Hurma ili datula uobičajeni je naziv za plod palme Phoenix dactylifera, koju karakteriziraju perasti, sivo-zeleni listovi i jestivi plod u obliku koštice s tankom korom i dugom uskom tvrdom sjemenkom. Hurma – plod palme – rađa u grozdovima i jedan je od najstarijih kultiviranih usjeva drveća, s historijom dugom više od 5.000 godina.
U Guinnessovu knjigu rekorda oaza Al-Ahsa, u istočnoj provinciji Saudijske Arabije, upisana je kao najveća samostalna oaza na svijetu, odnosno najveći zasad palmi hurmi.
Oaza obuhvata više od 2,5 miliona palmi koje zalijeva voda iz 280 arteških izvora i prostire se na površini većoj od 85,4 kvadratnih kilometara.
Kompletan lokalitet Al-Ahsa koji uključuje gradske četvrti, naseljena mjesta i lokalitete kamene umjetnosti upisan je na UNESCO-ovu listu svjetske baštine.
Oaza Al-Ahsa posebno je poznata po hurmi “khalasa”, što u slobodnom prijevodu znači "suštinski" i za koju se obično kaže da je najbolja hurma na svijetu.
U islamskoj tradiciji hurme su hrana koju je Poslanik Muhammed, a.s., jeo kada je prekidao post.
Hurma se spominju više od bilo koje druge biljke koja daje plodove u Kur'anu i simboli su blisko povezani s islamom i muslimanima.
Današnje palme intenzivno se uzgajaju širom svijeta. Postoji, zavisno od izvora, između 240 i 360 sorti, a na ukus svake od njih u velikoj mjeri utječu zemljište i vremenski uslovi u oblasti u kojoj se uzgajaju.
Najveći svjetski proizvođač hurmi je Egipat, na drugom je mjestu Saudijska Arabija. Najveći izvoznik je Izrael, a najveći uvoznik Indija.