Nekoliko sati nakon što je Sheikh Hasina utrčala u vojni helikopter kako bi pobjegla iz Bangladeša, stotine mladih demonstranata upale su u ponedjeljak poslijepodne u palaču Ganabhaban, službenu rezidenciju premijera. Narodni bunt doslovno je došao do kreveta žene koja je tada bila premijerka sa najdužim stažom na svijetu. Neki od napadača, osim što su otimali luksuzni namještaj, fotografisali su se kako leže na madracu na kojem je Hasina spavala.
Scene likovanja viđene su na ulicama glavnog grada Dhake kada je objavljena Hasinina ostavka. Povici protiv 76-godišnje čelnice veteranke, prozvane Željezna lady Bangladeša, bili su izrazito snažni nakon posljednjeg krvoprolića. Više od 400 ljudi ubijeno je u sukobima snaga sigurnosti i studentskog pokreta koji već tri sedmice zahtijeva jednake mogućnosti zapošljavanja.
Ono što je započelo kao mirni protest protiv kvota za zapošljavanje u javnoj službi pretvorilo se u val nasilja diljem zemlje nakon što je nekoliko ubistava koje je počinila policija postalo viralno. To je izazvalo veliku protivvladinu kampanju koja je pozivala Hasinu da odstupi i prekine 15-godišnju vladavinu u kojoj je prigrlila autoritarizam i odbacila obećanja o demokratskoj regeneraciji.
Hasina, koja se čvrsto držala fotelje, odbijajući prihvatiti da je njezino vrijeme premijerke prošlo, naposljetku je pobjegla u susjednu Indiju pod pritiskom porodice i savjetnika kada je shvatila da je izgubila podršku vojnog vrha. Nakon njenog odlaska i raspuštanja parlamenta, predsjednik Mohammed Shahabuddin sazvao je hitan sastanak sa zapovjednicima vojske, istaknutim poslovnim ljudima i vođama studentskih skupina koje predvode proteste koji su upozorili da neće prihvatiti da Bangladeš padne u ruke vojske dok se ne održe novi izbori.
Na kraju je postignut konsenzus da se izabere nova privremena vlada na čelu s ekonomistom Muhammadom Yunusom, Hasininim protivnikom i dobitnikom Nobelove nagrade za mir 2006. za osnivanje uspješne mikrokreditne banke koja je milione Bangladežana izvukla iz siromaštva.
Yunus (84) bio je na liječenju u Parizu kada mu je rečeno da je izabran da vodi privremenu vladu. Sletio je u Dhaku u četvrtak i položio zakletvu kako bi zamijenio premijerku do održavanja novih izbora. Novi vođa je dugi niz godina bio jedan od najglasnijih Hasininih kritičara Hasine a pokušao je osnovati i političku stranku 2007. Godinu dana kasnije, Hasinina vlada otvorila je niz istraga protiv Yunusa, koji je bio na čelu banke Grameen koju je osnovao 1982. i koja je mikrokreditiranjem postala svjetski lider u smanjenju siromaštva.
Yunus i Grameen Bank dobili su Nobelovu nagradu za mir nakon što su osigurali ukupno oko šest milijardi dolara u stambenim kreditima, studentskim stipendijama i mikropoduzećima, s mnogim programima usmjerenim na podršku osnaživanju bangladeških žena. U međunarodnim medijima Yunus je prozvan "bankarom siromašnih". Iako je za Hasinu, kako je sama jednom izjavila, posao ekonomistice bio da “siše krv sirotinji”. Optužila ga je za "prisilno vraćanje" kredita od siromašnih seoskih žena putem prisile i nasilja.