Liedri Silicijske doline donirali su kampanju ili inauguracijski fond predsjednika Donalda Trumpa ogroman novac proteklih dana i to zbog ekonomske politike Bijele kuće.
Kompanije koje su osnovali ili vodili izvršni direktor Meta Mark Zuckerberg, izvršni direktor Applea Tim Cook, izvršni direktor Googlea Sundar Pichai, izvršni direktor Tesle Elon Musk i osnivač Amazona Jeff Bezos kumulativno su izgubile skoro 1,8 biliona dolara u vrijednosti od početka ove godine, čak i nakon što su se tržišta oporavila u srijedu kao odgovor na Trumpove pauze na mnoge planirane carine. Kao rezultat toga, smanjilo se i lično bogatstvo tih vođa.
Tehnološki vrh se gotovo sigurno nadao da će steći neke poslovne koristi povezujući svoje vagone s Trumpovim - kao što je manje propisa ili smanjeni antimonopolski pritisak. A Trump je bio nestrpljiv da proširi otisak američke tehnološke industrije i učvrsti Ameriku kao lidera u umjetnoj inteligenciji.
I dok tarife predstavljaju direktan izazov za tehnološke divove, njihov ekonomski uticaj mogao bi imati i negativne implikacije ako potrošači i oglašivači stegnu svoje novčane konce, navodi se u analizi CNN-a.
Analitičari su upozorili da bi dugoročne recipročne tarife i ekonomska neizvjesnost koja je rezultirala mogli smanjiti zaradu u tehnologiji za čak 25 posto prema nedjeljnom izvještaju UBS-a. To bi označilo veliki pomak u odnosu na relativno stabilan profit i rast cijena dionica koje je Big Tech uživao posljednjih godina zahvaljujući AI.

Analitičar Wedbush Securitiesa Dan Ives opisao je Trumpovu carinsku politiku kao Armagedon za tehnološki sektor, dodajući da "čini pejzaž ulaganja u tehnologiju najtežim što sam vidio u 25 godina pokrivajući dionice u tehnologiji". Meta, Apple, Amazon, Tesla i predstavnik Muska nisu odgovorili na zahtjeve za komentar. Google je odbio komentirati.
Musk je doživio najdramatičnije gubitke. Uprkos tome što je donirao najmanje 290 miliona dolara za podršku Trumpovom reizboru i njegovom angažmanu u Odjeljenju za vladinu efikasnost, neto bogatstvo najbogatijeg čovjeka na svijetu palo je za 143 milijarde dolara od početka 2025. godine, prema podacima Bloomberg Billionaires Indexa od 8. aprila.