Sa zemljom u ruševinama, razorenim gradovima i više od šest miliona izbjeglica, diktatura Bashara al-Assada pronašla je u drogama pouzdan izvor prihoda koji je održavao vladajuću elitu u životu, dok je više od četvrtine stanovništva živjelo u krajnjem siromaštvu . Poznat kao "kokain za siromahe", captagon - čiji je tehnički naziv fenetillin – stvorio je od Sirije pravu narko-državu u posljednjim godinama režima.
Sjedinjene Američke Države, koje su uvele ciljane sankcije protiv porodice Assad, stalno su osuđivale ovu nezakonitu ekonomiju, kao i naoružana opozicija, koja je nakon preuzimanja strateških područja zemlje otkrila razmjere poslovanja. Procjenjuje se da 90% strane valute koja je ušla u Siriju posljednjih godina dolazi od trgovine captagonom, koji je podupirao ekonomiju režima, izoliranog i ugušenog sankcijama od početka pobune 2011.
Diktatura je bila toliko uspješna u preplavljivanju svojih susjeda jeftinom drogom da je Izrael pronašao tablete captagon među stvarima i vozilima palestinskih terorista Hamasa koji su napali iz Pojasa Gaze sedmog oktobra 2023. godine. Sirija je za captagon ono što je Kolumbija za kokain ili Meksiko za fentanil. Vlada Ujedinjenog Kraljevstva rekla je da se 80% svjetskog captagona proizvodi u Siriji i da predstavlja "finansijsku slamku spasa" za Assadov režim, vrijedan "otprilike tri puta više od ukupne trgovine meksičkih kartela".
Samo je Jordan zaplijenio 65 miliona tableta captagona u 2022. godini, sve porijeklom iz Sirije.
Brojke su svakako šokantne: ilegalna trgovina ovom drogom procjenjuje se na više od 10 milijardi dolara godišnje, brojka koja daleko premašuje službeni BDP Sirije koji je oko devet milijardi. Većina tog prihoda završava u džepovima porodice Assad, sada u egzilu ali još uvijek s pristupom bogatstvu skrivenom u poreznim oazama i na tajnim računima.
Važnost captagona je takva da je Maher al Assad, brat diktatora i komandant 4. divizije vojske, lično preuzeo odgovornost za njegovu proizvodnju i promet. Ova jedinica za specijalne operacije, upravljala je tajnim laboratorijama i izvoznim rutama na tržišta poput Libije, Jordana, Saudijske Arabije i Turske. Maher, ključni saveznik Irana, također je imao podršku libanske milicije Hezbollah u distribuciji droge, konsolidirajući mrežu krijumčarenja transnacionalnih dimenzija.
Saudijske vlasti, koje zloupotrebu captagona smatraju nacionalnom zdravstvenom krizom, presrele su pošiljke vrijedne milione eura iz Sirije. Tablete su pronađene skrivene u robi kao što su željezne ploče ili limenke paradajza i često su distribuirane kroz libanske luke.
Droga ne dopire samo do Bliskog istoka. U julu 2020. talijanske su vlasti zaplijenile pošiljku od 14 tona captagona u luci Salerno, koju je poslao Samer Kamal al Assad, sirijski poduzetnik i diktatorov rođak. Samer, koji je na čelu mreže kompanija, vodio je jednu od mnogih tvornica captagona u području Latakije, koju kontroliše Maher.
Captagon je medicinski nastao u Njemačkoj 1960-ih, kada ga se koristilo za liječenje poremećaja poput narkolepsije, ali je globalno zabranjen 1986. zbog svog potencijala ovisnosti i ozbiljnih nuspojava: psihoza, paranoidnih deluzija, napadaja i srčanih udara. Ilegalna proizvodnja, koja je započela u Bugarskoj, preseljena je u Siriju i Liban nakon izbijanja građanskog rata 2011. godine, čime je regija postala epicentar trgovine drogom na Bliskom istoku.
Droga ne samo da je finansirala režim, već je korištena i na bojnom polju. Captagon, zvan 'hemijska hrabrost', konzumiraju borci diljem svijeta zbog njegovih stimulativnih učinaka. Povećava energiju, budnost i osjećaj nepovredivosti, a potiskuje umor i osjećaj boli, što je ključno u dugotrajnim borbenim situacijama.
Terorističke grupe poput takozvane Islamske države dopustile su njegovu upotrebu među svojim borcima u Siriji i Iraku kako bi maksimizirale svoj učinak, za razliku od Al Qaide koja to zabranjuje smatrajući ga protivnim islamskom zakonu. Međutim, džihadisti nisu jedini konzumenti captagona. U zemljama kao što su Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati, droga je stekla popularnost među srednjom i višom klasom, gdje se koristi kao rekreacijska tvar zbog svoje sposobnosti da izazove euforiju i otpor. Njegova niska cijena, u poređenju s drugim drogama poput kokaina, pridonijela je njegovom širenju na zabavama i društvenim događanjima.
Cijena tableta, zbog preplavljenog tržišta, postala je smiješna. Godine 2019. u Libanu je tableta koštala jedan euro. Do 2021. u Siriji su se najniže kvalitete i najviše krivotvorene tablete prodavale za manje od eura. Dobre tablete koštaju i do 14 eura i šalju se u Saudijsku Arabiju.
U toj zemlji i Jordanu captagon se koristi kao takozvani “akademski stimulans”. Studenti ga konzumiraju kako bi poboljšali svoju koncentraciju tokom ispita, dok se radnici u ekstremnim uslovima - poput migranata u regiji Zaljeva - oslanjaju na njega kako bi izdržali duge radne dane, glad i umor. ABC