Više od 100 zatvorenica silovano je, a zatim živo spaljeno tokom bijega iz zatvora u kongoanskom gradu Gomi, izvijestio je UN. Stotine zatvorenika pobjegle su iz zatvora Munzenze prošlog ponedjeljka nakon što su pobunjenici iz grupe M23 počeli preuzimati kontrolu nad gradom.
Prema internom izvještaju UN-a, u koje je BBC imao uvid, muški zatvorenici izvršili su seksualno nasilje nad 165 do 167 žena tokom haotičnog bijega. U izvještaju se navodi da su većinu njih ubili sami zatvorenici, koji su nakon napada zapalili zatvor.
Mass jailbreak reported at Munzenze prison in Goma, eastern DRC, on Monday morning as M23 rebel group fighters moved into the city.
— Cyprian, Is Nyakundi (@C_NyaKundiH) January 27, 2025
The prison which holds approximately 3,000 inmates was reportedly set ablaze as fleeing prisoners were seen in the surrounding streets. pic.twitter.com/Vms5v3NdXS
Goma, veliki grad s više od milion stanovnika, nakon munjevite ofanzive pala je u ruke pobunjeničke grupe M23, koja uživa podršku Ruande. Nasilje je zavladalo gradom – ulice su bile prekrivene tijelima, a projektili su navodno padali na stambena naselja.
Snimke bijega iz zatvora prikazuju ljude kako bježe dok se u pozadini diže gust dim. U daljini se čuje pucnjava. Na drugoj snimci osobe za koje se vjeruje da su odbjegli zatvorenici hodaju ulicama Gome.
UN procjenjuje da je u borbama stradalo najmanje 2900 ljudi, 2000 tijela već je pokopano, dok je preostalih 900 još uvijek u mrtvačnicama.
Početkom sedmice pobunjenici su proglasili primirje iz humanitarnih razloga. No prema izvorima s terena, M23 je u srijedu pokrenuo novu ofanzivu i zauzeo rudarski grad Nyabibwe. Taj je grad oko 100 kilometara udaljen od Bukavua, drugog najvećeg grada na istoku Konga, koji se, prema svemu sudeći, nalazi na meti pobunjenika.
Kongoanske vlasti mobilizirale su stotine civilnih dobrovoljaca kako bi pomogli u obrani Bukavua.
U međuvremenu Malavi je najavio postupno povlačenje svojih mirovnih snaga iz Konga nakon što su u borbama kod Gome poginula trojica njegovih vojnika. Bili su dio južnoafričkih mirovnih snaga predvođenih Južnoafričkom Republikom. Unatoč gubitku 14 vojnika, južnoafrički predsjednik Cyril Ramaphosa poručio je da će njegove snage ostati u zemlji.