“Pripadnici Gorske službe spašavanja - GSS Novi Grad postavili su danas zastavu Bosne i Hercegovine na jednom od vrhova Jahorine, Košuta. Visina jarbola zastave koja je postavljena je 12 metara”, objavio je jučer na svom Facebook profilu Semir Eefendić, predsjednik Stranke za Bosnu i  Hercegovinu i načelnik sarajevske Općine Novi Grad.  

„Radi se o lokalitetu na kojem se nekada nalazio komunikacijski radarski centar JNA avijacije i protivavionske odbrane. Zanimljivo je da je ovaj položaj JNA bio na meti NATO udara 1995. godine kada su uništeni radarski sistemi, a dejtonskom administrativnom linijom ovaj dio Jahorine pripao je Federaciji BiH, odnosno općini Trnovo. Javnosti je manje poznato da otprilike polovina planine Jahorina- jugoistočna strana pripada Federaciji BiH, dok se sjeverozapadni dio gdje se nalazi i Ski centar Jahorina nalazi na teritoriji entiteta RS“, npojasnio je Eefndić, nastavivši: „GSS Novi Grad učestvuje u akcijama spašavanja širom Bosne i Hercegovine, bilo da se radi o planinama, rijekama ili jezerima, ali i urbanim sredinama. Osim toga posebno su se istakli u akcijama spasavanja nakon razornog zemljotresa u Turskoj gdje su ispod ruševina u gradu Hatay izvukli 10 preživjelih.“

 

 

Nije prošao ni dan a zastava postavljena na Jahorini je uništena. Iza toga stoje kadrovi SNSD-a, smatra Efendić, komentirajući na svom FB profilu.

„Dan nakon što je postavljena na jahorinskom vrhu Košuta zastava Bosne i Hercegovine je oštećena. Da stvar bude gora iza ovog poteza stoje vlasti entiteta RS iako se zastava ne nalazi na teritoriji tog entiteta nego duboko na prostoru općine Trnovo u Federaciji BiH. Zastava će naravno ponovo biti vraćena, a protiv Nedeljka Eleka podnijeta krivična prijava zbog krivičnog djela oštećenja i otuđenja tuđe stvari. Iza uklanjanja zastave javno su stali predsjednik Nadzornog odbora ski centra Jahorina Nedeljko Elek i gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić iznoseći neistine da se radi o prostoru entiteta RS i nebuloze kako na Jahorini može stajati jedino zastava republike srpske, simboli nemanjića itd...“, zaključio je Efendić.