Politika | 14.05.2025.

Bit će burno

Salkić o Dodiku i hapšenju: Očito je da opozicija u NSRS-u neće podržati veto Cvijanović, EUFOR treba da djeluje u skladu s mandatom, zato i jesu ovdje

Nikakav entetski veto ne može biti izgovor za izbjegavanje zakonske obaveze onih koji se terete da su prekršili određeni zakon da se pojave pred Tužilaštvom Bosne i Hercegovine i da daju izjavu vezano za ono što im se stavlja na teret, kaže Salkić

Autor:  E. L.
Foto: Dejan Rakita/PIXSELL

Posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske o vetu predsjedavajuće Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željke Cvijanović bit će održana danas u Banjoj Luci.

Potrebna dvotrećinska većina

Predsjedništvo BiH je glasovima članova Denisa Bećirovića i Željka Komšića usvojilo Zaključak kojim se poziva EUFOR da asistira bh. policijskim agencijama prilikom hapšenja Milorada Dodika, Nenada Stevandića i Radovana Viškovića, za kojima je Sud Bosne i Hercegovine raspisao centralnu potjernicu zbog sumnje u počinjenje krivičnog djela – rušenje ustavnog poretka Bosne i Hercegovine.

Za veto je potrebna dvotrećinska većina u NSRS-u, a SNSD i stranke okupljene oko njega imaju tek natpolovičnu.

Zastupnik SDA Ramiz Salkić ističe da je "vitalni nacionalni interes srpskog naroda, kao i bošnjačkog, hrvatskog i svih drugih građana u ovoj zemlji potpuno funkcioniranje pravne države."

- Svi građani trebaju biti jednaki pred zakonom i niko ne bi smio biti izuzet iz obaveze da poštuje Ustav i zakone ove zemlje. Sve institucije moraju raditi svoj posao u skladu sa Ustavom i zakonom i postupati prema svim građanima podjednako bez bilo kog oblika diskriminacije. Nikakav entetski veto ne može biti izgovor za izbjegavanje zakonske obaveze onih koji se terete da su prekršili određeni zakon da se pojave pred Tužilaštvom Bosne i Hercegovine i da daju izjavu vezano za ono što im se stavlja na teret – kaže Salkić za Stav.  

Zloupotreba mehanizma 

Njegovo mišljenje je da ovo predstavlja zloupotrebu mehanizama zaštite kolektiviteta u interesu pojedinaca koji nemaju hrabrosti da se suoče sa posljedicama svog djelovanja.

- Domaće institucije kada su spriječene ili nemaju kapacitete da urade svoj posao u skladu sa zakonom trebaju tražiti i imati podršku međunarodnih organizacija, jer su one zbog toga i prisutne u našoj zemlji – podsjeća Salkić.  

Kada je riječ o opoziciji u RS-u, na koju su SNSD i njegovi politički satrapi brutalno krenuli vršiti pritisak da podrže veto koji je uložila Cvijanović, Salkić je mišljenja da su spremni suprotstaviti se Dodikovoj ekipi.

- Po onom što smo mogli čuti i vidjeti, očito da je opozicija odlučna da se suprostavi pokušaju zloupotrebe mehanizma zaštite vitalnog interesa entiteta kroz glasanje u Predsjedništvu Bosne i Hercegovine. Bila bi to jasna poruka da se sužava manevarski prostor i da se bližimo kraju ove situacije koja snažno opterećuje građane i usporava razvoj naše zemlje, kroz širenje negativnog imidža nesigurnog okruženja za ulaganje i djelovanje. Mislim da Cvijanović neće imati podršku u Skupštini za zloupotrebu entitetskog veta za lične interese. Svakako to je ozbiljan udarac Dodiku i njegovim sljedbenicima – navodi Salkić.

U slučaju da veto ne bude podržan u NSRS-u, zaključak Predsjedništva BiH će se smatrati usvojenim, odnosno stupa na snagu i bit će proslijeđen EUFOR-u. Salkića smo pitali šta on očekuje u tom slučaju.

- EUFOR u skladu sa svojim mandatom treba biti podrška domaćim institucijama u slučaju da su spriječene ili nemaju kapaciteta da odgovore na određene krize i izazove – zaključuje Salkić.

Kovačević: Ili ste za RS ili za Aliju i Islamsku deklaraciju

Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Radovan Kovačević kazao je, podsjetimo, da "nema nikakve matematike - ili ste za Republiku Srpsku ili za Željka Komšića i Denisa Bećirovića."

- Ovdje je i matematika da li ste za Republiku Srpsku ili protiv nje. Ovdje je i matematika da li ste za Republiku Srpsku ili za Aliju Izetbegovića i "Islamsku deklaraciju“. Tu su stvari sasvim jasne - naveo je Kovačević.

Ovo su stavovi opozicije

Nebojša Vukanović, zastupnik liste "Za pravdu i red" već je najavio da neće podržati veto.

- Poznat je naš stav da nikad ni u čemu ne podržavamo režim, jer svi ovi problemi u kojima se nalazimo su posljedica katastrofalne politike Milorada Dodika i njegovih satrapa. Oni su kreirali ovu krizu da bi skrenuli pažnju sa suštinskih, životnih problema i da bi pokušali utjecati na pravosuđe da Dodik ne bi bio osuđen. On je podredio RS i sve njene interese sebi - kazao je Vukanović, dodajući da Dodik "vodi antisrpsku i suicidnu politiku i da ga oni u tome nikada neće slijediti".

Šef Kluba SDS-a Ognjen Bodiroga rekao je da će ova stranka tek donijeti odluku kako će se ponašati na sjednici NSRS-a.

- SDS je prije četiri mjeseca dao ponudu aktuelnoj vlasti da Dodik presudu dočeka kao građanin RS-a, a ne kao predsjednik tako što bi dao ostavku, a na vanrednim izborima, opozicija uopće ne bi imala kandidata i tako bi iz ove garniture u RS-u ponovo imali vlast – kazao je Bodiroga.

Poručio je da se Dodik trebao ponašati "kao nekada Radovan Karadžić i Nikola Poplašen".

- Preuzeli su odgovornost i nisu žrtvovali cijeli narod i RS, nego se tiho povukli i pokazali kako treba da se ponaša prvi čovjek RS-a – izjavio je Bodiroga i dodao da, ako iko zna šta znači asistencija nekada SFOR-a, a sada EUFOR-a, to je SDS.

Mirna Savić - Banjac, zastupnica PDP-a u NSRS-u, je rekla da preglasavanje nije način i da NSRS o tome treba da raspravlja.

- Nisam stigla da sve pročitam iz materijala. Glasanje PDP-a sigurno neće biti protiv RS-a. Nije isključeno ni da ćemo imati zaključke što će biti prilika da se smanji politička šteta – dodala je ona.

Obrazloženje Željke Cvijanović

Zaključak je usvojen na sjednici Predsjedništva BiH 12. maja.

Cvijanović je u izjavi osporeni Zaključak Predsjedništva BiH proglasila veoma štetnim po vitalne interese Republike Srpske i pozvala zastupnike Narodne skupštine da u roku od 10 dana održe sjednicu i dvotrećinskom većinom podrže ovaj proglas.

- Kao srpski član Predsjedništva BiH odlučila sam da iskoristim pravo koje mi je dodijeljeno Ustavom Bosne i Hercegovine te da na predmetni Zaključak uložim veto s ciljem pokretanja ustavnog mehanizma zaštite vitalnog entitetskog interesa jer smatram da postoji štetan i destruktivan uticaj po interese Republike Srpske i srpskog naroda, sa čije teritorije dolazim i čiji narod predstavljam – izjava je Cvijanović.

Dodikova veta padala u NSRS-u

Dodik i njegovi koalicioni partneri doživjeli su već poraze u NSRS-u. U junu 2022. godine on je kao član Predsjedništva BiH uložio veto na Zaključak  o pokretanju postupka pregovora između BiH i Velike Britanije s ciljem zaključivanja sporazuma o partnerstvu, trgovini i suradnji. Dodikov veto tada nije podržala opozicija.

Isto se dogodilo i u septembru te godine, kada je pokrenuo veto na davanje agremana novom njemačkom ambasadoru u BiH. NSRS je odbila Dodikov veto i u aprilu 2022. koji je stavio na pet odluka Predsjedništva BiH, a jedna od njih je bila  zaključivanje memoranduma o razumijevanju između Centralne izborne komisije  BiH i OSCE-a u BiH. Isti scenarij se dogodio i u oktobru 2021. godine. Dodik ni tada nije dobio podršku za veto koji je uložio na odluke Predsjedništva BiH, isključivo s ciljem da blokira rad kolektivnog šefa države.

Suptilne metode

FPRI analizira: Politički rat na Zapadnom Balkanu, Vučić, Dodik i ruski plan za destabilizaciju

Nastavlja putovati

Dodik stigao u Sankt Peterburg: Ponosni što možemo da zovemo Rusiju prijateljima, pravoslavlje je ono što nas spaja

Važna poruka

Cvijanović nije uložila veto pa je stupio na snagu zaključak o osudi protivpravnog postupanja vlasti RS-a

Krenuo kao odbornik

Predsjednik SDS-a i gradonačelnik Teslića uhapšen u akciji "Blok": Ko je Milan Miličević