U Jerusalemu, plato džamije Al-Aqsa je pod sve većim pritiskom izraelskih vlasti. To je epicentar sukoba čiji se potresi osjećaju širom svijeta. Počevši od Itamara Ben Gvira, ministra za nacionalnu sigurnost koji neprestano daje zapaljive izjave o tom pitanju. Dok je Izrael već skoro godinu dana uvučen u rat koji potresa Bliski Istok, ovaj lider male jevrejske supremacističke stranke, koja je saveznik Netanyahua, ne prestaje dolivati ulje na vatru.
On je napravio odlučujući korak najavivši, na svoju ruku, tokom nedavnog intervjua za izraelski vojni radio, kraj statusa quo po kojem su od 1967. godine samo muslimani imali pravo moliti se na platou džamija. „Reći ću vam na najjednostavniji mogući način,“ izjavio je. „Neće biti diskriminacije, neće biti rasizma na Brdu hrama.“
Za Jevreje, plato džamija je „Brdo hrama“. Tu su se nalazila dva hrama, mjesta na kojima se, prema jevrejskoj religiji, manifestovalo Božije prisustvo. Drugi hram su uništile rimske vojske 70. godine nove ere. Od tada, neki Jevreji se nadaju izgradnji trećeg hrama. Za ultraortodoksne Jevreje, on će nastati božijom voljom: do tada, penjanje na Brdo hrama nije dopušteno.
Međutim, religiozni cionisti poput Itamara Ben Gvira sebe smatraju tvorcima mesijanskog projekta. Prema njihovom mišljenju, zabrana da se popnu na Brdo hrama predstavlja diskriminatorsku politiku. Oni smatraju da im je dužnost moliti se tamo i raditi na ubrzanju izgradnje trećeg hrama. Budući da je Itamar Ben Gvir već skoro dvije godine na vlasti, on je posebno angažiran u tom cilju, s obzirom na to da je, kao ministar zadužen za policiju, on tehnički odgovoran za očuvanje statusa quo iz 1967. godine.
Postupajući na ovaj način, on svjesno uvodi svoju zemlju u opasnu situaciju. Džamija Al-Aqsa se smatra jednim od najsvetijih mjesta u islamu. Kao posljedica vremena kada je Jerusalem bio pod upravom Jordana, on je pod nadzorom jordanskog ministarstva za vakufe. Profesor Mustafa Abu Sway je jedan od zaposlenih u toj ustanovi. „Itamar Ben Gvir je otvorio Pandorinu kutiju,“ upozorava on.
Pored svog duhovnog značaja, plato džamije je stekao i simboličnu dimenziju od kako je Izrael preuzeo Jerusalem 1967. godine. U srcu palestinskog „otpora“ protiv izraelske „okupacije“, retorika o „povratku“ daje veliki značaj džamiji al-Aqsa. Zato je Hamas svoju operaciju od 7. oktobra nazvao „Poplava al-Aqse.“ Prikazana nebrojeno puta na zidovima Zapadne obale, slika svetišta sa zlatnom kupolom postala je simbol težnji Palestinaca za oslobođenjem njihove prijestolnice. Zbog toga, svaki upad Itamara Ben Gvira na plato džamija, svaka njegova izjava doživljava se kao nepodnošljiva provokacija.
Svjestan opasnosti, izraelski premijer je brzo opovrgnuo Itamara Ben Gvira. U satima nakon njegovog intervjua, ured Benjamina Netanyahua potvrdio je da je status quo i dalje na snazi. U političkoj sferi, osude su bile jednoglasne. One su došle iz opozicije, čiji su glavni predstavnici odmah izrazili privrženost statusu quo. Ali i unutar same koalicije, naročito od ministra odbrane Yoava Gallanta i ultraortodoksnih stranaka. Član Shasa, ministar Moshe Arbel, osudio je „neodgovornu izjavu“ i „nedostatak inteligencije“ Itamara Ben Gvira. Dan nakon poznatog intervjua, jedan ultraortodoksni list objavio je naslovnu stranicu na arapskom jeziku: „Ministar Ben Gvir ponovo povraća i ugrožava stanovnike Svete zemlje“, naslov je bio Yated Ne’emana, glasila stranke Degel Hatorah, koja je također član koalicije.
U stvarnosti, međutim, status quo je ugrožen. Sredinom augusta, Itamar Ben Gvir posjetio je plato džamije u pratnji drugog ministra, člana njegove stranke, i ostalih aktivista. Pod policijskom pratnjom, prkosili su zabrani i molili se. „Postigli smo značajan napredak u vraćanju izraelskog suvereniteta ovdje,“ izjavio je ministar za nacionalnu sigurnost. Od svog dolaska u vladu, Itamar Ben Gvir je pojačao svoj utjecaj na policijske institucije. Do te mjere da je, u nedavnom pismu poslanom nekoliko visokih zvaničnika, uključujući Benjamina Netanyahua, šef Shin Betha, unutrašnje obavještajne službe, osudio nekažnjivost koju uživaju „jevrejski ekstremisti.“ Oni isti koji praktikuju „uspon na Brdo hrama.“
Nekoliko dana nakon svog intervjua, Itamar Ben Gvir je imenovao novog šefa izraelske policije. Tokom svog uvodnog govora, održanog pred ministrom, novi „policijski komesar“ obećao je da će braniti „slobodu vjeroispovijesti.“ „Svi su shvatili šta je htio reći: promijeniti status quo na Brdu hrama/platu džamija,“ analizira progresivni list Haaretz.
Na diskretniji način, Jevreji se svakodnevno, osim petkom, penju na „Brdo hrama“ kako bi se molili. Policija, koja ih uvijek prati, pokazuje im naklonost, što je Le Figaro više puta primijetio. Pro-cionistički religiozni pokreti aktivno promovišu „uspon“ ovih religioznih Jevreja. Ayala Ben Gvir, supruga ministra, poznata je po svom angažmanu u tim pokretima.
Uskoro će biti organizovane vođene ture, finansirane sa 2 miliona šekela (oko 500.000 eura) od strane Ministarstva za baštinu, na „Brdu hrama“. Namijenjene izraelskim i stranim turistima, one imaju za cilj „suprotstaviti se palestinskoj naraciji“ i omogućiti „hiljadama Jevreja i stotinama hiljada turista koji ovdje dolaze svake godine da dobiju tačnu verziju historijskog naslijeđa Brda hrama,“ objašnjava izraelsko ministarstvo. Kao ratni plijen, sjećanje na ovo milenijumsko mjesto moglo bi, još jednom, postati vlasništvo pobjednika.
(Le Figaro)