Društvo | 21.03.2025.

Povratnička priča

Porodični uspjeh u Zelenom Jadru: Avdići se bave poljoprivredom, budućnost vide u rodnom kraju

Svi članovi porodice Avdić bave se poljoprivredom. Mladi bračni par Sevleta i Hajrudin Avdić iz Zelenog Jadra bave se već duže vrijeme uzgojem romanovskih ovaca. Oni budućnost vide u svom rodnom kraju i kažu da su sretni jer rade posao koji vole.

Autor:  Fena

Redžep Avdić iz Zelenog Jadra jedan je od najuspješnijih poljoprivrednika na području Općine Srebrenica, a za doprinos razvoju poljoprivrede dva puta je dobio općinsko priznanje.

Po povratku u svoj zavičaj prije više od 20 godina, Avdić je odlučio da se bavi uzgojem ovaca. Zbog epidemije bruceloze ostao je bez stada, a potom je nabavio stado muznih krava i krenuo s proizvodnjom mlijeka. Time se bavi već više od deset godina i trenutno ima stočni fond od 40 grla, a od toga broja 20 muznih grla.

Na godišnjem nivou uspije da preda otprilike 100.000 litara mlijeka mljekari iz Gradačca.

- Na mjesečnom nivou proizvodnja je od pet do osam hiljada litara mlijeka, sve zavisi od toga koji je period u godini. Početkom proljeća muzna grla su na ispaši na čistoj livadi i u tom periodu muzne krave imaju više mlijeka. Stado u čistoj prirodi bude do početka zime, a tokom zime su u stajskom objektu površine 275 metara kvadratnih. Na osnovu svih urađenih analiza slobodno mogu reći da je mlijeko s našeg područja jedno od najkvalitetnijih - ističe Avdić u razgovoru za Fenu.

 

Od resornog ministarstva Republike Srpske dobija podsticaj, a otkupna cijena mlijeka je trenutno 0,69 feninga po litru. Prema njegovim riječima, otkupna cijena bi trebala da bude veća, zbog poskupljenja na tržištu.

- Svaki mjesec su redovne isplate i to poljoprivrednicima mnogo znači. Iako su enormna poskupljenja u poljoprivrednoj djelatnosti, nisam uopšte razmišljao da obustavim proizvodnju mlijeka. U poljoprivrednim poslovima mi pomaže stariji sin. Otprilike 150 duluma kukuruza zasijemo, pšenice smo zasijali 60 duluma i otprilike 100 duluma imamo koševine. U narednim danima spremamo se za proljetnu sjetvu. Imamo našu mehanizaciju koja nam olakšava poslove u poljoprivredi - kazao je.

Inače, svi članovi porodice Avdić bave se poljoprivredom. Mladi bračni par Sevleta i Hajrudin Avdić iz Zelenog Jadra bave se već duže vrijeme uzgojem romanovskih ovaca. Oni budućnost vide u svom rodnom kraju i kažu da su sretni jer rade posao koji vole.

- Romanovske ovce su jedna od najboljih rasa za ekonomski isplativ uzgoj. Ove ovce su poznate po visokoj plodnosti, lakoći janjenja, brzom prirastu janjadi i dobroj otpornosti. Sve to ih čini idealnim za tov i dalju reprodukciju. Moje stado trenutno broji 27 ovaca i četiri priplodna ovna, a ove godine 21 ovca je ojanjila 52 janjeta. Cilj nam je stalno poboljšavati genetiku i uslove držanja kako bi dobili još bolje rezultate u proizvodnji - kazala je Sevleta Avdić.

Pored uzgoja ovaca, ona i njen suprug obrađuju i 100 duluma zemlje.

- Što se tiče života od poljoprivrede, mogu reći da je to posao koji traži mnogo truda, ali uz dobru organizaciju i ulaganja, može se postići stabilan prihod. Trenutno obrađujemo 100 duluma zemlje, što koristimo za proizvodnju sijena i druge hrane za stoku. Zadovoljna sam poslom jer radim ono što volim, a svaki napredak u uzgoju i povećanje kvaliteta stada donosi dodatnu motivaciju. Planiramo dalje proširenje i poboljšanje uslova kako bi maksimizirali prinos i kvalitet janjadi - rekla je Avdić.

Pozitivna priča

Muzaffer Çilek izgradio hotel Potočari Han u Srebrenici: Prošlost ne zaboravljamo, iz nje izrasta budućnost vrijedna života

Obilježavanje godišnjice

Srebrenica dobija trajno mjesto sjećanja u Parizu: U julu otvorenje spomenika

Peter Handke

Nobelovac koji je branio Miloševića: "U Srebrenici se nije dogodio genocid, već bratoubistvo"

Prvi put izvan Sarajeva

Sjednica Upravnog odbora PIC-a u Srebrenici, prisutni Schmidt i komandant EUFOR-a