Uspon digitalnih tehnologija zamaglio je granice između posla i putovanja, stvarajući novu eru u kojoj profesionalci koji imaju fleksibilnost da rade na daljinu mogu istraživati svijet i zadržati svoje karijere.

Digitalni nomadizam, trend koji je stekao globalnu snagu posljednjih godina, preoblikuje tradicionalne radne norme omogućavajući ljudima da rade s bilo kojeg mjesta.

Neizvjesnost uzrokovana pandemijom COVID-19 natjerala je mnoge ljude da preispitaju svoj način života.

Ekonomski pritisci, posebno na mlađe generacije kao što su milenijalci i generacija Z, potaknuli su pomak ka prilagodljivijem načinu života, udaljavajući se od krutih, tradicionalnih koncepata rada i načina života.

Usred ove transformacije, digitalni nomadizam, koji se često konceptualizira kao "radite dok putujete", dobio je na značaju. Rad na daljinu je prešao iz prednosti u potrebu za mnoge profesionalce, tjerajući ih da traže okruženja koja nude i mogućnosti za karijeru i ličnu slobodu.

Više od 50 zemalja odgovorilo je na rastući trend nudeći posebne vize za digitalne nomade, koje obično dozvoljavaju boravak do 12 mjeseci.

U izvještaju kompanije za prikupljanje podataka Demand Sage navodi se da digitalni nomadizam, koji prihvaća preko 35 miliona radnika širom svijeta, odražava vrhunac tehnoloških inovacija, promjenjive društvene vrijednosti i poduzetnički duh.

Polja poput grafičkog dizajna, razvoja softvera, digitalnog marketinga i copyrighta su popularna među digitalnim nomadima, a Amerikanci predstavljaju skoro polovinu (16,9 miliona) globalne populacije digitalnih nomada.

Ariana Nicole, američki digitalni nomad, opisuje svoja prva putovanja u Španiju i Meksiko kao potragu za mjestom na kojem se osjeća kao kod kuće. Nakon što je započela svoje putovanje prije tri godine, Nikolin pasoš sada ima pečate iz više od deset zemalja.

U početku je radila kao hibridni IT konsultant, a uvjerila je svog poslodavca da prihvati rad na daljinu. Na kraju je prešla na slobodni grafički dizajn i kreiranje sadržaja putem društvenih mreža.

Pošto je živjela u skoro 15 zemalja, Nicole kaže da njeno srce pripada Kolumbiji. Iako je njen proces donošenja odluka spontan, vođena je interesovanjem za španski i preporukama drugih putnika.

Ipak, stalna putovanja donose izazove. Nicole je, kao i mnogi digitalni nomadi, iskusila "izgaranje na putovanju", osjećaj žudnje za stabilnošću i rutinom. Dok je digitalni nomadizam rastao tokom pandemije, Nicole napominje da se trend od tada usporio.

Papel Popov, koji se preselio u Gruziju sa svojom suprugom 2020. godine kako bi radio na daljinu za finansijski tehnološki startup u Rusiji, u potpunosti je prihvatio digitalni nomadski način života.

Posljednje četiri godine uglavnom je živio u Turskoj, povremeno posjećujući druge zemlje kako bi održao svoj nomadski način života.

Popov ističe kako mu je digitalni nomadizam omogućio da uravnoteži posao i putovanja, naglašavajući važnost pouzdane internetske veze za produktivnost.

Dok digitalni nomadizam nudi fleksibilnost, on također predstavlja izazove kao što su usamljenost i jezičke barijere. Sala, koji je živio u zemljama poput Tajlanda i Meksika, ističe poteškoće u kretanju kroz vizne procese i pronalaženju smještaja na novim mjestima.