Nakon što su organizatori prije desetak dana otkazali bečku dionicu turneje Taylor Swift nakon što je osujećena očita teroristička zavjera, glavni grad Austrije otvorio se desecima hiljada takozvanih "Swifties" koje su se tamo iznenada našle. Gradske vlasti ponudile su im jeftiniji ili besplatan ulaz u svoje muzeje i bazene, hranu i piće a sve je kulminiralo okupljanjem u centru grada, na Corneliusgasse (zbog njene pjesme "Cornelia Street" iz 2019.) kako bi razmijenili narukvice prijateljstva i pjevali zajedno do kasno u noć.
Do ponedjeljka su Swifties nestali i grad se vratio u svoj uobičajeni ljetni ritam. Ali političko naslijeđe islamističke terorističke zavjere koja je imala potencijal biti jednako smrtonosna kao bombaški napad na koncert Ariane Grande 2017. u engleskom Manchesteru (kada je bombaš samoubica ubio 22 osobe i ranio više od 1000 drugih) ostaje.
To bi čak moglo utjecati na rezultat parlamentarnih izbora u Austriji 29. septembra, čineći ga najdramatičnijim utjecajem koji je neka pop zvijezda na turneji ikada imala na neku drugu zemlju. Svi detalji plana napada na koncerte koji su se trebali održati od 8. do 10. augusta na najvećem bečkom fudbalskom stadionu, pojavili su se u danima nakon njihovog otkazivanja.
Beran A., 19, austrijski državljanin sjevernomakedonskih korijena iz Ternitza (gradića udaljenog oko sat vremena južno od Beča) je, prema austrijskim obavještajnim službama, planirao svojom VW Bubom udariti u gomilu fanova ispred stadiona Ernst Happel. Nakon napada, planirao je divljati kroz gomilu naoružan mačetom. Bombaš samoubojica bio vrhunac napada. Policija je u njegovoj kući pronašla hemikalije i eksploziv, kao i noževe i mačete. Beran A. je imao i saučesnika koji je radio unutar stadiona a uhapšen je i treći osumnjičenik, 18-godišnji irački državljanin.
Iako su austrijske sigurnosne službe smatrale da drže situaciju pod kontrolom, prijetnja je bila dovoljno ozbiljna da organizatori otkažu tri koncerta Taylor Swift u zadnjem trenutku. U početku austrijska obavještajna služba nije otkrila nakanu Berana A. Doznali su za to samo zahvaljujući dojavama više stranih obavještajnih agencija, uključujući i američku, koje su proslijedile svoje informacije austrijskoj vojnoj obavještajnoj službi.
Stara austrijska obavještajna služba, Savezni ured za zaštitu ustava i protuterorizam, poznat i kao BVT (na temelju njemačkog akronima), smatrana je toliko nepouzdanom i toliko kompromitiranom da je navodno isključena iz komunikacije velikog dijela evropskih obavještajnih službi posljednjih godina.
Jedan evropski obavještajni zvaničnik rekao je za Financial Times 2022. da je Austrija "pravi nosač aviona" tajnih ruskih aktivnosti. Diplomata je dodao da je ministarstvo odbrane zemlje "praktično odjel GRU-a", misleći na rusku vojno-obavještajnu agenciju. Godine 2018. BVT je bio predmet politizirane policijske racije, a njegovog šefa suspendirao je tadašnji ministar unutrašnjih poslova Herbert Kickl, koji je sada na čelu krajnje desne Slobodarske stranke. Dvije godine kasnije, agencija se suočila s kritikama zbog neuspjeha u sprječavanju niza pucnjava islamističkih terorista u Beču koje su rezultirale s četiri smrtna slučaja i 23 ranjena civila.
Sadašnja vlada – koalicija konzervativne Narodne stranke i Zelenih lijevog centra – zatvorila je BVT i zamijenila ga u decembru 2021. Upravom za državnu sigurnost i obavještajne poslove (DSN). Austrijski kancelar Karl Nehammer želio je označiti saradnju DSN-a s međunarodnim partnerima u osujećivanju zavjere kao znak da je reputacija austrijske obavještajne službe u inozemstvu ponovno izgrađena.
Nehammer i njegova Narodna stranka također su iskoristili nedavne događaje kako bi dokazali da austrijska obavještajna služba treba više alata za učinkovitu borbu protiv terorizma. Glavni među njima bio bi Bundestrojaner – popularna riječ koja znači "državno sponzorirani trojanski konj", a odnosi se na špijunski softver koji bi omogućio obavještajnim agencijama da nadziru računare, laptope i pametne telefone, uključujući njihove aktivnosti na društvenim mrežama i usluge razmjene trenutnih poruka. Izraelski Pegasus možda je najpoznatiji primjer ove vrste tehnologije.
Do sada se, međutim, Narodna stranka suočavala s otporom čitavog političkog spektra toj ideji. Na sastanku austrijskog Vijeća za nacionalnu sigurnost prošle sedmice predložene kontraterorističke mjere odbacile su ostale političke stranke – uključujući i njihovog koalicijskog partnera, Zelene.
Prije održavanja parlamentarnih izbora slijedećeg mjeseca, rezultati anketa predviđaju tijesnu trku: Kicklova krajnje desna Slobodarska stranka vodi s 27 posto, a slijede je Narodna stranka s 23 posto i Socijaldemokratska stranka lijevog centra s 22 posto.
Dok stranke počinju pojačavati svoju kampanju, ovomjesečna osujećena teroristička zavjera pomoći će u postavljanju okvira unutar kojeg će se izbori odvijati. Narodna stranka koristi napad kako bi birače podsjetila na bivšeg ministra unutrašnjih poslova Kickla, kojeg su nastojali predstaviti kao prijetnju nacionalnoj sigurnosti. "Ne želim ni razmišljati o tome što se moglo dogoditi da su stare obavještajne službe – koje je moj prethodnik pretvorio u ruševine – bile odgovorne", rekao je sadašnji ministar unutrašnjih poslova Gerhard Karner.
Profil glavnog osumnjičenika također će potaknuti rasprave o imigraciji i islamu koje i dalje zaokupljaju austrijske birače. On je muslimanski imigrant druge generacije, rođen i odrastao u Austriji, koji se očito radikalizirao na internetu. Dok je Narodna stranka krenula udesno po pitanju imigracije od 2017., kada je Sebastian Kurz preuzeo kontrolu i postao kancelar, Slobodarska stranka je ta koja je u najboljoj poziciji da iskoristi ta pitanja.
Anketa javnog mnijenja objavljena krajem jula pokazala je da su imigracija i azil najvažnije pitanje za 26 posto austrijskih glasača – brojka koja se među biračima Slobodarske stranke popela na 62 posto. Na evropskim izborima u junu, 71 posto glasača krajnje desnice reklo je da im je imigracija važna.
Više od dobi, obrazovanja ili prihoda, stavovi glasača o imigraciji ostaju odlučujući faktor za određivanje hoće li glasati za krajnju desnicu. Njihova grubo nacrtana populistička politika po ovom pitanju – zaustavljanje svih azila i pretvaranje Austrije u manje privlačnu destinaciju za migrante – znači da ako austrijski birači imaju neprijateljske stavove prema imigraciji, Slobodarska stranka je tu za njih. Stoga bi austrijski krajnji desničari mogli biti na kraju ti koji će profitirati zbog otkazivanja koncerata Taylor Swift. HAARETZ