Zbog aktuelne sigurnosne situacije u Bosni i Hercegovini, Memorijalni centar Srebrenica je 7. marta bio primoran privremeno zatvoriti svoja vrata.
Ova teška odluka donesena je kako bi se zaštitili zaposleni, saradnici, gosti i posjetioci, jer je nemoguće funkcionisati pod uslovima u kojima ne postoje adekvatne sigurnosne garancije, objasnili su iz Memorijalnog centra.
Memorijalni centar Srebrenica pozvao je institucije širom svijeta da se pridruže globalnoj inicijativi za sjećanje i otpor pod nazivom SrebrenicaShutdown.
U okviru ove inicijative, 12. marta u 12:00 sati po lokalnom vremenu, muzeji, memorijalni centri i druge institucije širom svijeta zatvorili su svoje izložbene prostore na pet minuta. Uz podršku brojnih muzeja i institucija u Bosni i Hercegovini, važno je istaći da je solidarnost proizašla i iz memorijala Holokausta u Evropi, Americi i Africi.
- Među institucijama koje su se odazvale pozivu su Memorijal Holokausta u Johannesburgu, Umjetnička galerija Bosne i Hercegovine, Bošnjački institut - Fondacija Adil Zulfikarpašić, Muzej Simon Wiesenthal - Budućnost sjećanja, Memorijalni muzej boraca i Udruženje preživjelih genocida u Srebrenici u St. Louisu. Među ostalim pristalicama su Centar za postkonfliktna istraživanja (PCRC), Udruženje bosanskohercegovačkih organizacija u Austriji - Consilium Bosniacum, Historijski muzej Bosne i Hercegovine, Institut za zločine počinjene na Kosovu, Muzej Stutthof, Fondacija Alija Izetbegović, Univerzitet De Montfort, Arhiv Tuzlanskog kantona i Muzej ratnog djetinjstva. Dodatno, inicijativu su podržali Rememberring Srebrenica UK i Memorijalni muzej Holokausta Sjedinjenih Američkih Država - saopćeno je iz Memorijalnog.
Za manje od 24 sata stigle su poruke podrške Memorijalnom centru Srebrenica iz 17 zemalja, kao i predstavnika žrtava genocida u Ruandi, udruženja za sjećanje na holokaust, brojnih ambasada, organizacija i institucija, te grupa i inicijativa koje okupljaju građane Bosne i Hercegovine širom svijeta, dodali su iz Memorijalnog centra.