Na lokalitetu u Slipčićima kod Mostara na kojem firma Ecco Solar Energy iz Čitluka, u vlasništvu Ive i Lucije, dviju kćeri bjegunca od hrvatskog pravosuđe Zdravka Mamića, te vlasnika Premier kladionica Renata Koraća, upravo se odvija teški kulturocid i uništavanje historijske baštine Bosne i Hercegovine, objavio je danas portal hercegovina.info.

Firma osnovana 12. maja 2023. gradi čak 36 elektrana instalirane snage po 990 kw na ogromnom prostoru državnog zemljišta na kojem se nalazilo prahistorijsko naselje "Gradina" što navodi i autor Marijan Sivrić u svom naučnom radu "Osvrt na preostatke prapovijesnih kultura na području Brotnja".

Čak i na satelitskim snimcima je vidljivo uništavanje većeg broja Tumula ili Tumulusa, nadgrobnih spomenika poznatih i pod nazivima gomile, gromile ili humke.

Kameni tumuli zastupljeni su u velikom broju na području cijele Hercegovine. Grobni tumuli (gomile) podizani su u čast jednog ili više pokojnika, na mjestima povoljnim za njihovu izgradnju i obavljanje pogrebnih rituala. Dimenzije tumula kreću se od nekoliko metara pa do 30 m u promjeru baze, koja može biti kružnog, eliptičnog ili nepravilnog oblika.

Tumul (latinski naziv za humak ili manje brdo), još i gromila i mogila (engleski: barrow; njemački: Hügelgrab; ruski: kurgan; irski: cairn; velški: carnedd; škotski: càrn; portugalski: mamoas) je veći ili manji zemljani ili kameni humak pod kojim se nalazi jedan ili više grobova.

Ukoliko se u njihovoj blizini i izvode građevinski radovi, oni se se moraju izvoditi pažljivo, a dijelove na kojima su evidentirani tumuli je potrebno podvrgnuti postupku zaštitnih arheoloških iskopavanja ili preprojektirati pozicije postavljanja solarnih panela kako arheološki lokaliteti ne bi bili ugroženi, oštećeni ili uništeni.

U slučaju da se na gradilištu uoče arheološki lokaliteti potrebno je zaustaviti radove i obavijestiti nadležni Zavod za zaštitu spomenika. Nadalje, radove je potrebno izvoditi na sigurnom odstojanju od arheoloških lokaliteta uz stalni stručni arheološki nadzor.

Evidentno je da investitori na Slipčićima nisu poštivali zakonske propise, devastirali su arheološka nalazišta, trajno uništili spomenike kulturne baštine i na koncu nisu iskazali ni minimum poštovanja prema mrtvim kostima predaka. 

Nažalost, Slipčići nisu jedina lokacija na kojoj se izvode radovi pripreme za postavljanje fotonaponskih elektrana na kojima se pojavljuje ovaj problem, slično je primijećeno i na Raškoj Gori, također iznad Mostara.

Iz Zavoda za zaštitu kulturno-historijske baštine HNK odgovorili su na upit novinara portala i kazali da Zavod "nije izdao rješenje o saglasnosti za gradnju za FNE Slipčići i FNE Raštani, niti je za predmetne lokacije takvo rješenje, koje je obavezni dio urbanističke saglasnosti, traženo niti od investitora, niti od nadležne službe za urbanizam. Zavod je dužan izdati rješenje o saglasnosti za gradnju za investicijske projekte s aspekta zaštite kulturno-historijske baštine uz obavezan terenski pregled i to nam je redoviti dio posla. U predmetnom slučaju ćemo u skladu sa Zakonom o zaštiti kulturno-historijske baštine u HNK poduzeti sve zakonski propisane mjere", napisali su iz ovoga zavoda, a cijeli članak o ovom skandalu možete pročitati OVDJE.