Bosanskohercegovačkom divanskom pjesniku Džemaludinu Latiću dodijeljena je nakšibendijska burda (ogrtač) za njegov 'Bosanski mevlud'.
Izuzetno priznanje, Latiću je dodijeljeno u Nakšibendijskoj tekiji u Živinicama, tokom tradicionalne večeri pod nazivom Isevija, a priznanje mu je uručio šejh Nijaz-efendija Džindo ogrnuvši ga plavom burdom.
Latić je kazao da mu priznanje puno znači, jer su takvim priznanjem odlikovani najpoznatiji pjesnici.
- Nagrađivanje islamskih pjesnika burdom potiče iz vremena poslanika Muhammeda koji je jednog od svojih najpoznatijih pjesnika, Ka'ba ibn Zuhejra, nakon što mu je on ispjevao na'ti šerif (pjesmu pohvalnicu u kojoj se ističu njegove vjerovjesničke osobine), od radosti zaogrnuo svojim ogrtačem ili burdom – podsjetio je Latić.
Ova Zuhejrova poema, kasnije poznata kao Kaside-i burda, zahvaljujući ovom događaju i svojoj poetskoj vrijednosti, prevedena je na skoro sve jezike svijeta.
Drugi, najpoznatiji „pjesnik burde“ bio je imam El-Busiri (Kairo, r. 1213.g.), koji je ispjevao svoj na't-i šerif nakon što ga je Poslanik u snu zaogrnuo burdom i izliječio od paralize.
- Najveći divanski bosanskomuslimanski pjesnik Alauddin Sabit el-Užičevi el-Bosnevi (1650-1712.) za svoje velike spjevove Miradžiju i Zafernamu, prema nekim izvorima, dva puta je bio zaogrnut burdom pokraj K'abe kao najveći pjesnik Osmanskog carstva – podsjetio je Latić.
Ovim činom, nagradivši pjesnika Latića burdom koju je donio iz Buhare, rodnog mjesta osnivača nakšibendijskog tarikata, šejha Muhammeda Behauddina el-Buharije (14.st.), šejh Nijaz-efendija Džindo vraća ovaj zaboravljeni sunnet u bosanskomuslimansku vjersku i kulturnu tradiciju.