Ministarstvo finansija Sjedinjenih Američkih Država (SAD) nametnulo je danas sankcije Naftnoj industriji Srbije u okviru novog paketa kojim se ciljaju subjekti u vlasništvu ruskih kompanija.
Ministarstvo finansija SAD-a je na svojoj službenoj stranici objavilo da su od danas pod sankcijama brojne firme u Rusiji, ali i šire.
- Nova odluka o energetskom sektoru cilja na primarni izvor prihoda Rusije sa sankcijama protiv Gazproma i Surgutneftegasa, više od 180 plovila i desetina trgovaca naftom, pružalaca usluga naftnih polja, osiguravajućih kompanija i energetskih zvaničnika - navodi se u saopćenju.
Među sankcioniranim je i NIS AD Novi Sad, koji je od 2008. godine u vlasništvu ruskog Gaszproma.
Pored NIS-a, sankcionirane su i podružnice Gazproma u Kazahstanu, Kirgistanu, Luksemburgu i Tadžikistanu.
Sva imovina ovih firmi, kao i drugih podružnica i partnera Gaszproma u Rusiji, koja se nalazi u SAD-u je oduzeta, a sankcije uključuju i niz drugih posljedica, koje će biti naknadno obrazložene.
Odluke o sankcijama u skladu su s američkom politikom targetiranja ruske ekonomije nakon ilegalne aneksije Krima i rata protiv Ukrajine.
Ovim sveobuhvatnim mjerama Washington ispunjava obavezu G7 o smanjenju ruskih prihoda od energije, uključujući blokiranje najvećih ruskih proizvođača nafte.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić oglasio se ekspresno uživo na programu RTS-a povodom objave američkih sankcija NIS-u.
- Danas nekoliko dana pred promjenu vlasti najmoćnija država na svijetu uvela je sankcije NIS-u. Nije Srbija niti namjera, bar tako kažu, Amerikancima da bude meta niti samo naftna indsutrija Srbije već je riječ o sveubohvatnom udaru na ruske kompanije - rekao je predsjednik Srbije.
Rekao je da su Amerikanci objavili prije nekoliko minuta saopćenje, a da su odluke počeli tek da dijele. Istakao je da ni u jednom trenutku nisu htjeli da obmanjuju građane Srbije i da su oduvijek govorili istinu.
- Riječ je o veoma teškim sankcijama koje nalaze dva pravna osnova. Zašto su ovakvu kombinaciju Amerikanci pripremili? To su uradili zbog toga da bi bilo nemoguće da se izvrdaju sankcije. Ukoliko bi Rusi željeli da prodaju svoj dio vlasništva, oni to više ne mogu da učine jer ta kompanija istog sekunda ulazi pod sankcije. Šta se traži od nas? Riječ je o najtežim sankcijama koje pogađaju jednu kompaniju u Srbiji, traže potpuni izlazak ruskog interesa iz NIS-a. Ne dozvoljavaju da bude 49 posto već potpuni izlazak ruskog interesa iz NIS-a - rekao je Vučić.
Plan vlasničke transformacije treba da bude odobren od Vlade SAD-a, rekao je predsjednik Srbije.
- NIS će moći redovno da posluje, ali plan vlasničke transformacije treba da bude odobren od Vlade SAD-a. Najavili su mogućnost konsultacije sa Republikom Srbijom, što ćemo mi sutra iskoristiti. Za sve imamo 45 dana, završno sa 25. februarom. Do tada moramo da završimo potpisivanje sa ruskom stranom, sve mora da bude gotovo, jedino eventualno finansijska transakcija da se produži do 12. maja, ali i to treba da odobri Vlada SAD-a. Srbija nije zemlja koja voli da krade, tako da se nadam da neće otići do tada - naveo je.
- Kako saznajemo, nezvanično, Velika Britanija će se najkasnije u ponedjeljak, pridružiti se sankcijama SAD-a i najveći dio evropskih zemalja, ali i evropske kompanije ni na koji način neće da rizikuju jer su američke sankcije veoma teške - rekao je Vučić.