Ove nedjelje na snagu je stupio kontroverzni zakon koji reguliše prostituciju u Belgiji. Zakon koji daje prava seksualnim radnicima, izjednačavajući njihovu profesiju s onom u tradicionalnim sektorima, i koji prati dekriminalizaciju te aktivnosti, također je odobren u toj zemlji 2022. nakon višemjesečnih protesta.
Iako je prostitucija već legalizovana u drugim evropskim zemljama poput Nizozemske, Njemačke i Grčke, ovim novim propisom Belgija je postala prva nacija koja je ovoj grupu odobrila radna prava. Međutim, kako navodi 'Euronews', uredba razmatra samo specifične slučajeve, tako da će, iako je samostalni seksualni rad dopušten, neregulisano zapošljavanje ili silovanje i dalje biti predmet progona od strane vlasti.
Zakon, koji je donesen u maju ove godine i kojim se nastoji prekinuti zlostavljanje i iskorištavanje, omogućit će seksualnim radnicama da imaju službene ugovore o radu. Na taj će način moći ostvariti zdravstveno osiguranje, plaćeno bolovanje, plaćeni porodiljsko, naknade za nezaposlene i penziju.
Takođe uključuje razmatranja u vezi s radnim mjestom i poslodavcima. Poslodavci moraju imati sjedište u Belgiji, imati licencu za rad, pridržavati se sigurnosnih protokola i ne biti osuđivani za seksualno zlostavljanje ili trgovinu ljudima. Objekti moraju biti opremljeni čistom posteljinom, higijenskim proizvodima i kondomima, tipkama za hitne slučajeve i tuševima. Prostitutke takođe mogu odbiti klijente, odabrati praksu i prekinuti radnju u bilo kojem trenutku.
The Guardian ističe da propisi ne pokrivaju rad od kuće niti druge oblike sektora, poput striptiza ili pornografije.
Nedavno stupanje na snagu zakona oživjelo je raspravu o prostituciji, stvarajući snažna mišljenja na obje strane. Britanski list javlja kako neke grupe, poput Belgijskog sindikata seksualnih radnica, pozdravljaju odobrenje zakona, smatrajući to "velikim korakom naprijed koji stavlja tačku na pravnu diskriminaciju seksualnih radnica".
Međutim, druga feministička udruženja vjeruju da bi ovaj novi okvir mogao biti opasan, jer "normalizira profesiju koja je uvijek nasilna u svojoj biti", izjavila je za BBC Julia Crumière, volonterka nevladine organizacije Isalam koja se fokusira na pomoć prostitutkama u Belgiji. Kritični su prema zakonu i zbog činjenice da se njime izostavljaju seksualne radnice migrantice, koje bez radne dozvole ne bi imale pravo po ovom novom zakonu.