Ćilibarska soba, često nazivana “osmim svjetskim čudom”, fascinira ljude širom svijeta svojom bogatom historijom, misterioznim nestankom i veličanstvenom obnovom. Ova soba, ukrašena panelima od ćilibara, pozlatom i ogledalima, predstavlja jedno od najimpresivnijih umjetničkih djela ikada stvorenih.
Ćilibarska soba je prvobitno izgrađena početkom 18. vijeka u Pruskoj, kao dio Kraljevske palate u Berlinu. Međutim, 1716. godine, pruski kralj Fridrih Vilhelm I poklonio je ovu prelijepu sobu ruskom caru Petru Velikom kao znak prijateljstva između dvije zemlje. Soba je potom prenesena u Jekatarinsku palatu u Carskom Selu, blizu Sankt Peterburga, gdje je postala dio carskog blaga.
Tokom Drugog svjetskog rata, njemački vojnici su demontirali Ćilibarsku sobu i prenijeli je u Kenigsberg (današnji Kalinjingrad). Nažalost, nakon rata, soba je nestala i njena sudbina ostaje misterija do danas. Mnogi istraživači i lovci na blago tragali su za njom, ali bez uspjeha.
Uprkos njenom nestanku, ljubav prema Ćilibarskoj sobi nije izblijedila. Godine 1979. donesena je odluka da se izvrši rekonstrukcija Ćilibarske sobe u Jekatarinskoj palati. Rekonstrukcija je trajala više od dvije decenije i koštala je oko jedanaest miliona dolara. Radovi su završeni 2003. godine, a soba je svečano otvorena za javnost.
Rekonstrukcija je bila izuzetno složen proces koji je zahtijevao vještine mnogih zanatlija. Koristili su stare crteže, crno-bijele fotografije i preostale fragmente originalne sobe kao vodiče. Paneli od ćilibara su pažljivo izrađeni i postavljeni, a pozlata i ogledala su obnovljeni kako bi se što vjerodostojnije prikazala originalna soba.
Potraga za ćilibarskom sobom
Jedna od najpoznatijih priča o potrazi za Ćilibarskom sobom uključuje teoriju da je soba sakrivena u podzemnim tunelima ispod Kenigsberga. Tokom savezničkog bombardovanja 1944. godine, Kenigsberg je pretrpio velika razaranja, a mnogi vjeruju da je soba uništena ili sakrivena u haosu rata.
Druga teorija sugerira da je soba prebačena u Njemačku i sakrivena u rudnicima soli ili drugim podzemnim skladištima. Neki istraživači vjeruju da je soba možda završila u Austriji ili čak u Češkoj, gdje su nacisti imali tajna skladišta za umjetnička djela.
Jedna od najintrigantnijih teorija je da je Ćilibarska soba potopljena u Baltičko more zajedno s brodom koji je prevozio umjetnička djela iz Kenigsberga. Ova teorija je podstaknuta izvještajima o brodovima koji su potopljeni tokom evakuacije njemačkih trupa.