Francuska se trenutno suočava s ozbiljnim ekonomskim izazovima koji prijete njenoj finansijskoj stabilnosti i budućnosti. U središtu problema je predstojeći budžet za 2025. godinu, koji se čini gotovo nemogućim za usvajanje zbog političkih i ekonomskih pritisaka.

Izvještaji iz medija oslikavaju ozbiljnu krizu u francuskim finansijama, gdje se na horizontu nazire moguće pogoršanje ekonomske situacije.

Nove fiskalne odluke 

Francuski premijer Gabriel Attal nedavno je odlučio predložiti zamrzavanje državnih rashoda za 2025. godinu, umjesto da se upusti u drastične mjere štednje koje je prethodno predložio ministar ekonomije Bruno Le Maire. Ovaj potez, iako prividno konzervativan, dovodi u pitanje budućnost ekonomskih reformi i može otežati budućim vlastima preuzimanje odgovornosti.

Attalova odluka može u budućnosti uzrokovati dodatne probleme, smatraju analitičari, posebno ako se uzme u obzir da su prethodne procjene o ekonomskom rastu bile previše optimistične.

Štaviše, trenutni budžet nije uspijevao da ispuni ciljeve u smanjenju deficita i kontrole javnog duga. U sklopu plana stabilnosti 2024-2027, vlada je predložila smanjenje deficita na 4,1% u 2025. godini, s ciljem dostizanja ispod 3% do 2027. godine. Međutim, mnogi ekonomisti i analitičari smatraju da su ovi ciljevi nedostižni s obzirom na trenutnu politiku.

Teškoće u usvajanju budžeta

Priprema budžeta za 2025. godinu dolazi u kritičnom trenutku, s obzirom na nadolazeće izbore i političku nesigurnost. Premijer i vlada se suočavaju s velikim poteškoćama u usvajanju budžeta zbog potrebe za političkim kompromisima i neizvjesnosti u vezi sa sastavom buduće vlasti. Pitanje koje se nameće je hoće li vlada moći da prebrodi sve prepreke i usvoji budžet u vremenskom okviru.

Osim toga, postoje dodatni izazovi u vezi sa zakonodavnim postupkom. Ako budžet ne bude usvojen na vrijeme, vlada može koristiti svoje ovlasti da ga provede putem dekretnih mjera, što može dodatno pogoršati političku klimu i izazvati još veće probleme u budućnosti. Prema zakonu, ako budžet ne bude usvojen prije početka fiskalne godine, vlada može privremeno otvoriti kredite za ključne javne službe, ali ovo može stvoriti dodatne komplikacije u sprovođenju ekonomskih politika.

Izazovi za Francusku u svjetlu evropskih očekivanja

Francuska također mora da ispuni svoje obaveze prema Evropskoj uniji u pogledu fiskalne politike. Do 20. septembra, zemlja treba da preda svoj dugoročni plan za saniranje javnih finansija, kao što je predviđeno reformom pakta o stabilnosti i rastu.

Francuska će vjerojatno biti među zemljama koje će imati problema u pripremi ovog plana zbog unutrašnjih političkih turbulencija i nesigurnosti u vezi sa budućom vladom.

Evropska komisija pomno prati situaciju i može iznijeti preporuke za dodatne mjere ako plan ne bude zadovoljavajući. Što je još važnije, postoje mogućnosti za kazne ako se ne ispune fiskalne obaveze, što može dodatno opteretiti već tešku finansijsku situaciju Francuske.

Problemi s Macronom: Kritike i neuspjesi

U središtu trenutne krize nalazi se i predsjednik Emmanuel Macron, čija se odluka da raspiše prijevremene izbore dodatno komplikuje. Macron je suočen s velikim kritikama zbog svoje navodne nesposobnosti da učinkovito upravlja ekonomskim izazovima zemlje.

Kritičari ga optužuju za nedostatak odlučnosti i vizije, navodeći da je njegova vlada stalno u defanzivi i da ne uspijeva da donese ključne odluke koje bi mogle stabilizirati ekonomiju.

Pored toga, Macron je u velikoj mjeri odgovoran za trenutni politički i ekonomski haos, jer su mnoge njegove prethodne odluke, uključujući spornu reformu penzionog sistema i brojne mjere štednje, izazvale velike proteste i političku nestabilnost.

Ove reforme su se pokazale kao politički eksplozivne i dovele do ozbiljnih sukoba s opozicijom i javnošću. Kao rezultat, Macron je izgubio mnogo političkog kapitala i suočava se s ozbiljnim pitanjima o svojoj sposobnosti da vodi zemlju kroz ovu krizu.

Kritičari također ukazuju na to da Macron često izbjegava direktnu konfrontaciju s problemima, što može dodatno otežati rješavanje trenutne ekonomske krize. S obzirom na sve ove faktore, Francuska se nalazi u teškoj poziciji s obzirom na složenost njenih ekonomskih problema i političke nesigurnosti koje prate trenutnu vladu.

Francuska se suočava s velikim izazovima u upravljanju svojim ekonomskim politikama u trenutku političke nesigurnosti i ekonomskih pritisaka. Kako bi prevazišla ove prepreke, zemlja će morati da pronađe načine za efikasno upravljanje budžetom i ispunjavanje svojih obaveza prema Evropskoj uniji, dok istovremeno balansira između političkih i ekonomskih potreba.