Čelnici pokreta Studenti protiv diskriminacije, koji su u ponedjeljak prisilili premijerku Sheikh Hasinu da pobjegne iz Bangladeša nakon protesta u kojima je poginulo oko 300 ljudi, upozorili su u utorak da neće tolerisati vladu koju podržava ili vodi vojska. Demonstranti su prethodno tražili raspuštanje parlamenta, što je zahtjev koji je već odobren, navodi se u saopćenju iz ureda predsjednika zemlje Mohammeda Shahabuddina.

Jedan od čelnika demonstranata, Nahid Islam, prethodno je u videu na Facebooku upozorio da će studenti, ako zahtjev ne bude ispunjen, pokrenuti “stroge” protestne akcije. Prema Islamu, koji se u videu pojavljuje s dvojicom svojih istomišljenika, dobitnik Nobelove nagrade za mir 2006., filantrop Muhammad Yunus, poznat kao "bankar siromašnih", prihvatio je ponudu da postane glavni savjetnik budućeg privremenog vladara Bangladeša. Glasnogovornik studentskog pokreta tada je precizirao da će se Yunus odmah vratiti u Bangladeš iz Pariza, gdje je prošao kroz "manji" medicinski tretman.

Odbijanje moguće vojne vlade i potvrda raspuštanja parlamenta, što otvara vrata raspisivanju izbora, uslijedilo je nakon što je načelnik štaba vojske Waker-Uz-Zaman najavio da se planira sastati s čelnicima studentskog pokreta i razgovarati o formiranju privremene vlade, čija bi glavna zadaća trebala biti upravo raspisivanje ovih izbora. Svojim upozorenjem čelnici studentskog pokreta pokušavaju odagnati strahove da bi zemlja, osma najmnogoljudnija na svijetu sa 170 miliona stanovnika, ponovno mogla pasti u vojnu diktaturu poput onih koje su pokorile Bangladežane između 1975. 1990. godine.

Zasad, dok se ne formira privremena vlada za raspisivanje izbora, vojska pokušava smiriti nemire koji su izmakli kontroli. Prema lokalnim medijima, najmanje 24 osobe ubijene su u utorak u podmetnutom požaru od strane gomile u luksuznom hotelu Zabeer International, u vlasništvu Shahina Chakladara, zastupnika i glavnog sekretara stranke bivše premijerke, Awami League, koji se nalazi u grad Jashore, u zapadnom Bangladešu.

Dok politička situacija u Bangladešu ostaje neriješena, vrata zatvora u zemlji počela su se otvarati za istaknute političare koji su bili zatvoreni tokom Hasine administracije. Najistaknutija od tih osoba je sadašnja opoziciona čelnica, Khaleda Zia, predsjednica Nacionalističke stranke Bangladeša, koja je 2018. zatvorena zbog korupcije, optužbe koju ona poriče, pripisujući to navodnom političkom progonu. Zia (78), premijerka zemlje od 1991. do 1996. puštena je nekoliko sati nakon što je Hasina pobjegla.

Oslobođen je i bangladeški opozicioni aktivista i advokat Ahmad Bin Quasem, objavio je njegov advokat Michael Polak na društvenim mrežama. Quasema su 2016. godine otele sigurnosne snage, prema organizacijama za ljudska prava, koje su izvijestile da su stotine građana Bangladeša nestale u vrijeme mandata premijerke. Aktivista je dio poznate bangladeške političke porodice.

Njegov otac, Mir Quasem Ali, bio je vođa zabranjene islamističke stranke Jamaat-e-Islami, glavne vjerske stranke u zemlji, i pogubljen je nakon što je proglašen krivim za ratne zločine 2016. godine.

U saopćenju iz ureda bangladeškog predsjednika Mohameda Shahabuddina potvrđeno je i skoro oslobađanje demonstranata iz pokreta Studenti protiv diskriminacije koji su bili zatočeni između 1. jula i ponedjeljka zbog učestvovanja u protestima zbog kojih je Hasina podnijela ostavku.

Prošla nedjelja bila je jedna od najnasilnijih dana u Bangladešu, s oko stotinjak mrtvih. Studenti su izišli na ulice kako bi osudili kontroverzni sistem kvota za raspodjelu javnih poslova, koji je rezervirao 30% tih pozicija za rođake boraca u Pakistanskom ratu za nezavisnost (1971.), a još 30% za žene i manjine.

Organizatori su ovu raspodjelu smatrali diskriminirajućom, budući da se samo 40% zapošljavanja temeljilo na zaslugama. Dana 21. jula, visoki sud saslušao je njihovu glavnu tužbu i poništio ovaj siste,: podigao je postotak državnih poslova koji se dodjeljuju prema zaslugama na 93%, rezervirao 5% za rođake boraca, a preostalih 2% za etničke manjine i osobe s invaliditetom.

Protesti su se ponovno rasplamsali prošle sedmice kada su demonstranti tražili javnu ispriku od vlade za nasilje nad njima, ponovno uspostavljanje internetskih veza, ponovno otvaranje univerzitetskih kampusa. Najmanje 96 ljudi je ubijeno u nedjelju, a stotine su ozlijeđene, prema lokalnim medijima. Policija je suzavcem i gumenim mecima rastjerala desetke hiljada demonstranata, kao što je to učinila i na prethodnom krvavom protestu 19. jula, koji je također završio s više od sto mrtvih, mnogo ozlijeđenih i nekoliko stotina hapšenih.

Kada su se demonstracije prelile na ulice  glavnog grada Dhake u ponedjeljak, premijerka Hasine podnijela je ostavku i potom pobjegla, isprva otputovavši u indijski grad Agartala, iako su mediji u toj zemlji izvijestili da će tamo ostati "samo nekoliko dana" prije odlaska u London, gdje je već bila u egzilu.

Šejh Hasina je na dužnosti ukupno 20 godina (1996.-2001. i 2009.-2024.), od čega posljednjih 15 godina bez prekida. Ta 76-godišnji premijerka osvojila je četvrti uzastopni mandat prošlog januara na izborima koje je bojkotovala glavna opoziciona stranka, Bangladeška nacionalistička stranka.