Gioachino Rossini, rođen 29. februara 1792. godine u Pesaru, Italija, bio je jedan od najuticajnijih kompozitora svog vremena. Njegov život bio je ispunjen ne samo muzičkim dostignućima, već i zanimljivim anegdotama koje su ga učinile legendom.
Rossini je odrastao u muzičkoj porodici; njegov otac Giuseppe bio je trubač, dok je majka Anna bila pjevačica. Već sa 12 godina, Rossini je počeo da komponuje, a sa 14 godina upisao je konzervatorij u Bolonji. Njegova prva opera, “Demetrio e Polibio”, izvedena je 1812. godine.
Rossini je brzo stekao reputaciju talentiranog kompozitora. Njegova opera “Tancredi” iz 1813. godine donijela mu je međunarodnu slavu. Ova opera, sa svojim prelijepim arijama i emotivnim recitativima, postavila je temelje za njegov budući uspjeh.
Poznat po svojoj brzini u komponovanju, Rossini je napisao operu “Seviljski berberin” za samo 13 dana. Ova opera, premijerno izvedena 1816. godine, postala je jedno od njegovih najpoznatijih djela i do danas je omiljena među ljubiteljima opere. “Seviljski berberin” je poznat po svojoj živahnoj muzici i duhovitim libretima, a lik Figara postao je sinonim za snalažljivost i šarm.
Monsieur Crescendo
Rossini je dobio nadimak “Monsieur Crescendo” zbog svoje sklonosti da koristi crescenda u svojim kompozicijama. Njegova muzika bila je poznata po inovativnim melodijama i harmonijama, što je postavilo nove standarde u svijetu opere. Njegova sposobnost da stvori napetost i uzbuđenje kroz postepeno pojačavanje zvuka bila je revolucionarna za to vrijeme.
Sujeverje i povlačenje
Rossini je bio sujeveran i imao je strah od broja 13. Ironično, umro je 13. novembra 1868. godine. Iako je bio na vrhuncu svoje karijere, povukao se iz komponovanja velikih djela u svojim tridesetim godinama. Razlozi za ovo povlačenje nisu potpuno jasni, ali se vjeruje da su uključivali zdravstvene probleme, bogatstvo koje je stekao i uspon grandiozne opere pod kompozitorima kao što je Giacomo Meyerbeer.
Rossini je bio veliki ljubitelj hrane i kuhanja. Često je organizirao raskošne večere i bio je poznat po svojim kulinarskim vještinama. Postoji čak i jelo nazvano po njemu - “Tournedos Rossini”, koje uključuje filet mignon sa foie gras i tartufima. Njegova strast prema hrani bila je toliko velika da je često govorio kako bi radije bio kuhar nego kompozitor.
Iako se povukao iz komponovanja velikih djela, Rossini je nastavio da doprinosi svijetu muzike kroz svoje muzičke salone u Parizu, gdje su se okupljali najpoznatiji muzičari i umjetnici tog vremena. Njegovo posljednje veliko djelo bila je “Petite messe solennelle” (1863). Ova misa, iako skromna po imenu, bila je grandiozna po svojoj muzičkoj složenosti i ljepoti.
Rossini je također bio poznat po svom duhovitom i šarmantnom karakteru. Njegovi savremenici su ga opisivali kao veselog i društvenog čovjeka, koji je uživao u životu i umjetnosti. Njegova muzika odražava ovu životnu radost i energiju, što je jedan od razloga zašto je i dalje toliko popularna.
Uticaj na buduće generacije
Rossinijev uticaj na svijet muzike bio je ogroman. Njegove inovacije u strukturi opere, korištenju orkestracije i melodiji postavile su temelje za buduće kompozitore. Njegov stil komponovanja, poznat kao “bel canto”, naglašavao je ljepotu ljudskog glasa i tehničku virtuoznost pjevača. Ovaj stil je inspirisao mnoge kompozitore, uključujući Donizettija i Bellinija, koji su nastavili da razvijaju i usavršavaju bel canto tradiciju.
Rossinijeve opere i danas se često izvode širom svijeta. Njegova djela su dio standardnog repertoara opernih kuća i koncertnih dvorana, a mnoge njegove arije su postale omiljene među pjevačima i publikom. Njegova muzika je također uticala na druge žanrove, uključujući filmsku muziku i popularnu kulturu.
Zanimljive anegdote
Rossinijev život bio je pun zanimljivih anegdota. Na primjer, poznato je da je bio veliki ljubitelj mačaka i često je imao nekoliko mačaka u svom domu. Također je bio poznat po svojoj ljubavi prema luksuzu i udobnosti. Jednom prilikom, kada je bio pozvan da prisustvuje premijeri svoje opere, odgovorio je da bi radije ostao kod kuće i uživao u dobrom obroku.
Još jedna zanimljiva priča iz njegovog života odnosi se na njegovu operu “Viljem Tel”. Iako je ova opera danas poznata po svojoj uvertiri, koja je postala popularna zahvaljujući korištenju u raznim medijima, Rossini je bio nezadovoljan njenim prijemom u vrijeme premijere. Nakon neuspjeha premijere, povukao se iz javnog života i prestao da komponuje opere, posvetivši se umjesto toga pisanju manjih vokalnih i instrumentalnih djela.
Kasniji život i smrt
Posljednjih 40 godina svog života, Rossini je proveo uglavnom u Parizu, gdje je bio poznat po svojim muzičkim salonima. Njegovo posljednje veliko djelo bila je “Petite messe solennelle” (1863). Iako je prestao da komponuje opere, nastavio je da piše manje kompozicije i da se druži sa umjetnicima i intelektualcima tog vremena.
Rossini je umro 13. novembra 1868. godine u Parizu. Njegova smrt označila je kraj jedne ere u svijetu opere, ali njegovo naslijeđe nastavlja da živi kroz njegovu muziku. Njegove opere i dalje inspirišu i oduševljavaju publiku širom svijeta, a njegov život pun zanimljivih događaja i anegdota čini ga jednim od najfascinantnijih kompozitora u historiji.