U ponedjeljak, 20. januara 2025. godine, njegova koaliciona partnerka iz Trojke Sabina Ćudić optužila ga je da "čini sve da osigura opstanak SNSD-a u vlasti". U utorak, 21. januara, upitao je Sabinu Ćudić kuda vodi njena inicijativa za smjenu SNSD-ovog Nebojše Radmanovića iz rukovodstva Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. A u četvrtak, 23. januara, predsjednik Naroda i pravde Elmedin Konaković postao je predvodnik borbe za izbacivanje SNSD-a iz vlasti.
Pitanje koje se nameće jeste šta se dogodilo da se u dva dana Konaković transformiše iz osobe koja "čini sve da osigura opstanak SNSD-a u vlasti" u "bageristu" koji prijeti metenjem SNSD-ovih kadrova. Odgovor se krije u jednom papiru, na kojem je tog 23. januara već prikupljeno 11 potpisa zastupnika SDA i Demokratske fronte za smjenu Konakovića sa pozicije ministra vanjskih poslova BiH.
Nakon što je predsjednik NiP-a uoči sjednice saznao da je inicijativa formalno pokrenuta, a uzimajući u obzir javno obznanjeno opredjeljenje dovoljne većine u oba doma Parlamentarne skupštine BiH za njegovu smjenu, Konaković se naprasno predomislio i zaboravio svu argumentaciju kojom je samo dva dana ranije objašnjavao da je pokušaj izbacivanja SNSD-a besmislen. Tri SNSD-ova delegata u Domu naroda su prestala biti prepreka, a opozicija iz entiteta RS je naprasno postala proevropska politička sila.
Naime, Konaković pokretanjem procedure smjene SNSD-ovih ministara iz Vijeća ministara BiH zapravo nastoji blokirati svoju smjenu. Izvjesno je da će stranka Milorada Dodika sprječavati održavanje sjednica na kojoj bi se razmatrale smjene njenih kadrova. Gotovo je nemoguće održati sjednicu na kojoj bi se odlučivalo o Konakovićevoj smjeni, a da se na dnevnom redu ne nađe i smjena Nikole Špirića ili SNSD-ovih ministara u Vijeću ministara BiH koju bi SNSD-ovi delegati opstruisali. Upravo u toj činjenici leže motivi naprasne promjene stava o pokretanju smjene SNSD-ovih kadrova.
Staša Košarac (SNSD) FOTO: Ajdin Cocalić/Faktor
Spašavajući svoju fotelju Konaković u praksi uvodi cijelu državu u blokadu i neizvjesnost, s obzirom da je poprilično izvjesno da će sadašnja vladajuća koalicija u sastavu Trojka-SNSD-HDZ ipak ostati do kraja mandata jer SNSD neće oklijevati da koristi raspoložive mehanizme da sačuva ono što mu je Trojka isporučila nakon Općih izbora 2022.
Ovaj put ni Visoki predstavnik ne može mnogo pomoći jer, za razliku od Ustava FBiH kojeg je u aprilu 2023. suspendovao na jedan dan, Schmidt nema ovlasti da suspenduje ili mijenja odredbe Ustava BiH u kojem se navodi da "devet članova Doma naroda sačinjava kvorum, pod uvjetom da su prisutna najmanje tri bošnjačka, tri hrvatska i tri srpska delegata".
Ulogu u eventualnoj Konakovićevoj smjeni ima i opozicija iz entiteta RS, koja je prvobitno podržala tu inicijativu, ali je postepeno reterirala u skladu sa naglom spoznajom predsjednika NiP-a da su SDS, PDP i Za pravdu i red ipak dobri partneri za "proevropsku koaliciju". Baš onako kako je Dodik nakon Općih izbora bio "spreman zauzeti proevropski kurs".
Ako nečiji proevropski karakter određuje odnos prema "evropskim zakonima" koje je aktuelna vlast usvajala u protekle dvije godine, onda će Konaković imati mnogo problema da objasni u čemu je prepoznao evropsko opredjeljenje opozicije iz entiteta RS. Ne računajući dva posljednja zakona koja su usvajana uporedo sa inicijativama za rekonstrukciju Vijeća ministara BiH, SDS, PDP i Za pravdu i red uglavnom nisu podržavali zakone koje su Trojka, SNSD i HDZ servirali kao "evropske".
Teško je očekivati da ćemo do kraja aktuelnog mandata svjedočiti rekonstrukciji Vijeća ministara BiH, ali ćemo definitivno imati priliku čitati, gledati i slušati javna sučeljavanja vladajućih stranaka (ne)duhovitim dosjetkama kojima će nastojati popraviti poziciju uoči narednih Općih izbora.
Konaković će se nastaviti nazivati "šefom bh. diplomatije", Forto će imati priliku za nove turneje po skupim vašingtonskim hotelima i restoranima, Helez će zaposliti još pokojeg potomka vojnika Vojske RS-a (ukoliko ih pravosuđe u tome ne spriječi), ali će i Amidžić i Košarac ostati na pozicijama na kojima jesu.
A kako će Trojka objasniti glasačkom tijelu neproduktivnost bagera za metenje SNSD-ovih kadrova kojima su upravo oni isporučivali sve što su tražili, to će biti zaista težak zadatak.