Posebno je znakovita bila poza sedmice u baru kluba Donalda Trumpa u Mar-a-Lagu na Floridi. U centru, Elon Musk, najbogatiji čovjek na svijetu, vlasnik Tesla i X-a i savjetnik novoizabranog predsjednika; s jedne strane, Nigel Farage, vođa krajnje desničarske Reform UK stranke, a s druge, stranački blagajnik. U pozadini, Vizionar, Trampov portret koji je 1989. naslikao umjetnik koji se specijalizovao za idealizovane slike pjevača i prinčeva.
Fotografija, koju je objavio Farage, trebala je označiti potencijalnu ekonomsku podršku stranci koja sada ima pet poslanika od 650 članova Donjeg doma, ali koja je imala koristi od kolapsa Konzervativne stranke i pobijedila na izborima 4. jula s 14% glasova. Farage, čovjek koji je ostvario svoju glavnu političku misiju, odnosno izlazak Ujedinjenog Kraljevstva iz EU, bio je europarlamentarac, ali nikada nije osvojio mjesto u nacionalnom parlamentu. On je sada najmanje nepopularan stranački lider u nacionalnim anketama.
Farage je nakon sastanka uvjeravao da Musk razmišlja o tome kako da finansira svoju zabavu: "Razgovarali smo o novcu", rekao je Farage za GB News, mrežu za koju je bio voditelj. “To su pregovori koje ćemo ponovo voditi. On nije protiv da nam daju novac. Još nije baš odlučio da li će to učiniti. On nas podržava", napisao je Farage u konzervativnim novinama The Telegraph o svom sastanku s Muskom. “Dovoljno je motiviran onim što se dešava u Ujedinjenom Kraljevstvu da ozbiljno razmisli o davanju novca.”
Farage, nadalje, kaže da se vratio sa sastanka u Mar-a-Lagu s "tonom bilješki o tome kako povećati izlaznost, registraciju birača i još mnogo toga".
U Sjedinjenim Državama, Muskova strategija za mobilizaciju glasova u korist Trumpa sastojala se od izvlačenja nekoliko čekova na milion dolara među onima koji su potpisali peticiju i na taj način identificiranja potencijalnih glasača koji su obično apstinenti.
“On je prilično inteligentan, iskreno,” objasnio je David Axelrod , bivši menadžer kampanje Baracka Obame i veteran američke politike, za elDiario.es neposredno prije izbora. “Sudovi će morati odlučiti da li je to legalno ili ne. Musk je pristupio problemu kao inženjer: treba nam više birača u Pensilvaniji, kako ćemo to riješiti? I kako da se identifikujemo?"
Musk je potrošio više od 250 miliona dolara da podrži Trampa na izborima 5. novembra. Farage nije precizirao koliko bi novca mogao da mu donira, ali je drugi član stranke Tim Montgomerie rekao da će mu Musk "vjerovatno" dati iznos "oko" 20 miliona dolara. "Fasciniran je tehnologijom i Ujedinjenim Kraljevstvom", rekao je Montgomerie u intervjuu za BBC u četvrtak. “Kao da smo laboratorija za ono što vas zanima.”
Londonski list Times je nekoliko dana ranije uvjeravao da bi donacija mogla biti do 96 miliona eura i cifra koja nikada nije viđena u politici Ujedinjenog Kraljevstva. Farage je negirao tu sumu, a Montgomerie je uvjeravao da bi 100 bilo za državu veliku kao što su Sjedinjene Države.
Farage godinama pokušava, prema njegovim riječima, da "profesionalizira" stranku, koja je do sada poslovala kao kompanija u vlasništvu političara i imala poteškoća da pronađe dovoljno kandidata za izlazak na opšte izbore. Kaže da bi "djelić" novca koji bi Musk mogao donirati već napravio veliku razliku za njegovu stranku.
Musk je već krenuo da pruži javnu podršku drugim liderima krajnje desnice u Evropi. Uprkos tome što je zauzet bojkotom sporazuma o budžetu u Kongresu Sjedinjenih Država, sa više od 150 poruka dnevno, Musk je u posljednjih nekoliko sati posvetio vrijeme Njemačkoj, Italiji i Rumuniji.
Ovog petka, Trumpov savjetnik milijarder napisao je na svojoj mreži da samo Alternativa za Njemačku (AfD) "može spasiti Njemačku" već razmišlja o izborima 23. februara nakon mjeseci podrške ovoj stranci. Njegova poruka je također pojačala jednog aktivistu koji negira klimatsku krizu i kritizirao kandidata desnog centra Friedricha Merza u videu. Musk je podijelio i video kandidatkinje AfD-a za kancelara Alice Weidel.
Muskov retweet vrijedi novca s obzirom na doseg njegovog X naloga, koji ima više od 200 miliona pratilaca i pojavljuje se korisnicima koji ga ne prate. Prema analizi Washington Posta, poruke na njegovoj mreži su od jula imale 133 milijarde pregleda, odnosno 15 puta više od Trumpovih.
Posljednjih sati Musk je također podržao ministra Mattea Salvinija u suđenju za blokiranje slijetanja Open Arms sa migrantima spašenim na moru.
Nekoliko konzervativnih političara redovno pokušava privući njegovu pažnju i kopirati ga u svojim porukama, kao što su to činili prije s Trumpom. U nekim slučajevima radi se o traženju političke podrške, a u drugim o investicijama, kao što je slučaj italijanske premijerke Giorgie Meloni, koja se više puta sastala s Muskom od 2022. Ove sedmice Meloni je u parlamentu uvjeravala da je milijarder njen „prijatelj“, ali da ne prima „naređenja ni od koga“ i da će primijeniti novo zakonodavstvo EU o društvenim mrežama.
Ovog petka, Muskov račun je također tvitao o predsjedničkim izborima u Rumuniji , koje je poništio Ustavni sud nakon istrage o ruskom utjecaju, i optužio "sudiju" da je "diktator". Sudije su, zapravo, redovna Muskova meta, a on je napadao i sudske odluke u Italiji i Ujedinjenom Kraljevstvu.
Muskova opsesija Ujedinjenim Kraljevstvom je posebno intenzivna i on je već imao nekoliko sastanaka s Farageom, koji je također uspostavio vezu s Trumpom i njegovom pratnjom od predsjedničke kampanje 2016. godine.
U Ujedinjenom Kraljevstvu ne postoje ograničenja u iznosu koji osoba ili kompanija može donirati nekoj stranci sve dok ima prebivalište ili sjedište u zemlji i prijavi donaciju. Musk nema britansko državljanstvo niti živi u Ujedinjenom Kraljevstvu, ali bi mogao donirati preko X-ove male podružnice u zemlji. Kompanija na ostrvu ima skroman promet i profit niži od bilo koje cifre donacije koje su razmatrane, ali ništa je sada ne sprečava da prebaci novac iz svoje američke kompanije.
U stvari, ograničavanje onoga što kompanija može donirati svojim fondovima u Ujedinjenom Kraljevstvu je jedna od reformi koju zagovornici reforme finansiranja stranaka dugo traže. Jačanje “garancija” na donacije je izborno obećanje laburista Keira Starmera, ali to nije među najhitnijim zakonodavnim prioritetima njegove vlade, koja se suočava s više frontova zbog pogoršanja javnih usluga i nedostatka ekonomskog rasta.
Kontrolno tijelo za finansiranje stranaka zagovara ubrzavanje promjene kako bi se izbjeglo strano uplitanje ne samo ljudi poput Muska već i biznismena povezanih s Kinom, Rusijom ili Azerbejdžanom.