Politika | 10.09.2025.

Sud rekao svoje

Bjegunac Zoran Galić mogao bi uskoro biti izručen BiH, odluka je na HDZ-ovom ministru

Radi se o diskrecijskoj ocjeni resornog ministra i smatram da ne bi trebalo doći do izručenja s obzirom na to da u praksi ne postoji reciprocitet tj. Bosna i Hercegovina ne izručuje Republici Hrvatskoj potraživane osobe u sličnim situacijama, kaže advokat bivšeg zamjenika direktora SIPA-e i direktora Granične policije BiH

Autor:  Jutarnji list

Već 14 mjeseci Zoran Galić, bivši zamjenik direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) te bivši direktor Granične policije Bosne i Hercegovine nalazi se u Hrvatskoj, tačnije na Makarskoj rivijeri odakle je, putem svog advokata, kao lice s crvene Interpolove potjernice, "ispucao" sve pravne lijekove s nadom da će stopirati ili, barem, odgoditi, izručenje BiH, piše Jutarnji list.

Jer nakon što je Županijski sud u Splitu donio rješenje o njegovu izručenju BIH, a koja ga traži zbog optužbi da je zlouptrijebio položaj i ovlaštenja, kao i da je primio dar i druge oblike koristi, istu je odluku krajem februara ove godine donio i Vrhovni sud.

Tako da se Galićeva sudbina, po sili zakona s obzirom na pravosnažnost odluke, od ranog proljeća nalazi u rukama Damira Habijana (HDZ), ministra pravosuđa, uprave i digitalne transformacije koji treba donijeti finalnu odluku i staviti potpis na dokument.

Potvrdili su za Jutarnji to i sa Županijskog suda u Splitu:

- Nakon što je Vrhovni sud potvrdio prvostepeno rješenje, 23. aprila 2025. predmet je poslan Ministarstvu pravosuđa uprave i digitalne transformacije na odluku o izručenju. Nikakve druge pravne radnje ovaj sud nije trebao poduzimati. Zakonom nisu propisani rokovi za realizaciju izručenja. 

Galiću koji ima i hrvatsko državljanstvo je odbijena i ustavna tužba za koju njegov hrvatski advokat Ivan Gržić ističe kako "odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske ne mora značiti ništa u smislu izručenja njegova branjenika Bosni i Hercegovini".

- U provedenom sudskom postupku se utvrđivalo je li udovoljeno zakonskim pretpostavkama za izručenje, dok konačnu odluku donosi ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije shodno zakonskim odredbama.

Radi se o diskrecijskoj ocjeni resornog ministra i smatram da ne bi trebalo doći do izručenja s obzirom na to da u praksi ne postoji reciprocitet tj. Bosna i Hercegovina ne izručuje Republici Hrvatskoj potraživane osobe u sličnim situacijama.

Pored toga, navedeni predmet prati niz suspektnih okolnosti, a isti ima i političku konotaciju te stoga smatram da Zoran Galić u Bosni i Hercegovini ne bi imao pravično suđenje – pojašnjava za Jutarnji list advokat Gržić.

Naveo detalje

Oglasio se čovjek kojeg progoni Tužilaštvo BiH: Terete me za dvije objave na FB stranici "Nanićevi Bužimljani"

Urednik Istrage

Nova faza u odnosima Zagreba prema Sarajevu: Avdi Avdiću zabranjen ulazak u Hrvatsku

Potjernica Interpola

Uhapšen izraelski trgovac organima s Kosova i iz Ukrajine: Među žrtvama i izbjeglice iz Sirije

"Vojne vježbe"

Rusi u Bjelorusiji i nad Poljskom rade ono što i JNA 90-ih godina: Nekada kolone tenkova, danas rojevi dronova