Amnesty International (AI) je u Haagu predstavio izvještaj u kojem tvrdi da je pronašao dovoljno elemenata za zaključak da je Izrael počinio genocid nad palestinskim stanovništvom Gaze nakon sedmog oktobra 2023. Tog dana Hamas je napao izraelsku teritoriju, ubio 1200 ljudi i oteo još 250. Za NVO, najveći zločini sukoba koji su tada izbili još uvijek se čine u Pojasu, te stoga poziva Međunarodni sud Ujedinjenih naroda (ICJ) i Međunarodni krivični sud (ICC) da uvrste genocid među zločine koje istražuju. Ovo je prvi put da je Amnesty to istakao u kontekstu oružanog sukoba, a takođe poziva na kolektivnu akciju kako bi politički čelnici znali "da se to mora zaustaviti".
Tokom proteklih 14 mjeseci konsultanti AI-ja prikupljali su svjedočanstva i liječničke izvještaje, snimali fotografije na terenu i proučavali satelitske snimke, kako bi izradili pravnu analizu situacije. Učinili su to u kontekstu Konvencije o sprječavanju i kažnjavanju genocida (1948.) i sudske prakse sudova poput onih u bivšoj Jugoslaviji i Ruandi.
Ta NVO stoga zaključuje da je Izrael počinio tri djela zabranjena Konvencijom: ubijanje Palestinaca u Gazi, nanošenje ozbiljnih tjelesnih ili duševnih ozljeda i namjerno podvrgavanje stanovništva uslovima života koji bi doveli do njihovog fizičkog uništenja, u cjelini ili djelimično. “Nakon razmatranja svih vojnih ciljeva Izraela u njegovoj borbi protiv Hamasa, otkrili smo da nema drugog opravdanja za počinjeno razaranje osim genocidne namjere da se iskorijeni i fizički uništi stanovništvo,” rekla je Agnès Callamard, generalna sekretarka AI-ja, tokom prezentacija izvještaja.
"Imamo oči u Gazi koje su radile prema našim standardima strogosti i objektivnosti, a mi ne dajemo mišljenje", objasnila je Erika Guevara Rosas, globalna direktorica AI-ja za istraživanje, zagovaranje i kampanje, u intervjuu za El Pais prije objave izvještaja. "To je pravna analiza djela koja je počinio Izrael u svjetlu Konvencije."
Genocidna namjera – koju je vrlo teško dokazati – ključna je za ovaj zločin i Izrael je povremeno smanjivao pritisak na palestinski narod. To je učinio, naprimjer, kako bi omogućio vakcinisanje protiv dječje paralize. “Jasno je da je Izrael mogao učiniti stvari drugačije, ali nije”, rekla je Rosas. Iako je teško utvrditi postojanje genocida u oružanom sukobu s vojnim ciljevima koji se smatraju legitimnim, "ključno je insistirati na tome da ga rat nikada ne može opravdati". Stoga analizu AI-ja opisuje kao "pravni udarac Državi Izrael, koja je iskoristila historijsku patnju svog naroda „kako bi opravdala počinjenje zločina".
Stručnjaci za umjetnu inteligenciju istražili su, među ostalim, 15 izraelskih zračnih napada izvedenih u razdoblju od devet mjeseci između 2023. i 2024. godine, za koje smatraju da su bili usmjereni protiv civila ili neselektivni. “Od 40.717 smrtnih slučajeva koje je zabilježilo Ministarstvo zdravstva Gaze do 7. oktobra 2024., nešto manje od 69% su bila djeca, žene i starije osobe”, stoji u izvješaju. Preostalih 30% bili su muškarci mlađi od 60 godina, "od kojih niti jedan nezavisni izvor nije uspio utvrditi koliko je bilo boraca, a koliko civila".
NVO također opisuje u svom izvještaju na 300 stranica da je "90% od 2,2 miliona stanovnika Gaze prisilno raseljeno, često više puta". Osim toga, privremene procjene Svjetske banke, Evropske unije i UN-a pokazuju da je do januara 2024. 84% zdravstvenih ustanova i 57% infrastrukture vodoopskrbe u Gazi već bilo oštećeno ili uništeno. Palestinci su prisiljeni koncentrirati se na sve manjim područjima bez sredstava, u kampovima, školama ili zdravstvenim centrima. Guevara Rosas naglašava da “ovo dokazuje kako je namjera genocida čin namjernog podvrgavanja stanovništva uslovima postojanja koji mogu dovesti do njegovog potpunog ili djelimičnog uništenja.”
A kako bi ilustrirali "dehumanizaciju palestinskog stanovništva" u ratu u Gazi, stručnjaci su ispitali korištenje "dehumanizirajuće, rasističke i pogrdne retorike protiv Palestinaca od strane izraelskih vlasti" tokom vojne ofanzive.
Nakon sedmog oktobra, “članovi ratnih i sigurnosnih kabineta često su najavljivali, promovirali i poticali izraelske nezakonite radnje.” U 22 konkretna slučaja, piše Amnesty, traženo je “uništenje palestinskog stanovništva u Gazi”. Među onima koji su na to pozivali bili su izraelski premijer Benjamin Netanyahu i njegov bivši zamjenik ministar vanjskih poslova, Yoav Gallant. ICC je zatražio naloge za hapšenje obojice zbog njihove navodne odgovornosti za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti.
U dokumentu se osuđuje da se genocid odvija u historijskom kontekstu nezakonite okupacije palestinske teritorije od strane Izraela, "kao što je proglasio ICJ u julu i uz Opću skupštinu UN-a koja je Izraelu dala rok od 12 mjeseci da ga okonča". Rosas kaže da je okupacija dosegla nivo aparthejda “gdje se Palestinci tretiraju kao podgrupa, a njihova ljudska prava se ne cijene kao prava izraelskih građana”. I ona upozorava na opasnost da bi “ovaj genocid mogao dovesti do toga da Izrael nezakonito pripoji te teritorije i protivno svim međunarodnim sporazumima” koji nastoje “stvoriti uslove za [stvaranje] dviju država”.
AI je takođe osudio “Hamasove zločine i dokumentirao njegovu prisutnost među civilima”. Također je pozvao na oslobađanje izraelskih talaca, opisujući napad sedmog oktobra kao "najsmrtonosniji ikad počinjen u historiji Izraela u jednom danu". EL PAIS