U svijetu rijetkih i vrijednih knjiga, jedno djelo se izdvaja kao najskuplje ikada prodano na aukciji. Riječ je o “Codex Leicester”, rukopisu velikog renesansnog genija Leonarda da Vincija. Ovaj izvanredni dokument, koji sadrži Da Vincijeve znanstvene zapise, skice i ideje, prodan je 1994. godine za nevjerojatnih 30,8 milijuna dolara. Kupac je bio Bill Gates, osnivač Microsofta, koji je prepoznao neprocjenjivu vrijednost ovog djela.
“Codex Leicester” je zbirka od 72 stranice, napisana Da Vincijevim poznatim zrcalnim stilom pisanja, što znači da se tekst može čitati samo uz pomoć ogledala. Rukopis pokriva širok spektar tema, uključujući astronomiju, geologiju, hidrauliku i paleontologiju. Da Vinci je u njemu istraživao prirodne fenomene, poput kretanja vode i svjetlosti, te je iznosio svoje teorije o njima.
Ono što ovaj rukopis čini posebno fascinantnim je uvid u um jednog od najvećih umova u historiji. Da Vinci je bio poznat po svojoj znatiželji i želji za razumijevanjem svijeta oko sebe, a “Codex Leicester” je svjedočanstvo njegove strasti za znanjem i inovacijama.
Nakon što je kupio rukopis, Gates je omogućio da se “Codex Leicester” digitalizira i učini dostupnim javnosti putem interneta. Ovaj potez je omogućio istraživačima i ljubiteljima historije da proučavaju Da Vincijeve zapise i dive se njegovom geniju.
Danas, prilagođena inflaciji, vrijednost “Codex Leicester” procjenjuje se na oko 49,4 milijuna dolara, što ga čini ne samo najskupljom knjigom ikada prodanom, već i jednim od najvažnijih kulturnih artefakata našeg vremena.
Porijeklo i prijašnji vlasnici
Nakon smrti Leonarda da Vincija 1519. godine, svi njegovi rukopisi su prešli u ruke njegovog učenika i prijatelja Francesca Melzija. Melzi je čuvao rukopise do svoje smrti 1570. godine, nakon čega su njegovi nasljednici počeli rasprodavati zbirku. “Codex Leicester” je kasnije dospio u ruke talijanskog baroknog umjetnika Giuseppea Ghezzija.
Godine 1717., rukopis je kupio Thomas Coke, prvi grof od Leicestera, po kojem je rukopis i dobio ime. Rukopis je ostao u posjedu obitelji Leicester sve do 1980. godine, kada ga je na aukciji kupio američki industrijalac i kolekcionar umjetnina Armand Hammer za 5,1 milijun dolara1. Hammer je rukopis preimenovao u "Codex Hammer".
Nakon Hammerove smrti, rukopis je ponovno prodan na aukciji 1994. godine, kada ga je Bill Gates kupio za 30,8 milijuna dolara i vratio mu originalno ime "Codex Leicester".