Na zahtjev Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, državno Pravobranilaštvo je sačinilo izvještaj o trenutnim arbitražnim postupcima koji se vode protiv Bosne i Hercegovine. Izvještaj će biti razmatran na sjednici zakazanoj za četvrtak 15. maja.
Radi se o kompleksnim međunarodnim sporovima. Ovo su samo neki od slučajeva, a sve detalje možete pročitati OVDJE
Elektrogospodarstvo Slovenije – 695 miliona eura
Arbitražni postupak po tužbi Elektrogospodarstva Slovenije protiv BiH vodi se pred ICSID-om u Washingtonu, pod oznakom ARB/14/13, a vrijednost spora iznosi 695.175.000 eura.
Ovaj spor je vezan za ulaganja u RiTE Ugljevik, a arbitraža je trenutno u statusu prekida do 31. maja 2025. godine. BiH u ovom slučaju zastupa advokatska kancelarija izabrana od strane Vlade RS-a.
Viaduct d.o.o. Portorož – 42.6 miliona eura (presuđeno 110 miliona KM)
Presudom iz 2022. BiH je obavezana na plaćanje 39,8 miliona eura odštete, 5,68 miliona dolara troškova i dodatne kamate.
Nakon neuspjele revizije, presuda je pravosnažna. Viaduct je pokrenuo izvršne postupke u Belgiji i Luksemburgu, gdje je već došlo do blokade sredstava Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi (BHANSA).
Hrvatska elektroprivreda (HEP) – 100 miliona eura
HEP potražuje odštetu zbog neuspjele isporuke električne energije u Termoelektrani Gacko.
Iako se još ne vodi formalna arbitraža, u toku su pregovori o mirnom rješenju. Više sastanaka je već održano.
Vjetropark Trusina – 102 miliona eura
Kermas Energija iz Zagreba najavila je arbitražu protiv BiH zbog raskida koncesionog ugovora s Vladom RS.
Postoji mogućnost mirnog rješenja, a Ministarstvo energetike RS već je naznačilo spremnost za dogovor.
Zaključak i upozorenja:
- Tužioci su pred domaćim i međunarodnim sudovima pokrenuli izvršne postupke, a BHANSA već trpi posljedice zapljene sredstava - navedeno je, između ostalog, pri čemu se misli na posljedice zbog arbitraže Viaduct koja je u toku i za čiju isplatu nije još pronađeno rješenje.

U izvještaju se naglašava i potreba za koordinisanim institucionalnim odgovorom kako bi se spriječile štetne posljedice po budžet, međunarodnu reputaciju i operativnu funkcionalnost ključnih institucija poput BHANS-e.
Vrijednost navedenih sporova je izražena u milionima eura. Elektrogospodarstvo Slovenije prednjači sa čak 695 miliona eura, dok su sporovi s Viaductom, HEP-om i Trusinom također višemilionski i ozbiljno prijete javnim finansijama Bosne i Hercegovine.