Dvanaesto zasjedanje Hrvatskog narodnog sabora BiH održava se danas u Mostaru. Pet od 14 stranaka - HDZ 1990, HRS, HNP, HDS i HSS - odbilo je učestvovati na zasjedanju.
Na današnjem saboru koji se održava u Hrvatskom domu herceg Stjepan Kosača bit će usvojena Deklaracija.
DEKLARACIJA XII. zasjedanja Hrvatskoga narodnog sabora Bosne i Hercegovine
USTAVNO DOMOLJUBLJE
• Hrvatski narodni sabor u Bosni i Hercegovini (HNS BiH), trideset godina nakon potpisivanja Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH i njegovog Aneks IV- Ustava BiH, ostaje u potpunosti opredijeljen za teritorijalni integritet, suverenitet i cjelovitost Bosne i Hercegovine kao domovine tri jednakopravna konstitutivna naroda. BiH je domovina i hrvatskog naroda, koji je zajedno s Bošnjacima i Srbima i svim drugim građanima nosilac suvereniteta BiH. HNS BiH nastavlja raditi na izgradnji i jačanju političke stabilnosti, jednakopravnosti i vladavine prava kao ključnih preduvjeta za prosperitet hrvatskog naroda u evropskoj BiH, koja će čuvati i štititi svoje različitosti kroz politike i institucionalne i pravne okvire, koji olakšavaju inkluziju, priznavanje i uzajamno poštovanje.
● HNS se nastavlja zalagati za provedbu demokratije kroz politički pluralizam koji je utemeljen na jednakopravnom učestvovanju i odlučivanju svih konstitutivnih naroda u procesu donošenja odluka u javnom interesu. Taj princip mora pratiti primjenu konstitutivnosti kao natkrovljujućeg načela Ustava BiH, kao i opća načela federalizma, decentralizacije, supsidijarnosti i konsocijacijske demokracije.
EUROATLANTSKI PUT BIH
• HNS BiH pozdravlja dosadašnji napredak BiH u procesu eVropskih integracija koji je započeo predajom Zahtjeva za članstvo 15. februara 2016. godine, a rezultirao dodjelom kandidatskog statusa 15. decembra 2022. godine, te nakon toga i narednim korakom 21. marta 2024. godine kada je Evropsko vijeće odlučilo otvoriti pregovore o pristupanju s Bosnom i Hercegovinom.
Hrvatski politički predstavnici će nastaviti aktivno i predano raditi na realizaciji svih preostalih uvjeta i pripremama za predstojeću međuvladinu konferenciju koja će označiti službeni početak pregovora o pristupanju BiH EU. Posebno naglašavamo da proces integracija kroz usvajanje svih nužnih reformi mora, kroz uspostavljeni mehanizam koordinacije, osiguravati jednakopravnost konstitutivnih naroda.
• Iznova potvrđujemo kako je strateški interes hrvatskog naroda u BiH uz dobrosusjedsku saradnju, članstvo BiH u EU i NATO-u što ujedno treba biti najvažniji vanjskopolitički cilj BiH. Stoga će hrvatski legitimni politički predstavnici i dalje zauzimati vodeću ulogu u predvođenju evroatlantskoga puta BiH.
IZBORNI ZAKON
• HNS BiH ističe nužnost izmjene Izbornog zakona u 2025. godini, kao neizbornoj godini. Bosna i Hercegovina treba, kroz inkluzivan proces, konačno usvojiti ustavne i izborne reforme usmjerene na zaštitu političkih i građanskih prava pripadnika tri konstitutivna naroda, nacionalnih manjina i svih drugih građana, dosljedno provodeći odluku Ustavnog suda Bosne i Hercegovine br. U-23/14 (predmet: Ljubić) i presude Evropskog suda za ljudska prava.
Ustavne i izborne reforme moraju odražavati puni paritet i jednakopravnost konstitutivnih naroda i legitimno predstavljanje u tijelima vlasti koja su dio ustavnog sistema zaštite kolektivnih prava konstitutivnih naroda (Predsjedništvo BiH i domovi naroda).
HNS BiH poziva sve političke aktere u BiH na odgovornost i saradnju u ovom procesu, uz aktivno učešće međunarodnih partnera. Posebno naglašavamo da je reforma Izbornog zakona ključna za političku stabilnost, funkcionalnost institucija i ostvarenje evropskog puta BiH.
PRAVOSUĐE I VLADAVINA PRAVA
● HNS BiH osuđuje nastavak opstruiranja i popunjavanja pozicija u institucijama pravosudne vlasti, a koje bi prema načelu pariteta i jednakopravnosti trebale pripadati predstavnicima hrvatskog konstitutivnog naroda. Smatramo kako ovakve loše prakse nanose veliku štetu u izgradnji teško narušenog povjerenja između naroda u BiH, urušavaju temelje pravne države i
EKONOMIJA I DEMOGRAFIJA
• BiH zagovara model socijalne tržišne ekonomije koji podrazumijeva pošteno tržišno natjecanje, poticajne uvjete za rad te povećanje zaposlenosti. Time se stvara temelj za učinkovitu javnu upravu i sistem socijalne skrbi, što koristi svim građanima, kao i poduzetnicima u BiH.
• S obzirom da pravna nesigurnost i korupcija predstavljaju značajne prepreke razvoju konkurentnije ekonomije, socijalnoj pravdi i privlačenju inostranih investicija, bitno je uspostaviti širok politički i društveni konsenzus te odlučne mjere u borbi protiv korupcije. Bez snažnog ekonomskog rasta, demografski oporavak i zadržavanje mladih i stručnih kadrova ostaju nedostižni, što u današnjem nestabilnom globalnom kontekstu zahtijeva fokus na političku i ekonomsku samoodrživost.
● HNS BiH je prepoznao demografske izazove s kojima se suočava hrvatski narod u BiH te je usvajanjem cjelovite Demografske strategije na prethodnom zasjedanju HNS BiH, jasno definirao mjere i ciljeve za demografsku obnovu i revitalizaciju hrvatskog naroda u BiH. Strategija već ima vidljive rezultate što je, između ostalog, rezultiralo povećavanjem ostanka mladih kroz stvaranje sigurnih radnih mjesta i povećanje socijalne sigurnosti, povećanjem podrške za porodice s djecom, uključujući finansijske olakšice, povećanje dječjeg doplatka i porast nataliteta.
HNS BiH smatra kako je politička stabilnost ključni preduvjet za nastavak provedbe ovih mjera te kako je demografska revitalizacija temelj za očuvanje hrvatskog identiteta i budućnost hrvatskog naroda u BiH. Cjelovita implementacija usvojene strategije nastavlja biti strateški okvir za djelovanje svih hrvatskih predstavnika u institucijama vlasti u BiH.
• HNS BIH temelji svoja politička i društvena stajališta na tradicionalnim demokršćanskim vrijednostima te, u skladu s time, prepoznaje postojanje dvaju spolova, muškog i ženskog, utemeljenih na biološkim osnovama.
ENERGETSKA SIGURNOST
● Projekt Južne interkonekcije plinskih sistema Hrvatske i BiH predstavlja strateški prioritet za hrvatski narod u BIH ali i za energetsku sigurnost, ekonomski napredak i stabilnost cijele regije. Njegova važnost je iznimno bitna za diverzifikaciju energetskih resursa i smanjenje ovisnosti o postojećem opskrbnom pravcu.
HNS BiH oštro osuđuje preglasavanje svih političkih predstavnika Hrvata u izvršnim i zakonodavnim tijelima vlasti Federacije BiH. Upozoravamo da ovakve prakse preglasavanja Hrvata vode u gubitak povjerenja i produbljivanju političke krize u Federaciji BiH.
HNS BiH će se, u saradnji s domaćim i međunarodnim partnerima, nastaviti aktivno zalagati za realizaciju ovog projekta kao strateškim interesom hrvatskog naroda, štiteći njegove interese u BiH i prostora na kojem žive, kao i cijele BiH.
OBRAZOVANJE I NOVE TEHNOLOGIJE
● HNS BIH ističe kako je nužno posvetiti veću pažnju svim obrazovnim ustanovama koje djeluju u sklopu predškolskog odgoja, osnovnog i srednjeg obrazovanja te visokog obrazovanja koje svoj nastavni plan i program izvode na hrvatskom jeziku. Nužno je pristupiti sadržajnim reformama koje će kroz proces povećavanja standarda kvalitete pružanja obrazovnih usluga ujedno osigurati pravedniji sistem vrednovanja rada svih obrazovnih djelatnika, a sve u cilju povećavanja kvalitete obrazovanja u skladu s evropskim standardima i zaštiti životnog standarda svih obrazovnih djelatnika.
● HNS ističe važnost znanosti i novih tehnologija, posebno umjetne inteligencije kao ključnih pokretača razvoja društva, gospodarstva i održive budućnosti. HNS BiH mora u akademskim, razvojnim i istraživačkim institucijama maksimalno doprinijeti razvoju ove oblasti. Potrebno je značajno više ulagati u istraživanje i inovacije, pružati podršku mladim naučnicima i stručnjacima te stvarati povoljan okvir za transfer tehnologija i promoviranje novih ideja. Osim toga, važno je poticati suradnju s međunarodnim naučnim institucijama, a posebnu pažnju posvetiti održivom razvoju i primjeni ekoloških tehnologija.
KULTURA, MEDIJI I ISELJENIŠTVO
• Hrvatsko narodno kazalište u Mostaru kao i sve druge kulturne institucije Hrvata u BiH, zajedno s ostalim organizacijama koje promoviraju i njeguju hrvatsku kulturu, tradiciju i hrvatski jezik, predstavljaju osnovu za osnaživanje prisutnosti hrvatskoga nacionalnog identiteta u BiH. HNS BiH će i dalje davati svoju podršku svim hrvatskim institucijama kulture u zemlji koje će na afirmativan način doprinijeti očuvanju hrvatskoga identiteta u BiH. Integracijski trendovi u BiH i stapanja hrvatskoga nacionalnog identiteta u umjetne, nametnute ili druge identitete predstavljaju jednu od opasnosti kojima će HNS BiH sustavno pružati otpor.
• HNS BiH će se nastaviti snažno zalagati za osnivanje javnoga RTV servisa koji program emitira na hrvatskom jeziku i s programskim sadržajima koji objektivno i afirmativno reproduciraju društveni, nacionalni i kulturni identitet Hrvata u BiH, koji ga u njegovim specifičnostima čine prisutnim, vidljivim i prepoznatljivim u medijskom prostoru BiH.
• HNS BiH daje svoju čvrstu podršku postojećim medijima na hrvatskom jeziku, uključujući radiotelevizije, portale i dnevne novine, koji su doprinijeli afirmiranju hrvatskoga pitanja u BiH i koji svojim upornim radom razbijaju medijski monopol i barijere koje su podignute na štetu hrvatskoga konstitutivnog naroda.
• HNS BiH i njegovi članovi će pojačati svoje neposredne aktivnosti i prisutnost među hrvatskim iseljeništvom putem online platformi, medija, ciljanim putovanjima i drugim sredstvima kako bi Hrvati u iseljeništvu postali svjesni konkretnih mogućnosti i izazova koji postoje za hrvatski konstitutivni narod u BiH.
• HNS BIH ističe kako pravosudna tijela u BiH moraju procesuirati sve ratne zločine primjenjujući načelo individualne odgovornosti, bez selektivnih optužnica po komandnoj odgovornosti protiv oficira i komandanata HVO-a. Time se štiti čast i dostojanstvo hrvatskih branitelja te moralni integritet hrvatskog naroda koji je učestvovao u odbrani Bosne i Hercegovine.
HNS BiH i svi legitimno izabrani politički predstavnici hrvatskog konstitutivnog naroda na svim administrativno-političkim nivpima vlasti u BiH će nastaviti predvoditi procese evropske i euroatlantske integracije, zalagati se za legitimno predstavljanje hrvatskog naroda u svim institucijama vlasti i nastaviti štititi prava hrvatskog naroda kroz sve institucionalne, političke i pravne mehanizme.