Iza Tuzlanskog kantona je turbulentno političko razdoblje. Nakon smjene SDP-ove "vikend vlade", imenovana je nova-stara Vlada, na čelu s premijerom Irfanom Halilagićem, koji je poručio da će nastaviti ispunjavati obećanja.
U razgovoru za Stav, premijer Halilagić posljednja dešavanja u ovom kantonu nazvao je političkim incidentom, ističući da pravna i politička teorija ne prepoznaju ono što se desilo na području Tuzlanskog kantona, kao ni genezu političkih problema koji traju već deset godina. On je podsjetio da se konstantno smjenjuju vlade koje traju po godinu ili godinu i po, nakon čega dolazi do preslagivanja skupštinskih većina i formiranja novih vlada.
- U deset godina bilo je osam ili devet saziva vlada, sa sedam premijera. Dakle, imali smo politički incident, na način da smo malo zapostavili komunikaciju sa zastupnicima, da se su možda i neki problemi iz lokalnih zajednica prelili na Tuzlanski kanton i nažalost to je rezultiralo smjenom, odnosno gubitkom skupštinske većine. Smatramo da je bila loša politička procjena i tadašnje opozicije, da slabost ili trenutno političko nezadovoljstvo pojedinaca, ta dva zastupnika, iskoriste pa da po svaku cijenu u kratkom vremenu, preko noći, sruše skupštinsku većinu i imenuju Vladu. Nikada se nije desilo da se za isti dan smijeni jedna i imenuje druga, postoji procedura, imenuje se mandatar, on dobije nekoliko dana da sastavi prijedlog Vlade. Ovo je bio presedan - izjavio je on.
Vladu koju je predvodio, i nastavio predvoditi, ocijenio je Vladom kontinuiteta.
Vlada će nastaviti raditi sve ono što je započela i nadamo se da do ovakvih nestabilnosti neće dolaziti ubuduće
- Mi smo ušli u treću godinu rada, treću godinu kontinuiteta Vlade Tuzlanskog kantona. Na posljednjoj sjednici kada se imenovala Vlada i određeni zastupnici iz opozicije konstatovali su da ne postoje objektivni razlozi za smjenu premijera i Vlade, nego je to čisto političke prirode. Vlada će nastaviti raditi sve ono što je započela i nadamo se da do ovakvih nestabilnosti neće dolaziti ubuduće - naglasio je premijer Tuzlanskog kantona.
Politički establišment, uključujući poziciju i opoziciju, treba priznati da su od građana dobili veliki minus, što je, kako je rekao premijer, opravdano, jer su pokazali političku neozbiljnost i nezrelost.
- Sada ne govorim uopće ko je više kriv, koja strana. Time smo naštetili najznačajnijim organima Tuzlanskog kantona. U nekoliko dana, kada se sve ovo izdešava, ne možete drugačiju ocjenu ni dobiti od strane građana. Vjerovatno i oni sami nisu zadovoljni što se ovo desilo. Iz tog razloga, uvijek sam bio neko ko je pozivao na politički kontinuitet, političku stabilnost, jer ono što smo imali priliku uvidjeti ovih godina koliko smo na čelu institucija jeste zapravo da je ta politička nestabilnost nanijela veliku štetu najznačajnijim institucijama, organima, ustanovama, javnim preduzećima, a od kojih građani očekuju da budu njihov servis. Konstantne promjene su napravile velike probleme, posljedično su nakon smjene Vlade slijedile i smjene direktora, upravnih odbora, to nije donijelo ništa dobro. Iz tog razloga kažem svima nam je veliki minus, za koji se nadam da se neće više ponoviti - naglasio je premijer.
Halilagić: Nadamo se da do nestabilnosti neće dolaziti ubuduće
Aerodromu i UKC-u vratiti sjaj
Posljednjih dana stigle su važne vijesti iz Tuzlanskog kantona, uključujući one o planovima za unapređenje rada Međunarodnog aerodroma Tuzla, o čemu smo razgovarali s premijerom. Naime, Aerodrom obilježava 27 godina uspješnog rada, a ovu značajnu godišnjicu prati i vijest o ponovnom uspostavljanju linije Tuzla - Beč.
- Bio sam na sastanku s predstavnicima jedne aviokompanije, koji je održan na Međunarodnom aerodromu Tuzla. Tamo sam kazao da smo ispunili niz zahtjeva aviokompanija, koji su godinama bili samo pusta obećanja Vlade, Ministarstva i bilo kojeg menadžmenta aerodroma. Uradili smo ono što se od nas tražilo, pogotovo nakon što je aviokompanija Wizzair odlučila da povuče svoje bazirane avione. Završili smo treći gate, očistili smo šumu koja je godinama problem pilotima prilikom slijetanja i koja je pretpostavka razvijanja svjetlosne signalizacije piste, zatim završili smo parking, atrij. Svi ti projekti su, to vidimo sada, postali magnet za aviokompanije, u smislu da puno lakše pregovaramo oko uvjeta njihovog dolaska na aerodrom. Vjerujem da ćemo ovu godinu, nakon informacije da od juna slijedi uspostavljanje linije Tuzla - Beč, završiti s baziranim avionima i s još dosta linija, posebno prema našoj dijaspori, prema zapadnoj Evropi, gdje objektivno jesu naši putnici - kazao je premijer.
Također, jedna od vijesti bila je i o ulaganjima u modernizaciju Univerzitetsko-kliničkog centra Tuzla. Cijeneći značaj ove zdravstvene ustanove, ne samo za Tuzlanski kanton nego i šire, Vlada je ulaganjima omogućila nabavku najsavremenije medicinske opreme i unapređenje uslova rada.
- Vrlo često smo kritikovani za Univerzitetsko-klinički centar da smo ga uništili, politički ciljano je to usmjereno. Zapravo smo zatekli takvo stanje kada smo prihvatili da vodimo procese. Kada smo duboko ušli u analizu stanja, vidjeli smo da je to objektivno na izrazito niskom nivou. Ovo smo stavili u fokus djelovanja, pa smo oko 20 miliona KM u posljednje dvije godine implementirali - naveo je Halilagić.
Dodao je da tu politiku nastavljaju s budžetom za 2025. godinu i ukupno oko 30 miliona KM je rezervisano za Univerzitetsko-klinički centar.
- Ministarstvo finansija je potpisalo prvu tranšu prema UKC-u i time ćemo mijenjati ono što smo zatekli. Najznačajnije investicije u opremu iz odobrenih sredstva odnose se na Magnet 3 Tesla vrijednosti iznad 5 miliona KM, SPECT CT vrijedan oko 2,5 miliona KM, dvije angio sale ukupne vrijednosti 5 miliona KM, aparat za vantjelesni krvotok EKC vrijednosti nešto iznad milion KM, ESWL litotriptor vrijedan 1,2 miliona KM, hirurški sto sa lampom vrijednosti oko 1,1 milion KM, te CT 64 slajsni vrijedan oko 1,2 miliona KM.
Vrlo često smo kritikovani za Univerzitetsko-klinički centar da smo ga uništili, politički ciljano je to usmjereno. Zapravo smo zatekli takvo stanje kada smo prihvatili da vodimo procese
Kada je u pitanju plan adaptacije i rekonstrukcije objekata za ove namjene planirano je ukupno oko 2,7 miliona KM, od čega se ističu oprema, sklopovi i materijal za elektroinstalacije i rasvjetu vrijednosti 727.000, sanacija kupatila u objektu Interne klinike vrijednosti 380.000 KM, te adaptacija i rekonstrukcija prostora za aparat Digestor za centralno rastvaranje citostatika vrijednosti 200.000 KM. Na kraju vrijedi istaknuti i da je planirana i nabavka bolničke posteljine u iznosu od 365.040 KM. Dakle, nekih oko 50 miliona KM je za tri godine obezbijeđeno za UKC, i dobro će to stabilizirati stanje. Ja sam i neovisno o komunikaciji s menadžmentom, razgovarao i s iskusnim, istaknutim ljekarima koji rade na UKC-u, i oni kažu da će to vratiti UKC na nivo na kojem je bio, uz kadrovske pretpostavke kojim raspolažu. UKC ćemo vratiti u sami vrh, gdje i pripada. Naravno imamo neriješena pitanja s FBiH kada su u pitanju osnivačka prava, ali želim da vjerujem da ćemo i to rješavati - objasnio je premijer za Stav.
Sa Kampusom se dobija druga dimenzija Univerziteta u Tuzli
U oktobru prošle godine počela je i prva faza izgradnje Kampusa Univerziteta u Tuzli, što je značajan korak u realizaciji ovog projekta. U okviru Kampusa će biti smješteni Ekonomski, Pravni, Filozofski i Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet.
- Kampus ima svoju dinamiku izgradnje. Prije nekoliko sedmica smo obišli izgradnju i uvjerili se da ona ide i brže nego je to predviđeno. Za ovu godinu smo osigurali oko 20 miliona KM kreditnog zaduženja kod Razvojne banke za završetak prve faze, da pokušamo do kraja mandata da te objekte otvorimo, odnosno četiri zgrade koje će kroz ovaj projekat biti centralizovane. Jako je bitno da smo to započeli, na naših 13 fakulteta zapravo sređujemo imovinsko pitanje.
Imamo disperziju po cijelom gradu i kada su u pitanju nesređeni imovinski odnosi možemo kazati da nam je Univerzitet trenutno podstanar. S Kampusom, s izgradnjom njihovih objekata na zemlji Univerziteta, na 42 dunuma zemljišta, mi dobijamo sasvim drugu dimenziju Univerziteta u Tuzli - kazao je on.
Halilagić: UKC ćemo vratiti u sami vrh, gdje i pripada
Učenici i studenti iz Tuzlanskog kantona našli su se u problemu, nakon odluke o povećanju cijena javnog prijevoz, kao i ukidanju pojedinih međugradskih linija. Vlada aktivno radi i na dugoročnom rješenju ovog problema, što je bila još jedna od tema našeg razgovora.
- Skupština Tuzlanskog kantona će, na prijedlog Vlade Tuzlanskog kantona, vjerujem usvojiti izmjene dva zakona - Zakona o srednjem i Zakona o visokom obrazovanju. Tim izmjenama se stvara pretpostavka realizacije našeg datog obećanja koje ide u pravcu refundacije troškova mjesečnih karti za studente i učenike srednjoškolce, a usljed povećanja cijena mjesečnih karti od strane prevoznika. Pored privremene mjere, mi ćemo ovu godinu iskoristiti da idemo u pravcu raspakivanja ovog pitanja, što bi trebalo donijeti dugoročna rješenja, da prevoz bude i pristupačan i da imamo određene mehanizme kontrole, da ne dođe da ovakvih enormnih povećanja cijena.
Mi paralelno radimo na odluci koju trebamo da donesemo na Vladi, a prije toga moramo pripremiti rebalans budžeta, gdje ćemo sigurno morati odvojiti, prema nekim procjenama, oko tri miliona KM za te refundacije. Poziv je i učenicima i studentima i njihovim roditeljima na strpljenje. Naravno da se nije desilo ovo što se desilo, politički prevrati i smjene, vjerovatno bismo već sad podmakli kada je u pitanju ta mjera, ali privest ćemo to kraju - izjavio je Halilagić.
Gradnja puteva u nadležnosti je FBiH, a pretpostavka da se grade jesu određeni politički odnosi u FBiH, koji se trebaju poboljšati na korist Tuzlanskog kantona
Neprihvatljivo je da Tuzlanski kanton, koji ima najviše stanovnika i koji ima najveći privredni potencijal, nema ni jednog metra autoputa. Stječe se dojam da je priča o putnoj deblokadi postala mit, više nego stvarnost.
- Vrlo često i kad prezentiramo ove stvari našim građanima, javnosti, moramo objasniti da taj dio nisu nadležnost kantona, da je gradnja puteva u nadležnosti FBiH, a pretpostavka da se grade jesu određeni politički odnosi u FBiH, koji se trebaju poboljšati na korist Tuzlanskog kantona. To se nažalost ne dešava, nije se dešavalo ni ranije. Od ranije su pripremljeni određeni projekti, govorim prije svega o početku gradnje autoceste Tuzla - Brčko, i kad je u pitanju taj projekat FBiH je završila i dokumentaciju, postoji finansijski okvir, treba da se ide u postupke eksproprijacije, ali imamo problema s državnom imovinom - objasnio je Halilagić.
Premijer Halilagić je istakao da pokušavaju apelirati na razne načine, kao i FBiH, te traže da se, kada su u pitanju generacijski projekti, naprave izuzeci kako bi se otkočili procesi i omogućio nastavak rada.
- Kada su u pitanju druge dionice, nemamo neke pozitivne vijesti. Mi smo prošle godine imali dvije konferencije. Da to ne bi bilo predstavljeno kao političko pitanje izuzeli smo se kao Vlada, bili smo podrška Privrednoj komori TK, Udruženju poslodavaca, akademskoj zajednici, da oni budu ti koji će biti na tragu inicijative o potrebi putne deblokade Tuzlanskog kantona, međutim, to nije dalo rezultate. Namjera je bila da ti rezultati budu pozicija u budžetu FBiH. Budžet je usvojen, tih pozicija nema, što će reći da te inicijative i ovi krugovi koje sam spomenuo, i mi zajedno s njima, nismo uspjeli u našoj namjeri, i da treba tražiti druge modele kako da Tuzlanski kanton samo dobije ono što zaslužuje i da mu se vrati ono što već daje, a godinama daje - akcentirao je Halilagić.
Građani ne treba da imaju straha od bilo čega
S premijerom Halilagićem razgovarali smo i o sigurnosnoj situaciji u Tuzlanskom kantonu, nakon posljednjih političkih dešavanja u Bosni i Hercegovini, ali i drugih nemilih događaja.
- Živimo možda najosjetljivije vrijeme, najosjetljiviju krizu nakon agresije na Bosnu i Hercegovinu. Očekujemo da institucije urade svoj dio posla, i ne komentarišemo puno tu temu mimo onog što je nužno. S tog aspekta posmatramo sigurnost. Mi smo uradili velike stvari kada govorimo o kreiranju Uprave policije. Neka slika svega toga jesu transporteri koje smo nabavili, međutim, po dubini i po suštini puno toga i značajnijeg smo nabavljali. Naša Uprava policije je trenutno jako dobro opremljena i spremna da odgovori svim zadacima - izjavio je premijer.
Dodao je da je problem u kapacitiranosti. Naime, Policijska akademija Federalne uprave policije na Vracama ne može pratiti dinamiku popunjavanja upražnjenih radnih mjesta, pa će tako u Tuzlanskom kantonu ovu godinu završiti sa 30 ili 40 posto nepopunjenih mjesta.
- To nam je problem, i pokušavamo da se njime bavimo na razne načine. Sljedeće sedmice treba da imam sastanke i s predstavnicima Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova, i s predstavnicima Federalne uprave policije da vidimo možemo li pozicionirati Upravu policije Tuzlanskog kantona da više imamo prostora kada je u pitanju Akademija, ili alternativno da pričamo o nekom odjeljenju u Tuzli, mi imamo i kapaciteta i mogućnosti da to iznesemo, ali trebamo dozvole od FBiH. Ako izuzmemo pojedinačne slučajeve koji su se dešavali, ne mogu ih nazvati incidentima, to su bili potresni događaji s tragičnim ishodom koji svako normalan treba da osudi i da bude zabrinut, opća sigurnosna situacija na području Tuzlanskog kantona je na zadovoljavajućem nivou i građani ne trebaju da imaju straha od bilo čega - poručio je premijer u razgovoru za Stav.
Brojni drugi projekti
Osvrćući se na druge projekte, premijer Halilagić je naveo da traje rekonstrukcija zgrade Vlade koja je uništena 2014. godine, što je veoma važan projekat. "Iako se ponekad smatra da političari ulažu u vlastite interese", kako je kazao premijer, Tuzla i Tuzlanski kanton, s obzirom na broj stanovnika i činjenicu da je Tuzla administrativni centar sjeveroistočne Bosne, zaslužuju reprezentativan objekat. Također, s ekonomske strane, kada se uzme u obzir da se godišnje izdvaja više od milion KM za zakup prostora za institucije, jasno je da takav projekat ima opravdanje.
Halilagić: Nastavit ćemo raditi
Premijer je također istakao da će se nastaviti s jačanjem kapaciteta Uprave policije i civilne zaštite, te je nedavno zatražio sve potrebne informacije vezane uz civilnu zaštitu. Planira se nabavka dronova za intervencije, a u oblasti obrazovanja trenutno je u implementaciji oko 20 miliona KM vrijednih projekata, uključujući gradnju fiskulturnih sala, renoviranje i izgradnju novih školskih objekata, te izgradnju tri obdaništa, što je u skladu sa strategijom razvoja Tuzlanskog kantona.
- Nastavit ćemo raditi. Ciljeve smo davno postavili, mnoge projekte smo ne samo pozicionirali i kazali da će biti fokus našeg djelovanja, nego smo i mnoge započeli. Kada sam pripremao ekspoze za treći mandat zapravo sam vidio u prethodnom ekspozeu da je veći dio stvari ili započet, ili realizovan. Ne mislim od toga odstupati. Moramo se držati nadležnosti kantonalnog nivoa vlasti. Naspram toga u svakoj oblasti koja je u našoj nadležnosti pozicionirali smo određene projekte. Puno je planova. Jedini žal u smjeni Vlade bi bio u tome da smo puno toga započeli, a da ne završimo. Sumirat ćemo kada mandat bude pred kraj koliko toga je urađeno na terenu - zaključio je u razgovoru za Stav premijer Tuzlanskog kantona Irfan Halilagić.