Načelnik Generalštaba Vojske Srbije Milan Mojsilović je nakon današnje sjednice Savjeta za nacionalnu bezbjednost u Beogradu spominjao Bosnu i Hercegovinu.
- Sastanak je potrajao malo duže, razgovarali smo o stanju sigurnosti u regionu, o stanju sigurnosti na Kosovu i Metohiji i određenim pitanjima koje se dotiču smjernica i zaključaka kako dalje i šta dalje.
Kada govorimo o pitanjima koja se dotiču stanja sigurnosti, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić upoznao nas je danas sa dokumentom koji su napravile Francuska i Njemačka, radi se o non-paperu, a dotiče se direktno BiH, RS-a i otežava poziciju entiteta RS.
Sa tim dokumentom su upoznati članovi proširenog sastava Savjeta za nacionalnu bezbjednost, definisane su smjernice, dati su zadaci u kom smjeru i obimu će se Srbija odnositi ka tome - kazao je Mojsilović.
Upravo je danas u njemačkom Bundestagu ministar za Evropu Gunther Krichbaum kazao da je situacija u BiH i dalje "vrlo komplikovana". Naglasio je da se radi o kontinuiranim pokušajima otcjepljenja entiteta RS.
- Milorad Dodik želi dalje produbljivanje podjela u zemlji - rekao je Krichbaum i založio se za nastavak uvođenja sankcija protiv prvostepeno osuđenog predsjednika RS-a i bjegunca od bh. pravosuđa.