena i na kojoj će se obraćati političari jer bez obzira na političke odnose, nama su teme o logorima i istini o zločinima u Bosni i Hercegovini puno značajnije od pridobijanja političkih poena.

Da je nauka bila na ovoj konferenciji nevažna ili u najboljem slučaju u drugom planu, najupečatljiviji dokaz tome jeste i demantij u kojem se potvrđuje da su najkompetentiji naučnici iz određenih razloga odbili da dođu na konferenciju, ali se ona po svaku cijenu „morala“ održati baš ta dva dana. Čemu konferencija ako nema najkompetentnijih naučnika?

Očito je puno bitnije bilo da se pojave političari iz Naroda i pravde. Nas Kozarčana i Prijedorčana je jako malo u Sarajevu, još manje na nekim pozicijama i ako nađete ovdje neke političare u pokušaju (nije nam uopšte poznato da li g. Arifagić po ovim pitanjima nastupa kao predsjednik Udruženja logoraša ili pristalica jedne političke opcije?) i njihovih par pristalica, koji će vam dati ovlasti da ovako pišete, naša je obaveza da kažemo da je puno više nas koje ste ovakvim odnosom uvrijedili“, stoji na kraju reagiranja prijedorske SDA.