Mozaik | 16.02.2025. u 16:34

DEMOGRAFSKA KRIZA

EKONOMIJA LJUBAVI: Komunisti kreiraju aplikacije za upoznavanje parova zbog pada nataliteta

Demografska kriza stvorila je milionsku industriju bračnih savjetovališta i aplikacija za sastanke

Autor:  R.S.

Yu Feng je odavno dobio nadimak Profesor Ljubav na Univerzitetu Wuhan. Direktor je Odjela za psihologiju, ali njegova specijalnost u zadnje tri godine su ono što je sam nazvao "sati ljubavi". Inicijativa nije bila njegova, već zvaničnika Komunističke partije (KPK) koji vladaju u Wuhanu i koji su jako zabrinuti jer, budući da je sve više samaca i da se slavi sve manje vjenčanja, stopa nataliteta strmoglavo pada.

-Na nastavi pokušavamo pomoći učenicima da nauče voljeti i biti voljeni. Odnosno, da bolje razumiju sve psihološke fenomene koji postoje oko ljubavi. Morate početi učiti voljeti sebe kako biste voljeli druge. To je ključno. Na kraju, cilj svega ovoga je sreća. Ali to je i osnova za izgradnju budućeg braka i porodičnog života", kaže Yu.

Prije tri godine, dvije novine povezane s Savezom komunističke omladine, provele su nekoliko anketa na univerzitetima pitajući studente podržavaju li novi vladin prijedlog za borbu protiv trenutne demografske katastrofe u Kini: satove ljubavi na univerzitetima i koledžima diljem zemlje. Prema tim novinama, 90% ispitanih bilo je za. Postotak je bio puno manji na anketama provedenim na društvenim mrežama.

U nekoliko kineskih provincija, odjeli KPK za mlade stvorili su nekoliko aplikacija za upoznavanje, poput Tindera, i često organiziraju masovne sastanke za samce. Oko svega toga napredovala je ljubavna ekonomija vrijedna milione dolara: tehnološke kompanije koje iskorištavaju sve veći broj samaca (više od 220 miliona) za razvoj aplikacija za spojeve; lokalne uprave koje, kako bi potakle brak među mladima, nude dobre novčane nagrade veteranima provodadžijama, osobama koje su oduvijek bile duboko ukorijenjene u društveno tkivo azijskog diva; bračne škole koje se otvaraju posvuda...

U Changshiju, modernom gradu s više od 10 miliona stanovnika, krajem prošle godine svečano je otvorena prva ulica u zemlji posvećena "bračnoj temi". Murali s fotografijama vjenčanja obiluju. Tu je i bračna škola u kojoj posjetitelji mogu iznajmiti poznate crvene nošnje s tradicionalnog kineskog vjenčanja i pohađati predavanja o "lekcijama ljubavi i braka", uključujući i pohađanje besplatnih kurseva o tome kako djetetu promijeniti pelene.

-Ulica ima za cilj kreativno promovisati kulturu braka na način koji odjekuje među mladima, potičući na taj način kvalitetan rast stanovništva -, objavile su vlasti Changsha na predstavljanju ulice koja je također izazvala popriličnu polemiku na društvenim mrežama jer je na njezinim zidovima prikazano nekoliko seksističkih fraza, obojenih ružičastom bojom, namijenjenih ženama: "Volim pripremati doručak", "Voljela bih brinuti o bebi" ili "Najbolje je imati troje djece".

Kineske vlasti već godinama pokreću razne vrste kampanja kako bi potakle mlade ljude na brak. Ali niko, počevši od vlade u Pekingu, još nije pritisnuo pravo dugme: broj registrovanih brakova u Kini prošle je godine pao na historijski nizak nivo. Godine 2024. u Kini se vjenčalo 6,10 miliona parova, 20,5% manje nego 2023. To je najveći pad otkako se statistiku počelo objavljivati ​​1986. godine.

Ovi podaci o brakovima, zajedno s onima koji su izašli u januari o padu broja stanovnika treću godinu zaredom, predstavljaju nove izazove za vladu Xi Jinpinga, koja se mora suočiti s ovim pritiskom, s radnom snagom u slobodnom padu, dok unutrašnje ekonomske oluje traju. Aktivno stanovništvo - između 16 i 59 godina - lani se smanjilo za 6,83 miliona. S druge strane, stariji od 60 godina nastavljaju rasti i čine 22% ukupnog stanovništva.

Brojke o sklopljenim brakovima ove je sedmice otkrilo Ministarstvo civilnih poslova, koje je takođe izvijestilo da je broj razvoda porastao za 1,1% na 2,82 miliona u 2024. Prije tri godine kineske su vlasti uvele kontroverzni zakon koji zahtijeva od parova koji traže razvod da sebi daju rok od 30 dana prije nego što ga formaliziraju u matičnom registru. U to vrijeme takozvanog "razdoblja za razmišljanje" sudija istražuje razloge rastave i poziva parove do dva puta prije isteka roka za iznošenje optužbi.

Taj je zakon bio žestoko kritiziran od strane društvenih organizacija i pravnika jer bi mogao natjerati neke žrtve porodičnog nasilja da odustanu od ideje razvoda, na što ih njihovi partneri odvraćaju.

Ako je ovo "razdoblje za razmišljanje" provedeno kako bi se spriječio raspad brakova, mlade ljude tjeraju na brak uz mnoge finansijske poticaje. U Shanxiju, pokrajini u sjevernoj Kini, neki su gradovi ponudili do 1500 juana (oko 210 eura) parovima koji registruju brak ako je žena mlađa od 35 godina. Subvencije dijele i porodicama koje imaju više djece, a za treće nude i do 1500 eura. EL MUNDO

Nakon govora u Kongresu

Kinezi: Ako Trump hoće rat, mi smo spremni

Meteorološki ili špijunski balon?

Otkriveno šta se nalazilo u kineskom balonu koji je preletio SAD

BLISKI ISTOK

NOĆNA MORA KINE U SIRIJI: Islamisti žele Put svile

ISTRAŽIVANJE ECONOMISTA

Je li ovo kraj zapadne zračne nadmoći?