Prije osamnaest godina Mahmoud Abbas, tadašnji palestinski premijer, ušao je u ring sa moćnim palestinskim vođom Yasserom Arafatom. Ulog je bila kontrola palestinskih sigurnosnih snaga vitalnih za izraelsko-palestinski mirovni plan uz posredovanje SAD-a, poznat kao Plan za bliskoistočni mir. Arafat i Abbas nisu se složili oko toga ko će od njih kontrolirati te snage, a Abbas je postajao sve frustriraniji zbog nespremnosti Arafata da mu ustupi bilo kakvu poziciju. Rivalstvo je negativno uticalo na mirovni proces i dovelo do raskola unutar vladajuće stranke Fatah na Zapadnoj obali.
Abbas je danas predsjednik Palestinske uprave (PA), to je funkciuja na kojoj senalazi više od 15 godina nakon što je 2005. izabran na samo četverogodišnji mandat. Palestinci svih ovih godina strpljivo čekaju izbore, ovi koji su konačno raspisani mogli bi zapečatiti Abbasovu sudbinu, mada je još uvijek nejasno hoće li se izbori, predviđeni za ljeto, održati. U isto vrijeme Abbas se suočava sa novim izazovom. Pred njim stoji nećak upravo onog čovjeka s kojim je bio u zavadi prije dva desetljeća.
Zove se Nasser al-Qudwa. On je čovjek koji je formirao novi politički pokret koji se zove Nacionalna demokratska skupština. Njihov je slogan "Želimo se promijeniti, želimo osloboditi, želimo graditi" i privlače Palestince svih slojeva pozivajući na kraj raširene korupciji i kronizma. Skupina tvrdi da nisu frakcija ili stranka, već zaseban politički pokret, piše Foreign Policy.
Posljednjeg dana marta Nacionalna demokratska skupština udružila je snage s zatvorenim disidentom Marwanom Barghoutijem kako bi se kandidirala kao nezavisna lista nazvana "Sloboda" na parlamentarnim izborima u Palestini 22. maja.
Barghouti je veteran iz Fataha, koji je igrao vodeću ulogu u Drugoj intifadi i trenutno služi pet doživotnih zatvorskih kazni u Izraelu zbog optužbi da je organizirao smrtonosne napade na Izraelce. Ankete provedene na palestinskim teritorijima pokazuju da bi karizmatični Barghouti, ako bi se kandidovao na predsjedničkim izborima, pobijedio.
Spajanje je izazvalo bijes Abbasa, koji vlada ukazom i bez parlamentarnog nadzora od 2007. godine je zabrinut da bi ta izborna lista mogla nanijeti težak poraz Fatahu, 85-godišnji predsjednik želi izbjeći ponavljanje bolnog poraza iz 2006. godine od Hamasa.
Lista "Sloboda", na čijem su čelu Qudwa i Fadwa Barghouti, advokatica i supruga Marwana Barghoutija, nije jedina otrgnuta od Fataha koja se natječe protiv Abbasove tradicionalne izborne liste. Morat će se suočiti i s listom "Budućnost", koju sponzorira Mohammed Dahlan, bivši šef sigurnosti Fataha u Gazi, koji trenutno živi u egzilu u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Abbas krivi Dahlana za neuspjeh u zaustavljanju Hamasova preuzimanja pojasa Gaze 2007. godine i protjerao ga je iz Fataha 2011. godine nakon optužbi za pronevjeru. Obojica od tada međusobno sipaju optužbe za korupciju.
Anketa Palestinskog centra za istraživanje politike sa sjedištem u Ramali pokazala je da bi liste Qudwe i Dahlana mogle predstavljati značajne probleme za Fatah, posebno u pojasu Gaze. Ali nova borba samo je posljednji dokaz šire disfunkcije unutar stranke, koja je godinama nastajala..
"Odluka Al-Qudwe da vodi neovisnu listu znak je intenzivnog nezadovoljstva unutar Fataha smjerom Abbasova vodstva i njegovim autoritarnim i sve paranoičnijim poimanjem vlasti", rekao je Khaled Elgindy, stariji saradnik s tog bliskoistočnog instituta.
Qudwa je rođen 1953. u Khan Younisu, gradu na jugu pojasa Gaze. Studirao je stomatologiju u Kairu i politički se aktivirao kao voditelj Opće unije palestinskih studenata u Egiptu koja je poslužila kao odskočna daska mnogim palestinskim političarima koji su i dalje na važnim položajima u Palestinskoj oslobodilačkoj organizaciji ili Fatahu.
Za vrijeme svog rada u uniji, Qudwa je postao član Palestinskog nacionalnog vijeća PLO-a, tada Palestinskog parlamenta u emigraciji. Kasnije se pridružio Palestinskom središnjem vijeću - posredničkom tijelu između PNC-a i izvršnog odbora PLO-a.
Qudwa je povezan s Fatahom od kasnih 1960-ih i tiho se probijao kroz redove frakcije, ne izazivajući veće nesuglasice s drugim čelnicima Fataha. U Revolucionarno vijeće Fataha, parlament stranke, izabran je 1989. godine, a članom najvišeg tijela donošenja odluka frakcije - Središnjeg odbora - postao je 2009. godine, gdje je ostao do svog protjerivanja u martu 2021. godine.
Qudwa je održavao bliske osobne odnose sa svojim daidžom Yasserom Arafatom do njegove smrti 2004. godine, kada je Qudwa osnovao i preuzeo uzde fondacije Yasser Arafat. Arafat je utro put Qudwinom diplomatskom radu jer ga je 1986. imenovao na mjesto stalnog predstavnika PLO-a pri Ujedinjenim narodima.
Qudwino ime postalo je sinonim za prisutnost Palestine u Ujedinjenim narodima od 1991. do 2005., kada je služio kao stalni izaslanik i stekao reputaciju gorljivog zagovornika međunarodnog prava. Kao izaslanik, Qudwa je predvodio palestinsko izaslanstvo na Međunarodnom sudu pravde, vodeći slučaj protiv gradnje izraelskog zida. Sud je 2004. godine izdao savjetodavno mišljenje proglašavajući zid nezakonitim.
Qudwa je nekoliko mjeseci između 2005. i 2006. bio na mjestu palestinskog ministra vanjskih poslova. Oni koji su ga gledali u akciji u diplomatskim krugovima, primijetili su njegovu izvanrednu ulogu u odborima zaduženim za pronalaženje rješenja za različite političke krize na Bliskom istoku.
Od 2007. Qudwa je zauzimao nekoliko visokih diplomatskih položaja, uključujući zamjenika zajedničkog specijalnog izaslanika Ujedinjenih nacija i Lige arapskih država za Siriju, pomažući tadašnjoj Ujedinjenoj Kraljevini. Također je bio zamjenik posebnog predstavnika Ujedinjenog naroda glavnog tajnika za Afganistan u Misiji pomoći Ujedinjenih naroda u Afganistanu. Sada je njegov fokus na domaćem terenu.
PA nije održavao predsjedničke ili zakonodavne izbore od 2005., odnosno 2006. godine, a oko 40 posto Palestinaca ne vjeruje da će se novi izbori održati ovog proljeća i ljeta. Ali to neke nije spriječilo da podrže Qudwin novi pokret, koji se uvelike oslanja na potporu palestinskih radnika nevladinih organizacija, pisaca, nezadovoljnih članova Fataha i drugih manjih ljevičarskih pokreta kao i neovisnih.
Posljednjih sedmica Nacionalna demokratska skupština održavala je redovite forume na društvenim mrežama o politici preko Zooma kako bi raspravljala o svom političkom programu, a prisustvovalo je čak 300 Palestinaca. Qudwa vjeruje da je novi pokret nusprodukt njihove kolektivne vizije.
Program skupine antiteza je onome što podržavaju trenutne vlasti PA-a. Nacionalna demokratska skupština zahtijeva reformu palestinskog političkog sistema što se nada učiniti borbom protiv korupcije, obnovom sigurnosnog i administrativnog aparata palestinskih teritorija, pridržavanjem vladavine zakona i sudjelovanjem u redovnim izborima.
Njezin je dugoročni cilj postići nacionalno oslobođenje Palestinaca prema rješenju dviju država duž linije primirja 1967. godine. Ovdje se Nacionalna demokratska skupština protivi nagodbi sa Izraelom.
Osim okupacije, Qudwa je rekao da će se Nacionalna demokratska skupština usredotočiti na poboljšanje svih aspekata palestinskog života, od zdravstvene zaštite do obrazovanja i okoliša. Pokret podržava širenje slobode govora kako za pojedince tako i za medijske organizacije. Jedan od njegovih ključnih prioriteta je također promicanje ravnopravnosti spolova, osiguravajući ženama pošten pristup obrazovanju i radnim mogućnostima.
Qudwa vjeruje da je potrebna velika revizija palestinske politike, pogotovo što se Palestinci zamaraju desetljećima uzaludnih mirovnih pregovora koji su Izrael samo učvrstili na njihovoj zemlji. Smatra da su osnovni napori za obranu palestinskih sela čija su zemljišta u opasnosti od izraelske eksproprijacije put prema naprijed i podržava zabranu da Palestinci rade u izraelskim naseljima. PA je uglavnom zatvorila oči pred desetinama hiljada Palestinaca koji rade u naseljima jer ne može osigurati održiv alternativni oblik zaposlenja.
Ovaj će pristup, rekao je Qudwa, usko uskladiti palestinsku nacionalnu politiku sa Ženevskim konvencijama, olakšavajući vođenje slučajeva protiv Izraela prema međunarodnom pravu i sticanje podrške drugih država.
Hoće li se ovaj izazov zapravo pretvoriti u podršku glasačkim listićima, još nije sigurno, no nedavno istraživanje pokazuje da bi, da se danas održavaju izbori, ujedinjena lista Fataha osvojila 43 posto glasova. Lista na čijem je čelu Dahlan osvojila bi 10 posto, dok bi 7 posto Palestinaca glasalo za Qudwinu nezavisnu listu. Sad kad Barghouti podupire Qudwinu listu, anketa predviđa da će se podrška listi "Sloboda" povećati na 11 posto, čime će Fatahov udio glasova pasti na samo 28 posto.
U januaru, kad su se počele pojavljivati glasine da će Qudwa voditi nezavisnu platformu, Abbas je zaprijetio da će "pucati" u svakog iz Fataha koji skrene sa službene stranačke linije. Prijetnju je ponovio direktno Qudwi nakon što ga je u februaru pozvao u svoj predsjednički kompleks, ali Qudwa se nije povukao. Slijedila je odmazda: Abbas je Qudwu izbacio iz Središnjeg odbora Fataha, prestao svako finansiranje PA-a i PLO-a Fondacije Yasser Arafat, pa čak i oduzeo Qudwi vladin automobil koji koristi za službene poslove.
Posljednja kap koja je prelila čašu bilo je njegovo otpuštanje iz same institucije na čijem je čelu u čast daidže i oca palestinskog nacionalnog pokreta što je korak koji su neki nazvali ilegalnim.
Dok se Abbas vraća iz Njemačke iz onog što je njegov ured nazvao "rutinskim" liječničkim pregledom, ostaje za vidjeti hoće li ga ova borba za moć unutar Fataha natjerati da otkaže predstojeće izbore što jeradio u prošlosti.