Za mlađe navijače, Paris Saint-Germain je jedna od najmoćnijih ekipa u evropskom fudbalu, ekipa koja dominira francuskim fudbalom. Ipak, sjećanja na klub iz francuske prijestolnice kod starijih navijača su nešto drugačija. Prije ulaska katarskog novca pariški klub je bio dobra ekipa ali nekoliko stepenica ispod Real Madrida, Barçe, Milana, Juventusa, Bayern Münchena ili Manchester Uniteda.

Ulazak Qatar Investment Authorityja (QIA) na Park prinčeva, kada su kupili 70% kluba 2011. godine i preostalih 30% godinu dana kasnije, označio je prekretnicu u historiji PSG-a, mladog kluba osnovanog 1970. godine. Dovoljno je samo pogledati statistiku da se otkrije da je u razdoblju prije ove radikalne promjene vlasništva pariški klub osvojio samo dvije titule prvaka u poređenju s dvanaest koliko ih je ima danas. Mimo Francuske, u evropskim takmičenjima, slavio je samo u dva navrata, s Kupom pobjednika kupova 1996. i skromnim Intertotom 2001. godine.

Dolazak QIA-e promijenio je sudbinu kluba koji svake sezone u svom sastavu okuplja neke od najboljih svjetskih igrača i bori se za osvajanje Lige prvaka. Izazov koji je bio blizu ostvarenja 2020. godine, kada su izgubili u finalu od Bayerna. Klub nije prestao rasti, postavši, unatoč relativnoj mladosti i teretu nedostatka duboko ukorijenjene fudbalske kulture u Parizu, ikona grada svjetla.

Sada je, međutim, ta pozicija ugrožena pojavom novog pretendenta. Naime, prije nekoliko dana predsjednik Pierre Ferracci najavio da Paris FC preuzima porodica Arnault koja namjerava klub koji je trenutno u Drugoj ligi učiniti jednim od najvažnijih u zemlji. Novi vlasnici kluba su vlasnici luksuznog carstva LVMH, a Bernard Arnault, njegov predsjednik, je uvršten među najbogatije ljude na svijetu na Bloombergovoj tablici milijardera.

Inicijali grupe, LVMH, predstavljaju Louis Vuitton Moët Hennessy i obuhvaćaju multinacionalni konglomerat sa sjedištem u Parizu koji posjeduje najmanje 76 luksuznih marki prisutnih diljem svijeta. Njegovo porijeklo seže u 1987. godinu, kada su se modni brendovi Louis Vuitton i Moët Hennessy spojili, što je pak rezultat spajanja proizvođača šampanjca Moët & Chandon i firme Hennessy koja proizvodi konjak. Danas grupa zapošljava gotovo 160.000 ljudi i ima oko 4.600 trgovina diljem svijeta.

Prema izvještajima francuskih medija porodica Arnault će posjedovati 52% dionica, dok će Red Bull zadržati 11%. Struktura Pierrea Ferracija, šefa Groupe Alpha, zadržat će 30%, a BRI Sports Holding 7%, iako je plan da se Ferracci povuče iz kluba 2027., a BRI učini isto, ostavljajući oko 80% dionica Arnaultsu i 15% Red Bullu. Prema riječima Antoinea Arnaulta, moćna francuska porodica želi se posvetiti klubu dugoročno, "barem 10, 15 ili 20 godina". “Iako ne želimo uzalud trošiti svoj novac, nismo ovo učinili da bismo ga zaradili. Ono što želimo je zabijati golove i ostaviti trag na duge staze.”

Zašto Paris FC, a ne neki moćniji klub? Pariška momčad trenutno je lider 'Ligue 2', francuske druge lige, a osim lokacije kluba u pariškoj prijestolnici, gdje je sjedište grupe LVMH, razlog je njegova historija. Paris FC ima vrlo sličnu biografiju kao PSG u svojim ranim danima. Zapravo, klub koji danas igra na Parku prinčeva rođen je zahvaljujući Paris FC-u, budući da je nastao spajanjem potonjeg - osnovanog 1969. - i Stade Saint-Germaina, entiteta aktivnog od 1904. godine.

Dogovor nije dugo trajao. Nakon sezone 1971-72, novi klub je zapao u ozbiljnu finansijsku krizu. Gradsko vijeće Pariza ponudilo je pomoć, ali je zauzvrat zahtijevalo da ime grada prevlada nad imenom Saint-Germain. Zahtjev je izazvao raskol koji je doveo do raspada Paris FC-a. Paris je prihvatio pomoć i mjesto u prvoj ligi dok je PSG ispao u Treću ligu. Međutim, od tog trenutka nadalje, oba su kluba krenula svako svojim putem, s PSG-om koji je 1974. promoviran u Prvu ligu, dok je Paris FC ispao u Drugu ligu te godine i započeo je put napredovanja i ispadanja tokom kojeg je čak igrao i u petoj ligi.