U Dohi, glavnom gradu Katara, počeli su novi pregovori o primirju u Pojasu Gaze, ali bez predstavnika palestinske grupe Hamas.
U Dohi su se sastali predstavnici Izraela kao strane u ratu, te medijatori iz SAD-a, Egipta i Katara.
Iako na samom sastanku nema predstavnika Hamasa, Reuters izvještava da će njihovi partneri iz Katara prenositi sve informacije o toku pregovora i prenositi stav ove grupe tokom razgovora.
Podsjetimo, iz Hamasa su odbili dolazak zbog mišljenja da bi se trebali implementirati prijašnji dogovori prije nego što se nastavi s mirovnim pregovorima.
"Hamas je posvećen prijedlogu predstavljenom 2. jula, koji se temelji na rezoluciji Vijeća sigurnosti UN-a i govoru Joea Bidena, i pokret je spreman odmah započeti raspravu o mehanizmu za njegovu provedbu. Odlazak na nove pregovore omogućava Izraelu da nametne nove uvjete i koristi labirint pregovora za izvođenje novih masakara", izrazio je stav grupe glasnogovornik Hamasa Sami Abu Zuhri.
Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost SAD-a John Kirby rekao je da "preostaje puno posla" na postizanju sporazuma, kojim bi se okončala neprijateljstva na najmanje šest sedmica, olakšao protok prijeko potrebne humanitarne pomoći u Pojas Gaze i oslobodili neki od preostalih talaca koje drži palestinska grupa Hamas.
"S obzirom na složenost sporazuma, ne očekujemo da ćemo danas izaći iz ovih pregovora sa dogovorom. Zapravo, očekivao bih da se razgovori nastave i sutra", rekao je Kirby novinarima.
Istakao je da se preostale prepreke mogu prevazići i da se mora privesti kraju ovaj proces.
"Moramo vidjeti oslobađanje talaca, pomoć za palestinske civile u Gazi, sigurnost za Izrael i smanjenje tenzija u regionu, i sve to moramo vidjeti što je prije moguće. Dakle, ovo je obećavajući početak i imaćemo dosta više da kažemo tokom dana i sutra kako stvari budu napredovale", dodao je Kirby.
Napomenuo je da su se strane u velikoj mjeri složile oko okvira sporazuma i da su preostale neke praznine u "implementaciji dogovora".
Indirektni pregovori uz posredovanje Sjedinjenih Američkih Država (SAD), Katara i Egipta još nisu doveli do dogovora o trajnom prekidu vatre i razmjeni talaca i zarobljenika zbog odbijanja izraelskog premijera Benjamina Netanyahua da prihvati zahtjev Hamasa da okonča rat u Gazi.
Novi pokušaji dolaze nakon što je više od 40.000 Palestinaca ubijeno, uglavnom žena i djece, a više od 92.000 povrijeđeno u odgovoru Izraela na napad Hamasa 7. oktobra.
Izrael je optužen za genocid na Međunarodnom sudu pravde, čija mu je posljednja presuda naložila da odmah prekine svoju vojnu operaciju u južnom gradu Rafahu, gdje je više od milion Palestinaca potražilo utočište od rata prije nego što je napadnut 6. maja.