Ministrica vanjskih poslova Slovenije Tanja Fajon naglasila je nepokolebljivu podršku Slovenije naporima da se očuva sjećanje na genocid u Srebrenici i da se podigne svijest, posebno među mladima, kako se takvi zločini nikada više ne bi ponovili.
Obilježavanje 30. godišnjice genocida
Udruženje pokret majki enklava Srebrenice i Žepe i Udruženje žrtava i svjedoka genocida, nalaze se u dvodnevnoj posjeti Republici Sloveniji na poziv predsjednice Nataše Pirc Musar.
U ponedjeljak je održan sastanak s ministricom vanjskih poslova Slovenije Tanjom Fajon, na kojem su razgovarali o 30. godišnjici genocida, pripremama oko obilježavanja, ali i o implementaciji rezolucija usvojenih u Evropskom parlamentu i Generalnoj Skupštini UN-a.
Posebna važnost je iskazana na neophodnosti edukacije mladih kroz obrazovni sistem s ciljem upoznavanja mladih s rezultatima rada Haškog tribunala.
Fajon je na mreži X napisala da je na sastanku naglasila nepokolebljivu podršku Slovenije naporima da se očuva sjećanje na genocid u Srebrenici i da se podigne svijest, posebno među mladima, kako se takvi zločini nikada više ne bi ponovili.
Takođe je razgovarano i o nastavku negiranja genocida, kao i glorifikaciji ratnih zločinaca te kako spriječiti tu pojavu koja je sveprisutna na Balkanu.
Danas se nastavljaju aktivnosti sastankom sapredsjednicom Parlamenta Slovenije Urškom Klokočar, zatim s predsjednicom Slovenije Natašom Pirc Musar.
- Slovenija čiji su parlamentarci od Jelka Kacina, Tanje Fajon do Igora Šoltesa, bili inicijatori rezolucija u EU parlamentu od 2009. 2015. i 2018, kao i sponzori rezolucije u Generalnoj Skupštini UN-a, zasigurno mogu pomoći i biti nosioci aktivnosti oko implementacije rezolucija u segmentu obrazovanja - naveli su iz udruženja žrtava i svjedoka genocida i Pokreta majki enklava Srebrenice i Žepe.
At meeting with representatives of the @majkesrebrenice Minister @tfajon emphasized unwavering support for efforts to preserve the memory of the Srebrenica genocide and to raise awareness, especially among young people, so that such atrocities would never happen again. pic.twitter.com/RqyDB6JMhN
— MFEA Slovenia (@MZEZ_RS) June 9, 2025
U Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari do sada je ukopana 6.765 žrtva genocida, dok je 250 žrtava ukopano u mjesnim mezarjima po odluci preživjelih članova porodica.
Najmlađa žrtva novorođenče Fatima Muhić
Žrtve potječu iz različitih općina, a najviše ih je s područja Srebrenice, Bratunca, Vlasenice, Zvornika i Milića.
Žrtve genocida pronađene su na 150 različitih lokaliteta, od čega je riječ o 77 masovnih grobnica. Najmlađa do sada ukopana žrtva u Potočarima bilo je novorođenče, djevojčica Fatima Muhić, a najstarija nana Šaha Izmirlić, rođena 1901. godine.
Za više od hiljadu žrtava genocida još uvijek se traga.