Politika | 09.03.2025.

Poštovati institucije BiH

Španija osudila Dodikove poteze: Vlasti RS-a ugrožavaju teritorijalni integritet i stabilnost BiH

Autor:  Stav
José Manuel Albares, ministar vanjskih poslova Španije

Špansko Ministarstvo vanjskih poslova oglasilo se saopćenjem u kojem je osudilo poteze Milorada Dodika, predsjednika RS-a u pravcu ugrožavanja teritorijalnog integriteta i suvereniteta Bosne i Hercegovine.

- Nedavni postupci vlasti Republike Srpske protivni ustavnom poretku Bosne i Hercegovine ugrožavaju teritorijalni integritet i stabilnost zemlje, koji su ključni za cijelu regiju Zapadnog Balkana - navedeno je iz Ministarstva vanjskih poslova Španije.

Podržali su i privremeno stavljanje van snage spornih zakona usvojenih u NSRS-u.

- Pozivamo na puno poštivanje institucija Bosne i Hercegovine i pravosudnih odluka Ustavnog suda donesenih u petak, 7. marta. Pozivamo sve političke aktere na smanjenje napetosti i nastavak dijaloga, za dobrobit svih građana Bosne i Hercegovine - dodaje se u saopćenju.

Dodikove poteze ranije su osudile skoro sve evropske zemlje, kao i Sjedinjene Američke Države.

Podvale bjegunca

Dodik o vojsci koja je počinila genocid uz laži i o Drugom svjetskom ratu: VRS je bila miroljubiva, naši preci su bili antifašisti, partizani i četnici

Reakcija ministra

Helez: Idu krivične prijave, Knežević nas obmanuo, imali smo spremno pojačanje, da smo ga poslali Dodik i ostali ne bi ušli

Načelnik Istočne Ilidže

Božović razočaran stanjem u SDS-u, a o "političkom sunovratu RS-a" kaže: Dodik će uvući sve više ljudi u probleme

Uz lice s potjernice

Ruski predstavnik u UN-u Schmidta označio glavnim krivcem za krizu u BiH: Šta znači Putinova poruka Dodiku "mi ćemo to završiti"