Medijske slobode vitalan su element ljudskih prava no napadnute su širom svijeta, poručio je glavni sekretar UN-a Antonio Guterres u povodu Svjetskog dana slobode medija koji se obilježava danas. 

Novinari su zlostavljani, zatvarani ili ubijani širom svijeta, upozorile su međunarodne organizacije i medijske kuće.

"Medijske slobode vitalan su element ljudskih prava. No na sve strane svijeta, medijske slobode napadnute su", kazao je Guterres u video poruci objavljenoj na konferenciji u organizaciji UNESCO-a (UN-ova agencija za nauku, kulturu i obrazovanje) u sjedištu UN-a u New Yorku.

"Novinari i drugi medijski radnici izravna su meta na mreži i izvan nje dok obavljaju svoj vitalno važan posao. Svakodnevno su zlostavljani, zastrašivani, pritvarani, zatvarani", rekao je Guterres.

Prvi čovjek UN-a nije citirao nijedno ime, nijednu zemlju, ali drugi sudionici izdvajali su pojedinačne situacije, primjerice američkog novinara Wall Street Journala Evana Gershkovicha koji je u ruskom zatvoru optužen za špijunažu, što on odbacuje. 

Prema podacima Reportera bez granica, u cijelom svijetu ubijeno je u 2022. godini 55 novinara i saradnika u medijskoj djelatnosti dok su obavljali svoj posao. 

Takva  je situacija "neprihvatljva", rekla je direktorica UNESCO-a Audrey Azoulay i rekla da su brojni novinari ubijani "u vlastitom domu, često pred porodicom". 

U 30 godina ostvaren je napredak u medijskim slobodama, posebno u pogledu zakona kojim se garantira pravo na pristup informaciji, no "ništa od toga nije stečeno" i iznova se mora braniti.

Lavina dezinformacija 

Osim napada na novinare, "digitalno doba preinačilo je cjelokupni informativni prostor", istaknula je i naglasila da su "upravo sada novinari potrebniji nego ikada prije".

Potrebni su zato što je "istina ugrožena dezinformacijom i govorom mržnje što nastoji izbrisati granice između činjenice i fikcije, između nauke i zavjere", rekao je Guterres.

Glavni sekretar UN-a Izrazio je posebno zabrinutost "zbog porasta koncentracije medijske industrije u rukama nekolicine i zbog propasti brojnih nezavisnih medija".

Direktor New York Timesa A. G. Sulzberger upozorio je da se na "internetu valja lavina dezinformacija, propagande, komentara, senzacionalističkog sadržaja koja potapa ekosistem informacija i potapa vjerodostojnog novinara".

"Kada slabe medijske slobode, slijedi uvijek erozija demokratije. Ta slabost medijskih sloboda poklapa se s destabilizacijom demokratija i jačanjem autokratija", rekao je.

Zato države moraju hitno ojačati i obnoviti svoju obavezu da štite i promiču slobodne, nezavisne i pluralističke medije, kazali su u zajedničkoj izjavi izvjestitelji za slobodu izražavanja iz UN-a, Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OESS), Organizacije američkih država i Afričke komisije za ljudska prava i prava naroda. 

"Nažalost, cenzura je postala pozicija kojom vlade po defaultu kontroliraju društvo i oblikuju ga po svojoj volji", rekla je  Agnès Callamard, glavna sekretarica organizacije za ljudska prava Amnesty International.