Ekstremni vremenski događaji uzrokovani klimatskim promjenama koštali su globalnu ekonomiju više od dva biliona dolara (1 bilion = 1000 milijardi) u periodu od 2014. do 2023. godine, prenosi Anadolija.
U izvještaju koji je pripremila Međunarodna privredna komora (ICC), analizirano je više od četiri hiljade ekstremnih vremenskih događaja poput obilnih padavina, poplava i klizišta koji su se desili između 2014. i 2023. godine.
Prema rezultatima izvještaja, ekstremni vremenski događaji nanijeli su svijetu štetu od više od dva biliona dolara tokom ovog perioda.
Ekstremni vremenski događaji uzrokovali su također gubitak od 451 milijardu dolara globalnoj ekonomiji samo u posljednje dvije godine.
Sjedinjene Američke Države (SAD) su u ovom periodu pretrpjele najveći ekonomski gubitak, i to u iznosu od oko 935 milijardi dolara, a potom slijede Kina sa 268 milijardi dolara i Indija sa 112 milijardi dolara.
Japan, Njemačka, Australija, Francuska i Brazil također su među prvih deset zemalja koje su pretrpjele najviše ekonomskih gubitaka.
Oko 1,6 milijardi ljudi pogođeno je ekstremnim vremenskim prilikama koje su se dogodile u periodu 2014-2023.
Generalni sekretar ICC-a John Denton izjavio je da ovi podaci jasno pokazuju posljedice klimatskih promjena.
"Podaci iz posljednjih deset godina otkrivaju da klimatske promjene nisu samo problem budućnosti", kazao je.
Denton je dodao da se ekonomski efekti ekstremnih vremenskih prilika već sada osjećaju u velikoj mjeri.